Suurin onni on rauha

Anonyymi

Pelkällä nettikirjoittelulla ja uhittelulla ei saa mitään aikaan. Sillä energiamäärällä, joka kuluu anonyyminä netissä uhoamiseen, saataisiin helposti tuotettua lähialueen sähköt. Jos kunnan touhut tuntuu liian ahdistavalta ja takamusta hiertää, ei mikään estä ottamasta etäisyyttä(henkisesti tai fyysisesti) ja keskittymään muihin asioihin. Turha kiihkoilu ei hyödytä ketään. Nettipalsta ei ole oikea paikka ainakaan yksityishenkilöiden asioiden levittelyyn.

Kaikkien tulisi puhaltaa yhteen hiileen yhteisön toimivuuden ja rauhan rakentamiseksi, ei horjuttaa sitä. Nuorten on järkevää olla kehittämässä kuntaa vahvemmaksi, koska he täällä jatkossa pitävät kunnan asuttuna ja vastaavat palveluiden toimivuudesta. Tulevaisuus on kiinni nuorista, joten heitä ei saa ajaa pois kohti kaupunkeja.

5

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä kirjoitus. Katkeran pikkumiehen hyvä huudella kun ei ole mitään menetettävää.

    • Anonyymi

      Sivistyslautakunta ei halua keskustella asioista.

      Miksiköhän? Pyysin päästä esittämään asian kuten laki antaa tehdä, sivistyslautakunta kieltäytyi keskustelemasta.

      Miten näihin koululainen voi ottaa etäisyyttä? Kolme vakavinta huomautusta lautakunnalle samasta asiasta ei ole vahinko.

      • Anonyymi

        Totta.

        Ei auta paeta, jos nimi sivistyslautakunnan pöytäkirjassa rikoksen kohdalla. Muutama nimi oli tosin väärennetty Kanervion aikaan, eli myös syyttömien nimiä voi olla pöytäkirjoissa.

        Kyse ei ole lautakunnissa yksityishenkilöstä. Yhteiskunnan pitää itse vakavista huomautuksista rikoksista saaneet henkilöt poistaa luottmushenkilöistä. Keskustavallan aikaan se ei onnistu, koska keskusta tukee tällaista toimintaa.


        Joka rikoksiin ryhtyy, se seuraukset kestäköön.


        Kannattaa lautakunnan jäsenten kantaa vastuu teoistaan eikä piiloutua! Miksiköhän asioista eivät suostu keskustelemaan?



        Kuntalaiset ovat joutuneet maksamaan näiden teot omasta rahapussistaan.

        Nimet ovat julkisia!


    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe