Tuli etäyhtiökokouskutsu helmikuussa. Vähän ihmetyttää, kokous ennen pidetty aina toukokuussa, ja eikä nyt ole mitään ylimääräistä päätettävää. Talossa 18 huoneistoa ja nykyinen koronan kokoontumis raja 20. Isännöitsijä ja hallituksen puheenjohtaja vain paikalla ja valitsevat itsestään puheenjohtajan ja sihteerin. Muut osakkaat päättävät , rasti ruutuun systeemillä etukäteen vastuuvapaudesta isännöitsijälle ja hallitukselle. Samaten hallituksen jatkosta rasti ruutuun systeemillä. Niin ja vastaukset tulee olla kokouspäivään mennessä isännöitsijän pöydällä. Onko tälläinen toiminta lain mukaista?
Etäyhtiökokous
4
63
Vastaukset
- Anonyymi
On, noin se meni viime vuonnakin.
- Anonyymi
Eihän se ole mikään etäkokous jos rasti ruutuun paperit pitää olla ennen kokousta isännöitsijällä.Kiinteistöliitto toteaa seuraavaa:
Yhtiökokousta ei voi järjestää kokonaisuudessaan etäkokouksena, vaan aina on järjestettävä myös perinteinen yhtiökokous. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että kokouspaikalla voi olla paikalla esimerkiksi vain isännöitsijä ja hallituksen puheenjohtaja, joka yleensä toimii yhtiökokouksen puheenjohtajana. Tulee kuitenkin muistaa, että jos muutkin hallituksen jäsenet tai joku osakkaista haluaa osallistua kokoukseen tulemalla henkilökohtaisesti kokouspaikalle, niin hänellä on siihen oikeus. Tämä tulee huomioida jo kokouskutsuja lähetettäessä, eli kokouspaikka tulee edelleen kertoa kutsussa. - Anonyymi
Joo, mikäli osakkaille on kuitenkin esitetty mahdollisuus osallistua kokoukseen myös esimerkiksi Teamsin kautta. En ihan ymmärrä miksi pitäisi ehdointahdoin kokoontua jauhamaan paskaa jos ei ole mitään isompaa päätettävää. Ei yhtiökokouksen ole tarkoitus olla mikään eläkeläisten kahvittelu- ja jutusteluhetki.
- Anonyymi
Se on semietäkokous, hallituksen edustus ja isännöitsijä ovat paikalla kirjaamassa osakkaiden kirjalliset kannat kokouksen asialistaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko852350- 431940
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!801729- 771502
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon261254- 481233
- 771221
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai461197- 481108
- 591101