Porvoon Osuuspankin palvelu ala-arvoista

Anonyymi

Olen toisen pankin asiakas, mutta jouduin asioimaan Porvoon osuupankissa erään asian vuoksi. Palvelu oli täysin tahditonta ja suorastaan poikkeuksellisen outoa. Vaikka havaitsin tilanteen epäkuranttiuden kokonaisuudessaan heti palvelutapahtuman aikana ja sen jälkeen, en katsonut aiheelliseksi antaa palautetta, vaan analysoimme tilanteen jälkikäteen. Ehkä muillakin on kokemusta Porvoon OP:n ”palvelusta”, minkä vuoksi asiaa kannattaa jakaa sos.mediassakin laajemmin ja itsekin jaan sen. Vaihto esim. Nordeaan voi olla useammallakin paikallaan varsinkin suuremmissa omaisuustarpeissa (erittäin tahdikasta toimintaa varsinkin private bankingissa).

Jatkotoimet: Porvoon Osuuspankin kannattaisi ehdottomasti kiinnittää huomiota siihen, että asiakkaita kohtaavilla henkilöillä on riittävä kyky hahmottaa tilannetta (riittävä teoreettinen hahmotuskyky pankkitoiminnan alaan liittyen, riittävä älyllinenkin kyvykkyys toimia tahdikkaasti). Lisäksi vanhat, eläkeikäiset huonohkosti suomea taitavat (tai tahallisesti ruotsinkielistä esittävät; olen itse täysin kaksikielinen) tädit voisi mieluiten siirtää back-officeen ns. parveilemasta ja tärkeilemästä aulassa. Nykymaailman pankkitoiminta edellyttää taitoja, joustavuutta ja ennen kaikkea hyvää käytöstä. Valitettavasti arviot pankin palvelukyvykkyydestä liikkuvat nopeasti ja vaikuttavat OP:n imagoon negatiivisesti.

4

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa kokemusta ja vaihdoin S pankkiin.henkilökunnasta kaikki kiinni ja vanhoja dinosauruksia vois korvata nuoremmilla vaik joskus vanhuus on eduksi.

    • Anonyymi

      On siellä välillä ollut hyvääkin palvelua.Nuoremmat ovat ihan kivoja.Mutta yleensä tunnelma nihkeä ja nyrpeä mutta siellä on kai pakko pitää niitä vanhoja kurkoja parit kappaleet.Aika hoitaa eläkkeelle.Olen niin pieni asiakas ettei pankilla ole paljon väliä.S-pankki on nuorelle kiva vaihtoehto.

    • Anonyymi

      Prv Op on tunnettu tahdittomuudestaan😭, ei mikään uutinen.suomenruotsalaiset wanna-be valkokaulustyöläiset vauhdissa.herätys,elämme 2020-lukua!!!!

    • Anonyymi

      Todella huonoa palvelua Porvoon Op.ssa nykyisin, aivan totta. Asiakaspalvelijat ihan kuutamolla kaikesta ja epäystävällisiä. Onneksi on vaihtoehtoja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      94
      9386
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5859
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      16
      5262
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      149
      5199
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      41
      4243
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3519
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      65
      3461
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      112
      2855
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2831
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2800
    Aihe