Peuha on paras

Anonyymi

Pitää nostaa takaisin kunnanjohtajaksi. Onko vapailla markkinoilla?

13

295

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sehä on kykysä kunnajohtajana näyttäny.Se ol pahi virhe minkä peättäjät tek ku valihtivat se aikanaa kunnanjohtajaks vaikka parempiaki ol tarijolla.Peuha möi kunna metät aukeaks ja puol milijoonoa män valtio rahhoa työllisyyve hoitoo.Reissas ja tuhlas kunna rahhoa moalimalle.Valitukset makso hunajoa ja työllistivät virkamiehiä ja valtustoa ja kunnahallitusta.Saiha se omalle suvullee hommattua töitä yl kuntarajoje.Vaikea löyteä siitä miehestä mittää kehumise aihetta.Ei jatkoo enneä missää nimessä.

      • Anonyymi

        Sivistyslautakunnan valitukset Nilkkilän johdolla maksaneet kuntalaisille yli 150 000e.

        Nilkkilä tehtailee uusia valituksia, jotka maksaa kuntalaisille tolkuttomasti. Taisi peuha valittaa asioista, nykyjohto vain kiusaavat perheitä ja häviävät tietysti kun vain kiusa mielessä.

        Neljästi hävinneet jo meidän perheelle, ja jatkavat kiusantekoa Rannilan ja Nilkkilän johdolla.

        Nilkki ei itse tee mitään, ei uskolla. Kepun käskystä kiusaa kouulaisiakin, kuntalaisia


    • Anonyymi

      Näyttää että Kinnulan Demarit pyrkivät tavoitteellisesti manipuloimaan vähemmän asiatiedon omaavien ihmisten uskomuksia ja asenteita. Ala-arvoista kielenkäyttöä ja propagandaa käyttämällä he pyrkivät luomaan mielikuvia ja hallitsemaan vähemmän yhteikunnallisia asioita seuraavien kuntalaisten mieliä omaksi edukseen näin kuntavaalien alla. Demarien propaganda-politiikka koostuu pääosin perättömistä väitteistä, huhuista, puolitotuuksista tai valheista. Tämä jos mikä on sitä "likaista politiikkaa".

      • Anonyymi

        Näinhän se menee, propagandan päätarkoitukseshan se on saada ihmiset reagoimaan niin, että se hyödyttäisi propagandistia itseään. Tämähän on selvästi nähtävissä.

        Sossut ovat onnistuneet pilaamaan Suomalaisen yhteiskunnan monia hyviä asioita. Suvaitsevaisuus, homot, lesbot... ovat ikään kuin tiettyjen puolueiden muoti-ilmiöitä ja jopa ylpeyden aiheita, jotka ovat osaltaan pilanneet Suomalaisten peruspilarina kirkon. Kuka voisi vielä äänestää Sossuja-ei kukaan järkevä, vastuuntuntoinen ja isänmaallinen kansalainen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näinhän se menee, propagandan päätarkoitukseshan se on saada ihmiset reagoimaan niin, että se hyödyttäisi propagandistia itseään. Tämähän on selvästi nähtävissä.

        Sossut ovat onnistuneet pilaamaan Suomalaisen yhteiskunnan monia hyviä asioita. Suvaitsevaisuus, homot, lesbot... ovat ikään kuin tiettyjen puolueiden muoti-ilmiöitä ja jopa ylpeyden aiheita, jotka ovat osaltaan pilanneet Suomalaisten peruspilarina kirkon. Kuka voisi vielä äänestää Sossuja-ei kukaan järkevä, vastuuntuntoinen ja isänmaallinen kansalainen!

        ”Suvaitsevaisuus, homot, lesbot... ovat ikään kuin tiettyjen puolueiden muoti-ilmiöitä ja jopa ylpeyden aiheita, jotka ovat osaltaan pilanneet Suomalaisten peruspilarina kirkon.”

        En ole sossu, mutta herää nyt 2000-luvulle.
        Raamattu on satukirja siinä missä muutkin toteemipaalujen palvonnat.

        ”Suvaitsevaisuus” on kaiken erilaisen suvaitsevaista. Mistä lähtien edes sinun huuhaakirkkosi on kannattanut syrjintää?

        Voi tsiisus miten metsässä joku on voinut kasvaa ja elää.


      • Anonyymi

        Asiat voi tarkistaa aluehallintovirastosta. Kinnulan kunnalle 7 vakavinta huomautusta laittomuuksista. Tieto on julkista, kysy pois.


    • Anonyymi

      Peuha laittoi kunnan rahoja Saarenkylän loma - asuntoalueesee , en tiiä mutta riittääkö ees miljoona ?

      Vieläkin soi korvissa se Järviration mainos joka linnunlaulun säestämänä alakoi sanalla hei .

      Oli siinähin kansa kunnanjohtajalta melekoinen epäonnistumisen näytös . Niitä peättömästi tuhlattuja euroja ei saa ikkään takaisin , voi , voi !

      • Anonyymi

        Luulempa että siihen tarvittiin kepu päättäjien poliittinen päätös. Pysy totuudessa.


    • Anonyymi

      Taloudenhoito on tietenkin taitolaji. Peuhalla ei ollut taloudenhoito hanskassa kunnanjohtajan tehtävien hoidossa. Kunnanjohtajan kynästä lähtee yleensä kunnan hankkeiden esitykset...

      Kuntataloutta kovasti koeltellut/ koetteleva Saarenkylän matkailualueen rakentaminen kuuluu niihin sarjassamme täysin järjen vastaisiin hankkeisiin.

    • Anonyymi

      Peuhan aikana kunta ei tehnyt yhtään alijäämäistä tilinpäätöstä. Oli se sellainen taloustaituri. Serkeikin sen kyvyt voi todistaa. Paljon reissasivat, mutta rahaa myös tuli kuntaan. Investointiavustuksia saatiin ja Kinnulaa rakennettiin. Peuhan jälkeen Kinnula ei ole saatu senttiäkään EAKR- avustusta ja kunnan talous on sössimisen ja toikkaroinnin vuoksi ajettu kaaokseen

      • Anonyymi

        Ohan nuo Peuhan kyvyt nähty.se ol heikoin lenkki.Eihän se tarkastuslautakaan joutavia höpöttele. Ja kaike hyvän peälle pittä muistoa että Peuha oh takin keäntäjä ku kepu jäsenkirijallahan se tänne otettii.


    • Anonyymi

      Pitää muistaa, että Peuhan aika oli sitä löysän rahan ja valtion apujen aikaa, mutta ajat ovat muuttuneet tiukemmiksi. Sosdemivetoinen hallitus viis välittää Kehä 3:n ulkopuolelle jävien kuntien taloudesta.

      Peuhan aika oli maaseudun kulta-aikaa kun Keskusta oli pääministeripuoluena. Valtion rahahanoja Kinnula suuntaan avasi myös valtioneuvoston jäsenenä ollut oma ministerimme.

      Tuolloin ei olisi tullut kaataa kaikkia kunnan metsiä lattiaan eikä ajella kunnan rahoja tienpäälle.

      • Anonyymi

        Miksi jäi niin nuorena eläkkeelle? Mikä oli syy?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1866
    2. 121
      1355
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1140
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1041
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1039
    6. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      266
      998
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      132
      991
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    9. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      81
      816
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      809
    Aihe