Etäyhtiökokous

Anonyymi

Tuli etäyhtiökokouskutsu helmikuussa. Vähän ihmetyttää, kokous ennen pidetty aina toukokuussa, ja eikä nyt ole mitään ylimääräistä päätettävää. Talossa 18 huoneistoa ja nykyinen koronan kokoontumis raja 20. Isännöitsijä ja hallituksen puheenjohtaja vain paikalla ja valitsevat itsestään puheenjohtajan ja sihteerin. Muut osakkaat päättävät , rasti ruutuun systeemillä etukäteen vastuuvapaudesta isännöitsijälle ja hallitukselle. Samaten hallituksen jatkosta rasti ruutuun systeemillä. Niin ja vastaukset tulee olla kokouspäivään mennessä isännöitsijän pöydällä. Onko tälläinen toiminta lain mukaista?

4

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On, noin se meni viime vuonnakin.

    • Anonyymi

      Eihän se ole mikään etäkokous jos rasti ruutuun paperit pitää olla ennen kokousta isännöitsijällä.Kiinteistöliitto toteaa seuraavaa:

      Yhtiökokousta ei voi järjestää kokonaisuudessaan etäkokouksena, vaan aina on järjestettävä myös perinteinen yhtiökokous. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että kokouspaikalla voi olla paikalla esimerkiksi vain isännöitsijä ja hallituksen puheenjohtaja, joka yleensä toimii yhtiökokouksen puheenjohtajana. Tulee kuitenkin muistaa, että jos muutkin hallituksen jäsenet tai joku osakkaista haluaa osallistua kokoukseen tulemalla henkilökohtaisesti kokouspaikalle, niin hänellä on siihen oikeus. Tämä tulee huomioida jo kokouskutsuja lähetettäessä, eli kokouspaikka tulee edelleen kertoa kutsussa.

    • Anonyymi

      Joo, mikäli osakkaille on kuitenkin esitetty mahdollisuus osallistua kokoukseen myös esimerkiksi Teamsin kautta. En ihan ymmärrä miksi pitäisi ehdointahdoin kokoontua jauhamaan paskaa jos ei ole mitään isompaa päätettävää. Ei yhtiökokouksen ole tarkoitus olla mikään eläkeläisten kahvittelu- ja jutusteluhetki.

    • Anonyymi

      Se on semietäkokous, hallituksen edustus ja isännöitsijä ovat paikalla kirjaamassa osakkaiden kirjalliset kannat kokouksen asialistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      246
      2219
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1684
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1319
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1035
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      826
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      810
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      790
    8. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe