Tuplataan Suomen väkiluku!

Kaikki Turkissa oleilevat pakolaiset vaan Suomeen kuten hallituspuolueet ihannoivat.

Pakolaisethan tuovat rahaa Suomeen! Jollain ne velat on kuitattava.

Amnesty International kiittää ja kuittaa.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niin,,eikös joku viiropää suvakki kehunut että pakolaiseen sijoitettu raha tulee kaksinkertaisena takaisin..
Ei aivan olla saatu,,vain miljardien kulut.

Äänestä

Maalaiset siellä ”järkeilevät”!

Äänestä

Irakista pakeni mm. Syyriaan ihmisiä Irakin sisällissodan pahimpina aikoina yli 2 miljoonaa. Kun hetken kuluttua Syyriassa alkoi sota kaameine tuhoineen, noista alkuun Irakista paenneistakin arviolta yli puolet pakeni Turkin puolelle. Varsinaisia Syyrialaisia on maastaan paennut lähemmäs 10 miljoonaa, useita miljoonia juuri Turkkiin joka ei heitä sinne missään tapauksessa haluaisi. Ihmiset elävät valtavissa kammottavissa leireissä epätietoisina tulevaisuudestaan. Enimmän omaisuutensa lähes kaikki ovat joutuneet jättämään Syyriaan, eihän esim. asuntoja ole kovin helppo ottaa kiireessä kainaloon, ja jossain Hamassa, Homsissa tms. kaupungissa ei juuri ehjiä asuntoja enää ole...joten rahaa ja varallisuutta ei oikein olisi tulossa mahdollisten tulijoiden mukana: Pakolaisia suomessa vastaanottaneet kunnat ovat saaneet kyllä rahaa, mutta se on ihan suomen valtion kassasta otettua rahaa, maan kokonaisvarallisuutta se ei kasvata.
Pakolaiset voivat ns. pitkässä juoksussa tuottaakin jotain, mutta se on jo toinen juttu.

1Äänestä
  • Nämä kongot ja muut ovat kuin marsista maahan tulleita. Minulla on omiakin töitä tarpeeksi joten en noteeraa heidän olemassaoloaan muutoin kuin tekemällä valituksia että saisivat häädön.
    Se on loputon kaivo jos alkaa hyysäämään.

    Suhtaudun positiivisesti lähinaapureiden auttamiseen joten rasisti en ole :)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kaikki Turkissa oleilevat pakolaiset vaan Suomeen kuten hallituspuolueet ihannoivat.

Pakolaisethan tuovat rahaa Suomeen! Jollain ne velat on kuitattava.

Amnesty International kiittää ja kuittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu