Peuha on paras

Anonyymi

Pitää nostaa takaisin kunnanjohtajaksi. Onko vapailla markkinoilla?

13

261

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sehä on kykysä kunnajohtajana näyttäny.Se ol pahi virhe minkä peättäjät tek ku valihtivat se aikanaa kunnanjohtajaks vaikka parempiaki ol tarijolla.Peuha möi kunna metät aukeaks ja puol milijoonoa män valtio rahhoa työllisyyve hoitoo.Reissas ja tuhlas kunna rahhoa moalimalle.Valitukset makso hunajoa ja työllistivät virkamiehiä ja valtustoa ja kunnahallitusta.Saiha se omalle suvullee hommattua töitä yl kuntarajoje.Vaikea löyteä siitä miehestä mittää kehumise aihetta.Ei jatkoo enneä missää nimessä.

      • Anonyymi

        Sivistyslautakunnan valitukset Nilkkilän johdolla maksaneet kuntalaisille yli 150 000e.

        Nilkkilä tehtailee uusia valituksia, jotka maksaa kuntalaisille tolkuttomasti. Taisi peuha valittaa asioista, nykyjohto vain kiusaavat perheitä ja häviävät tietysti kun vain kiusa mielessä.

        Neljästi hävinneet jo meidän perheelle, ja jatkavat kiusantekoa Rannilan ja Nilkkilän johdolla.

        Nilkki ei itse tee mitään, ei uskolla. Kepun käskystä kiusaa kouulaisiakin, kuntalaisia


    • Anonyymi

      Näyttää että Kinnulan Demarit pyrkivät tavoitteellisesti manipuloimaan vähemmän asiatiedon omaavien ihmisten uskomuksia ja asenteita. Ala-arvoista kielenkäyttöä ja propagandaa käyttämällä he pyrkivät luomaan mielikuvia ja hallitsemaan vähemmän yhteikunnallisia asioita seuraavien kuntalaisten mieliä omaksi edukseen näin kuntavaalien alla. Demarien propaganda-politiikka koostuu pääosin perättömistä väitteistä, huhuista, puolitotuuksista tai valheista. Tämä jos mikä on sitä "likaista politiikkaa".

      • Anonyymi

        Näinhän se menee, propagandan päätarkoitukseshan se on saada ihmiset reagoimaan niin, että se hyödyttäisi propagandistia itseään. Tämähän on selvästi nähtävissä.

        Sossut ovat onnistuneet pilaamaan Suomalaisen yhteiskunnan monia hyviä asioita. Suvaitsevaisuus, homot, lesbot... ovat ikään kuin tiettyjen puolueiden muoti-ilmiöitä ja jopa ylpeyden aiheita, jotka ovat osaltaan pilanneet Suomalaisten peruspilarina kirkon. Kuka voisi vielä äänestää Sossuja-ei kukaan järkevä, vastuuntuntoinen ja isänmaallinen kansalainen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näinhän se menee, propagandan päätarkoitukseshan se on saada ihmiset reagoimaan niin, että se hyödyttäisi propagandistia itseään. Tämähän on selvästi nähtävissä.

        Sossut ovat onnistuneet pilaamaan Suomalaisen yhteiskunnan monia hyviä asioita. Suvaitsevaisuus, homot, lesbot... ovat ikään kuin tiettyjen puolueiden muoti-ilmiöitä ja jopa ylpeyden aiheita, jotka ovat osaltaan pilanneet Suomalaisten peruspilarina kirkon. Kuka voisi vielä äänestää Sossuja-ei kukaan järkevä, vastuuntuntoinen ja isänmaallinen kansalainen!

        ”Suvaitsevaisuus, homot, lesbot... ovat ikään kuin tiettyjen puolueiden muoti-ilmiöitä ja jopa ylpeyden aiheita, jotka ovat osaltaan pilanneet Suomalaisten peruspilarina kirkon.”

        En ole sossu, mutta herää nyt 2000-luvulle.
        Raamattu on satukirja siinä missä muutkin toteemipaalujen palvonnat.

        ”Suvaitsevaisuus” on kaiken erilaisen suvaitsevaista. Mistä lähtien edes sinun huuhaakirkkosi on kannattanut syrjintää?

        Voi tsiisus miten metsässä joku on voinut kasvaa ja elää.


      • Anonyymi

        Asiat voi tarkistaa aluehallintovirastosta. Kinnulan kunnalle 7 vakavinta huomautusta laittomuuksista. Tieto on julkista, kysy pois.


    • Anonyymi

      Peuha laittoi kunnan rahoja Saarenkylän loma - asuntoalueesee , en tiiä mutta riittääkö ees miljoona ?

      Vieläkin soi korvissa se Järviration mainos joka linnunlaulun säestämänä alakoi sanalla hei .

      Oli siinähin kansa kunnanjohtajalta melekoinen epäonnistumisen näytös . Niitä peättömästi tuhlattuja euroja ei saa ikkään takaisin , voi , voi !

      • Anonyymi

        Luulempa että siihen tarvittiin kepu päättäjien poliittinen päätös. Pysy totuudessa.


    • Anonyymi

      Taloudenhoito on tietenkin taitolaji. Peuhalla ei ollut taloudenhoito hanskassa kunnanjohtajan tehtävien hoidossa. Kunnanjohtajan kynästä lähtee yleensä kunnan hankkeiden esitykset...

      Kuntataloutta kovasti koeltellut/ koetteleva Saarenkylän matkailualueen rakentaminen kuuluu niihin sarjassamme täysin järjen vastaisiin hankkeisiin.

    • Anonyymi

      Peuhan aikana kunta ei tehnyt yhtään alijäämäistä tilinpäätöstä. Oli se sellainen taloustaituri. Serkeikin sen kyvyt voi todistaa. Paljon reissasivat, mutta rahaa myös tuli kuntaan. Investointiavustuksia saatiin ja Kinnulaa rakennettiin. Peuhan jälkeen Kinnula ei ole saatu senttiäkään EAKR- avustusta ja kunnan talous on sössimisen ja toikkaroinnin vuoksi ajettu kaaokseen

      • Anonyymi

        Ohan nuo Peuhan kyvyt nähty.se ol heikoin lenkki.Eihän se tarkastuslautakaan joutavia höpöttele. Ja kaike hyvän peälle pittä muistoa että Peuha oh takin keäntäjä ku kepu jäsenkirijallahan se tänne otettii.


    • Anonyymi

      Pitää muistaa, että Peuhan aika oli sitä löysän rahan ja valtion apujen aikaa, mutta ajat ovat muuttuneet tiukemmiksi. Sosdemivetoinen hallitus viis välittää Kehä 3:n ulkopuolelle jävien kuntien taloudesta.

      Peuhan aika oli maaseudun kulta-aikaa kun Keskusta oli pääministeripuoluena. Valtion rahahanoja Kinnula suuntaan avasi myös valtioneuvoston jäsenenä ollut oma ministerimme.

      Tuolloin ei olisi tullut kaataa kaikkia kunnan metsiä lattiaan eikä ajella kunnan rahoja tienpäälle.

      • Anonyymi

        Miksi jäi niin nuorena eläkkeelle? Mikä oli syy?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      40
      2624
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      60
      1975
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      52
      1839
    4. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      91
      1663
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      1494
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      62
      1095
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      121
      1045
    8. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      166
      1021
    9. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

      Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
      Kaste
      378
      995
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      64
      965
    Aihe