Etäyhtiökokous

Anonyymi

Tuli etäyhtiökokouskutsu helmikuussa. Vähän ihmetyttää, kokous ennen pidetty aina toukokuussa, ja eikä nyt ole mitään ylimääräistä päätettävää. Talossa 18 huoneistoa ja nykyinen koronan kokoontumis raja 20. Isännöitsijä ja hallituksen puheenjohtaja vain paikalla ja valitsevat itsestään puheenjohtajan ja sihteerin. Muut osakkaat päättävät , rasti ruutuun systeemillä etukäteen vastuuvapaudesta isännöitsijälle ja hallitukselle. Samaten hallituksen jatkosta rasti ruutuun systeemillä. Niin ja vastaukset tulee olla kokouspäivään mennessä isännöitsijän pöydällä. Onko tälläinen toiminta lain mukaista?

4

122

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On, noin se meni viime vuonnakin.

    • Anonyymi

      Eihän se ole mikään etäkokous jos rasti ruutuun paperit pitää olla ennen kokousta isännöitsijällä.Kiinteistöliitto toteaa seuraavaa:

      Yhtiökokousta ei voi järjestää kokonaisuudessaan etäkokouksena, vaan aina on järjestettävä myös perinteinen yhtiökokous. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että kokouspaikalla voi olla paikalla esimerkiksi vain isännöitsijä ja hallituksen puheenjohtaja, joka yleensä toimii yhtiökokouksen puheenjohtajana. Tulee kuitenkin muistaa, että jos muutkin hallituksen jäsenet tai joku osakkaista haluaa osallistua kokoukseen tulemalla henkilökohtaisesti kokouspaikalle, niin hänellä on siihen oikeus. Tämä tulee huomioida jo kokouskutsuja lähetettäessä, eli kokouspaikka tulee edelleen kertoa kutsussa.

    • Anonyymi

      Joo, mikäli osakkaille on kuitenkin esitetty mahdollisuus osallistua kokoukseen myös esimerkiksi Teamsin kautta. En ihan ymmärrä miksi pitäisi ehdointahdoin kokoontua jauhamaan paskaa jos ei ole mitään isompaa päätettävää. Ei yhtiökokouksen ole tarkoitus olla mikään eläkeläisten kahvittelu- ja jutusteluhetki.

    • Anonyymi

      Se on semietäkokous, hallituksen edustus ja isännöitsijä ovat paikalla kirjaamassa osakkaiden kirjalliset kannat kokouksen asialistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1765
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1250
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      58
      894
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      688
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      686
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe