Kurinpito nykyään

Anonyymi

Mitä yhteistä on lapsilla ja rikollisilla? Kummatkin rikkovat lakia ja sääntöjä, ja kiinni jäädessään huutavat " sä et voi tehdä mulle mitään!"
Kuka osaisi kertoa miten nykyään voi kasvattaa lapsia? Miten saataisiin päättäjät ja psykologit ym. ymmärtämään ero väkivallan ja ruumiillisen kurittamisen välillä? Kuinka saataisiin takaisin oikeus puuttua jälkikasvujen tekemisiin?
Miten lapsille voi opettaa mitään käytöstapoja, kuria ja muiden kunnioitusta, kun kaikki valta ja auktoriteetti on viety vanhemmilta pois? Ei ole enää mahdollisuuksia puuttua tekemisiin ennalta ehkäisevästi sillä vanhalla toimivalla "haetko itse koivuniemenherran, vai haenko minä? " Oikeanlainen pelko tekojen seurauksista sai miettimään tekoja, nyt... mitä väliä... ei kiinnosta... sä et voi koskee muhun... et sä voi tehdä mulle mitään... (kuulostaako tutulta?)
Valitettavasti nykypäivän kasvatus tapahtuu lasten toimesta, lapset opettavat aikuisia nöyrtymään, sietämään valehtelua, haukkumista ja suunsoittoa, ja alistumaan lasten harrastamaan henkiseen väkivaltaan, ja kaikki tämä on päättäjien ja ammattilaisten mielestä oikein. Mutta sanoppa lapselle jotain mistä pikku piltti pahoittaa mielensä: olet suuri rikollinen...!

0

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

        Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
        Maailman menoa
        126
        3880
      2. onko kaivattusi

        vaarallinen? :D
        Ikävä
        79
        3187
      3. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

        Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
        Maailman menoa
        56
        3185
      4. Haluaisin rakastaa sinua

        Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
        Ikävä
        19
        3125
      5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

        Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
        Maailman menoa
        6
        3041
      6. Menen nyt koisimaan

        Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
        Ikävä
        29
        2815
      7. Olisiko sinulla

        Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
        Ikävä
        54
        2557
      8. Pieni galluppi

        Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
        Ikävä
        66
        2296
      9. Mitä tuntemuksia

        Rakkaasi ääni herättää?
        Ikävä
        19
        2287
      10. Tiedätkö mihin

        Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
        Ikävä
        41
        2141
      Aihe