Kuninkaanportin Prisma

Anonyymi

Sisäsiittoiset porvoolaiset eivät ikinä ole halunneet levitä oman joensa länsipuolelle, eli sille Suomen puolelle missä kaikki on. Kuninkaanporttiin rakennettiin moderni kauppa-alue, mutta sekin meni perseelleen kun ei saatu lupaa hypermarketille. Nyt kun vihdoinkin olisi tuo mahollista, niin paikallinen VBoden Uusimaassa sanoo ettei ole tarvetta, kun Näsin ässä vetää niin hyvin. Porvoo on ainoa kohtuulisen kokoinen kaupunki Suomessa jossa ei ole Prismaa, eikä edes kunnon kauppa-aluetta. Mutta mennään näillä.. Keskiaikaisin kaupunki Suomessa!

4

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rumalta kalskahtava sana tuo sisäsiittoiset, mutta enpä kyllä parempaakaan sanaa äkistään keksi. Muutama vuosi sitten muutin tänne olosuhteiden pakosta. Mikäli olisin tiennyt miten palveluiltaan köyhä ja tylsä kaupunki tämä on niin olisin miettinyt vielä viisi kertaa onko todellakin ihan pakko muuttaa tänne!?!

      Nuoret muuttavat täältä pois heti, kun vaan voivat. Uusia asukkaita tulee tänne vain mikäli pystyvät omilla autoillaan käymään työssä muualla ja hoitamaan samalla ostoksensa muualla. Tylsä ikäihmisten kaupunki. Se tämä on.

      • Anonyymi

        Olipas hyvä kommentti:) Tylsä ikäihmisten vanhanaikainen kaupunki.Jos Neste menee nurin— ei sinne kukaan tule.Ajattelin ostaa pienen sijoitusasunnon,mutta ostan muualta,yliopistokaupungista. Ja harkitsen muuttoa pois.Tätä menoa koko paikka kuolee pois.


    • Anonyymi

      Näin on ja kummallisen sisäänpäin lämpiävä kaupunki.Aion muuttaa pois vaikka maisemat ovat kauniita.Tunnelma on huono ja vähän ulkopuolelta tulebia sortava.

    • Anonyymi

      Vuosia sitten Kuninkaanporttiin olisi saanut rakentaa kunnolliset marketit molemmille kauppa ryhmittymille.
      Sen aikainen kaupungin johto, muuan"taiteilija" etunenässä, jarrutti hanketta vuosikaupalla niin ettei siitä sillä kertaa tullut mitään.
      Meni aikaa ja yllätys ylätys tämä sama jarruttaja oli kääntänyt takkinsa ja alkoi puhua hankeen puolesta, tyypilliseen tapaan vain armotta myöhässä.
      Niinpä sitten muuan Vapaavuori pyyhki porvoolaisten toiveilla takapuolensa ja kaatoi koko hankkeen, ehkäpä jopa lopullisesti.
      Nyt näyttäisi Kuninkaanporttiin olevan mahdollista rakentaa kioski kokoinen päivittäistavara kauppa, joka tosin ei ketään toimijaa tunnu kiinnostavan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe