Suuri riitti

Suuri riitti kuvastaa Jumalan ja Jumalattaren yhtymistä toisiinsa. Jumala ja Jumalatar on usein mielletty "mieheksi ja naiseksi". Mitä mietitte, voiko kaksi samaa sukupuolta olevaa henkilöä toteuttaa suuren riitin? Rakkaudestahan siinä pohjimmiltaan on kysymys, mutta katoaako koko idea kun "Jumalattarella" onkin penis tai "Jumalalla" pimpsa?

7

655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kronos

      Miksipä henkisyys riippuisi siitä mikä roikkuu? ;-D

    • harmaavaris

      En näe siinä mitään eroa, jos Suuren Riitin tekeekin samaa sukupuolta oleva pariskunta.

      Olettaisin kuitenkin, että jompikumpi ottaa jumalan tai jumalattaren roolin. Näin arvelen. Mitään fyysistä eroa riittiin tuskin kuitenkaan tulee.

    • luminara

      Mielestäni sillä ei ole mitään merkitystä onko pari eri vai samaa sukupuolta jos he siis ovat rakastavaisia. Ja hei se suuri riitti suoritetaan yleensä symbolillisesti athamella ja maljalla, vain rakastavaiset vakavasti suhteessa olevat tai molemmat sitä mieltä olevat täysi-ikäiset voivat suorittaa sen oikeasti rakastelemalla.

      • Ukko

        Jos tuota katsoo traditioiden suunnalta, niin Gardner ei hyväksynyt samaa sukupuolta olevia pareja. Aleksandrialaisessa traditiossa voi käsittääkseni olla samaa sukupuolta olevia pareja.

        Julkisissa lähteissä suuri riitti esiintyy näissä traditioissa vain kolmannen asteen initiaatiossa. Eklektinen coven voi napata suuren riitin vaikka jokaiseen kokoontumiseen :-)


      • Noitapappi

        Mielestäni wiccalaisten ei pitäisi lainkaan käsitellä omia uskonasioitaan täällä kaiken kansan nähden. Wicca on jo muutenkin tehty aivan liian julkiseksi.


      • Kakun syöntisäästö
        Noitapappi kirjoitti:

        Mielestäni wiccalaisten ei pitäisi lainkaan käsitellä omia uskonasioitaan täällä kaiken kansan nähden. Wicca on jo muutenkin tehty aivan liian julkiseksi.

        Rekisteröidyn uskonnollisen yhdyskunnan toiminnan tulee perustua uskontun- nustukseen, pyhinä pidettyihin kirjoituksiin tai muihin yksilöityihin pyhinä pidettyihin vakiintuneisiin toiminnan perusteisiin.

        Eli jos haluat pitää salassa wiccan kirjoitukset ja toiminnat, niin mitään asiaa ei ole ruveta rekisteröimään sitä uskonnoksi.

        Ei siis onnistu sekä kakun syöminen että säästäminen.


      • Tchernobog
        Ukko kirjoitti:

        Jos tuota katsoo traditioiden suunnalta, niin Gardner ei hyväksynyt samaa sukupuolta olevia pareja. Aleksandrialaisessa traditiossa voi käsittääkseni olla samaa sukupuolta olevia pareja.

        Julkisissa lähteissä suuri riitti esiintyy näissä traditioissa vain kolmannen asteen initiaatiossa. Eklektinen coven voi napata suuren riitin vaikka jokaiseen kokoontumiseen :-)

        Ei ole ihan faktatietoa, että Gardner ei olisi homoja hyväksynyt. Yksi ainut Wicca, Ylipapitar Bricket Wood covenista nimeltä Lois Bourne väitti niin kirjassaan.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2963
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2564
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2225
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2138
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1702
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1536
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1487
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      27
      1302
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      19
      1195
    Aihe