Suurin onni on rauha

Anonyymi

Pelkällä nettikirjoittelulla ja uhittelulla ei saa mitään aikaan. Sillä energiamäärällä, joka kuluu anonyyminä netissä uhoamiseen, saataisiin helposti tuotettua lähialueen sähköt. Jos kunnan touhut tuntuu liian ahdistavalta ja takamusta hiertää, ei mikään estä ottamasta etäisyyttä(henkisesti tai fyysisesti) ja keskittymään muihin asioihin. Turha kiihkoilu ei hyödytä ketään. Nettipalsta ei ole oikea paikka ainakaan yksityishenkilöiden asioiden levittelyyn.

Kaikkien tulisi puhaltaa yhteen hiileen yhteisön toimivuuden ja rauhan rakentamiseksi, ei horjuttaa sitä. Nuorten on järkevää olla kehittämässä kuntaa vahvemmaksi, koska he täällä jatkossa pitävät kunnan asuttuna ja vastaavat palveluiden toimivuudesta. Tulevaisuus on kiinni nuorista, joten heitä ei saa ajaa pois kohti kaupunkeja.

5

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä kirjoitus. Katkeran pikkumiehen hyvä huudella kun ei ole mitään menetettävää.

    • Anonyymi

      Sivistyslautakunta ei halua keskustella asioista.

      Miksiköhän? Pyysin päästä esittämään asian kuten laki antaa tehdä, sivistyslautakunta kieltäytyi keskustelemasta.

      Miten näihin koululainen voi ottaa etäisyyttä? Kolme vakavinta huomautusta lautakunnalle samasta asiasta ei ole vahinko.

      • Anonyymi

        Totta.

        Ei auta paeta, jos nimi sivistyslautakunnan pöytäkirjassa rikoksen kohdalla. Muutama nimi oli tosin väärennetty Kanervion aikaan, eli myös syyttömien nimiä voi olla pöytäkirjoissa.

        Kyse ei ole lautakunnissa yksityishenkilöstä. Yhteiskunnan pitää itse vakavista huomautuksista rikoksista saaneet henkilöt poistaa luottmushenkilöistä. Keskustavallan aikaan se ei onnistu, koska keskusta tukee tällaista toimintaa.


        Joka rikoksiin ryhtyy, se seuraukset kestäköön.


        Kannattaa lautakunnan jäsenten kantaa vastuu teoistaan eikä piiloutua! Miksiköhän asioista eivät suostu keskustelemaan?



        Kuntalaiset ovat joutuneet maksamaan näiden teot omasta rahapussistaan.

        Nimet ovat julkisia!


    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3507
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3100
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2489
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2125
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1910
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1858
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1682
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1571
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1123
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1110
    Aihe