Setäni asui aikoinaan isossa 70-luvun omakotitalossa, johon kuului sekä ylä että alakerta ja pieni kellarikerroskin, jossa oli pannuhuone, kylmiö, ja joku varastohuonekin. Yläkerrassa oli ratkaisu, jota olen monesti ihmetellyt. Yläkerran aulan seinässä siis oli peitelevy, jossa oli kaiutin, painonappi, sekä punainen merkkivalo. Kerran lapsena siellä käydessäni kysyin että mikä se on, niin sain vastaukseksi, että siitä on voinut joskus puhua kellarikerroksen pannuhuoneeseen, mutta se ei ollut enään käytössä. Mikähän tarkoitus on siis ollut joskus ennen vanhaan saada omakotitalossa puheyhteys yläkerrasta pannuhuoneeseen? Ja onko muilla ollut tällaista systeemiä talossaan?
Mikähän tarkoitus on ollut puhelinyhteydellä yläkerrasta pannuhuoneeseen?
10
182
Vastaukset
- Anonyymi
Asun 50-luvun kerrostalossa, jossa yhdestä asunnosta on asennettu kiinteä ovikello systeemi, rapussa asunnon oven vieressä, kellarin yhteen huoneeseen. Siellä kellarissa asui uskovaisen opettajattaren alkoholisoitunut aviomies, jota opettajatar ei päästänyt kotiin. Mutta ei uskovaisena halunnut ottaa eroakaan. Jotain tällaista voi olla siinä omakotitalossakin.
- Anonyymi
Siitä on voinut huudella lämmityskäskyjä alas lämmittäjälle.
- Anonyymi
Tuokin on paljon mahdollista. Onkohan siis 60-70 lukujen kalliimman luokan omakotitaloissa ollut ihan palkattuja lämmittäjiäkin joskus ennen? Kyllähän se setänikin talo oli varmasti joskus ollut kalliimman luokan ökytalo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuokin on paljon mahdollista. Onkohan siis 60-70 lukujen kalliimman luokan omakotitaloissa ollut ihan palkattuja lämmittäjiäkin joskus ennen? Kyllähän se setänikin talo oli varmasti joskus ollut kalliimman luokan ökytalo.
Isäntäväki ei varmaan ole halunnut opetella pannuhuonejuttuja, ja on palkannut jonkun lähistöltä hoitamaan pannuhuoneen. Varsinkin jos kattilassa on poltettu puuta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuokin on paljon mahdollista. Onkohan siis 60-70 lukujen kalliimman luokan omakotitaloissa ollut ihan palkattuja lämmittäjiäkin joskus ennen? Kyllähän se setänikin talo oli varmasti joskus ollut kalliimman luokan ökytalo.
Luulen että paremman luokan taloissa on ollut ihan laitteet tuota hoitamaan.
- Anonyymi
Jospa joku asukkaista on pitänyt pannuhuonetta työpisteenä vaikka nikkarointiin.
Mahdollisesti lapselle annettu selitys oli vähän epätäsmällinen, eli sisäpuhelinyhteys ei ollut varsinaisesti pannuhuoneeseen, vaan samassa kellarissa olevaan nykyiseen varastohuoneeseen, joka saattoi ennen olla työhuoneena.
- Anonyymi
Ukoruokinnassa ollessaan, on isäntä kuitenkin päässyt pannulle lämmittelemään.. ja anteeksipyyntöjä rouvalle huokailemaan..
- Anonyymi
Tämä tuurijuoppo isäntä on ehkä se oikea selitys, ennen kun ei avioeroja hevin otettu. Isäntä tissutteli pannuhuoneessa, ja kyseli sitten yläkerrasta joko voisi tulla ihmisten ilmoille.
- Anonyymi
Meidän talossa on ollut aikoinaan sisäpuhelinjärjestelmä. Talossa 3 kerrosta ja ollut varmaan ihan kätevä ennen kännyköitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.704908Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.113349Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j202592Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.571675- 471556
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441336- 941302
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2171057Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.71985IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51875