Osakesäästötili?

Mulla on OP.ssa osaketili ja kohta sinne tulee osakesäästötili. Kannattaako vaihtaa?
Eniten mietityttää tuo että tappiot voi hyödyntää verotuksessa vain kun tyhjentää koko tilin... Eihän tuossa ole mitään järkeä?
12095
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mulla kanssa OP:ssa osaketili ja oon miettiny että kannattaako ottaa myös osakesäästötili, mutta mielestäni se on turha, kun en tee mitään päiväkauppoja tai yleensäkkään hirveesti myyntijuttuja. Sittenkun myyn niin mielummin maksan voitot ja tasaan tappiot "samantien" kerran vuodessa ja muutenkin kun yli 100 te sijoittanu, niin eikös toi ole max 50 te, joten kun se tulee täyteen niin jotain aina pitää myydä, että saa lisää sinne hommattuu. Ja kun osakesäästötili on vaan osakkeille... itellä on taas suurimmaksi osaksi rahastoja. En oo keksiny että siitä olisi itelle hirveetä hyötyy joten en meinaa hommaa.

MIelellään kuuntelisin kehuja, ett miksi toi olisi niin hyvä toi osakesäästötili...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mulla on OP.ssa osaketili ja kohta sinne tulee osakesäästötili. Kannattaako vaihtaa?
Eniten mietityttää tuo että tappiot voi hyödyntää verotuksessa vain kun tyhjentää koko tilin... Eihän tuossa ole mitään järkeä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu