Ensivaikutelma on se, että laatija olisi hieman ottanut onkeensa saamastaan kritiikistä. Pääkuvalauseita on kuusi kun aiemmin on ollut tapana kahdeksan. Kuusi pääkuvalausettakin on paljon, mutta laatijalla on kuitenkin mahdollisuus saada ristikkoon selkeästi viimevuotista tasoa parempi sanasto.
Kuvat ovat Lehdon ristikon kuviksi selkeitä. Tässäkin suhteessa Lehto on parantanut ristikon laatutasoa.
Jos tason parannus johtuu kritiikistä, kritiikistä on ollut hyötyä.
Teema vaikuttaa mielenkiintoiselta. Ensivaikutelma on suhteellisen positiivinen. Mutta vasta kun ratkoo, voi antaa lopullisen arvion. Annettakoon ristikosta kunnolla niin risuja kuin ruusujakin. Vinkkejä myös avoimesti pyytämään ja niitä antamaan täällä, foorumissani tai chatissani (eikä jäädä odottamaan, josko "pääfoorumi" alkaisi toimimaan).
Helsingin Sanomat ristikko 3148
22
1442
Vastaukset 22
- Anonyymi
Kiva, kun on tämä foorumi. Tuleekohan enää sanaristikot piste nettiä!
- Anonyymi
Ne mitään LAUSEITA ole!
- Anonyymi
Pääkuvasta johdettuja useamma sanan mittaisia kokonaisuuksia on tapana kutsua pääkuvalauseiksi, vaikka ne ovat usein vain pääkuvasta johdettuja sanapötköjä. Joskus nämä sanapötköt ovat ihan kunnon lauseita. Mitä sanaa ehdottaisit sanan "lause" tilalle? Sanapötkö on vähän slanginainen ilmaisu, mutta lyhyt. Sanakokonaisuus?
Tämä ristikko oli kyllä etukäteisodotuksiin nähden suuri pettymys. Tässä on hirveän paljon melko huonoja ratkaisusanoja. Lisäksi on laadintavirhe, jota esim. EV ei voisi milloinkaan hyväksyä omissa ristikoissaan.
Harmaosiin ruutuihin tulevat sanat ovat erittäin kivoja. Niissä Lehto usein onnistuu varsin hyvin.
Ylhäälä L-0 jumittaa.
Tässä ristikossa en tunnistanut K 6-7, N 10, Z 15, I 23 henkilöitä.
Ö1 en saanut kunnon ratkaisusanaa.Ö 1 ratkaisusanan löysin vain Nykysuomen sanakirjasta.
L-0 1 sain ratkaususanoja, mutta voi olla väärin.
K 6-7 henkilöä ei ratkaisussani tarvitse tunnistaa.
N-O 1 vaikuttaisi palalta jotain esinettä, mutta en kokonaisena tämän näköistä löytänyt.- Anonyymi
Mieleen tuli, että N-O-1 olisi jotain syötävää???
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mieleen tuli, että N-O-1 olisi jotain syötävää???
Ratkaisusanaksi sain syötävää, mutta en kuvan perusteella syötävää kuvasta hahmottanut, koska kuvan laatu on niin hirveän huonolaatuinen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ratkaisusanaksi sain syötävää, mutta en kuvan perusteella syötävää kuvasta hahmottanut, koska kuvan laatu on niin hirveän huonolaatuinen.
En ollutkaan laittanut syötävää, kun en xellaista kuv<sta hahmottanut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ollutkaan laittanut syötävää, kun en xellaista kuv<sta hahmottanut.
Espanjan pikkupurtavaa ylhäällä keskellä?
Olisi nyt kiva saada kommentteja N-O 1 -vihjeestä kun siinä on piilokirjain. Jos kuvaa ei hahmota, arvaus voi mennä pieleen.
C 6 on sellainen, etten hahmota sen yhteyttä ratkaisusanaan, mutta piilokirjainta ei ole.
Siinä kun Sanariksen ristikoissa pitää pohtia tekstivihjeitä, Lehdon ristikon suurin haaste on saada ristikon kuvista mitään tolkkua.
M 1 hahmotin aluksi väärin, mutta hoksasin lopulta. Kuva on minusta hyvällä tavalla sellainen, että sitä ei heti välttämättä hahmota oikein.
N-O 1 kuva on minusta huonolla tavalla vaikeasti hahmotettava.- Anonyymi
C 6 oli siis sellainen, että siitä oli ensisilmäyksellä vaikea hahmotta sen yhteyttä ratkaisusanaan. Keksin kuitenkin vihjeen idean. Kuva on hyvällä tavalla haastava. Jos kuva ei ole hirvittävän suttuinen vaan suhteellisen terävä, arvostan tällaisa kuvia. Aulis on parhaimmillaan hyvä hämäämään rajauksilla ja kuvakulmilla.
- Anonyymi
NO 1 on aivan selvä kuva. Ainakin heti kun ymmärtää mitä esittää, comprende?
- Anonyymi
Espanjan pientä syötävää!
N-O 1 en ottanut tolkkua, mitä kuva esittää. Kysyin s-postilla tuttavilta ja sain selityksen, mitä pn kuvassa. Kyllä se syötävää esittää. Olisin heti hoksannut värikuvasta.
- Anonyymi
Jos ruutuun U 13 laittaa piilokirjaimeksi P, tulee mieleen porno, jos siihen laittaa piilokirjaimeksi J, tulee jano. Kumpikaan muodostunut sana ei ole korrektia suomen kieltä.
- Anonyymi
P minä laitoin ja mietin, että eikö laatija todellakaan ole miettinyt, mille sivulle viitataan kun tarkistetaan ratkaisusanan oikeellisuutta Google-haulla. Moka.
- Anonyymi
U 13 saa koittaa myös T kirjainta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
U 13 saa koittaa myös T kirjainta
Huomasin, ettei tuo T käykään
Kuukausiliitteen säikeessä kysyttiin seuraavaa töhän ristikkoon liittyvää kohtaa: "Ristikko HS no. 3148 mikä on 0-6 esine?"
O 6 ei ole mitään vihjettä.En nyt malta olla vertaamatta Ekin viimeisintä Uutisristikkoa Lehdon ristikoihin.
Ristikkoa voiverrata juuri tähän ristikkoon. Ristikko on pystysuunnassa korkea. Vaakasuuntaiset pääkuvasanat eivät tule liian lähelle toisiaan, jolloin sanaston laatu on moitteetonta. Yhtään satunnaista kirjainyhdistelmää, johon pitää Googlella löytää jokin selitys, ristikossa ei ole.
Jos Lehdonkin historiaristikoiden rakenteella tehdyt ristikot olisivat korkeampia, niissä voisi täysin välttää kaiken maailman satunnaisesti Googlen avulla jonkin selityksen saavia kirjainyhdistelmiä.
EV:n ristikot ovat laadintateknisesti sikäli aina laadukkaampia, että alku- ja loppupiiloja ei ole eikä varsinkaan ns.orporuutuja, joita pidetään kuvaristikoissa yleisesti suoranaisina laadintavirheinä. Pieniä vihjelabyrinttejä EV:lläkin joskus tapaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58800- 34795
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125736- 88663
- 31602
- 40537
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle63499Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.71496Lehtikankaan oppilas kuolema
Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞9492- 42479
- 45426
- 57419
Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee24410- 72403
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.23398- 38394
Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev102394- 39393
- 33391
- 35387
