Ei yhtään ääntä kokoomukselle !!

Anonyymi

Älkää äänestä kokoomusta.
Kokoomus ja mykkänen ilmoittavat purkavansa hyvinvointivaltio Suomen.
Yritystuet ja tuet maataloudelle kelpaa kokoomukselle.
Ihmisten auttaminen ei kelpaa.
Ei yhtään ääntä kokoomukselle !!

11

81

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokoomus haluaa ainoastaan tuhota suomalaisilta heille kuuluvan varallisuuden mm. tuhoamalla markkinoiden toimintaa kaikin keinoin.

      Tämä tapahtuu esim. eväämällä ihmisiltä se osa palkanmaksusta tai tulonsiirroista, joita rahoitetaan tulonsiirroilla. Nämä rahat Kokoomus yrittää päästä verosuunnittelemaan kokonaan Suomesta ulos, kokoomuslaisten rahapusseihin veroparatiiseissa.

      Kokoomus ja porvaripolitiikka ei ilmeisesti tunnu lainkaan tajuavan sitä, että ei kansa eikä valtio ole mikään runsaudensarvi josta vain loputtomasti otetaan, vaan sinne on myös investoitava melko reippaasti että saadaan mm. työn kysyntä kasvuun.

      Millään Kokoomuksen tähän asti esittämillä ratkaisuilla ei tule palkkatyöpaikkoja, KOK ainoastaan pyrkii tuhoamaan loputkin työmarkkinoiden toiminnasta (lähinnä ay-liikkeen) jotta saataisiin Suomi kaaokseen jossa kaikki olisi halvalla huutokaupattavana.

      Vasemmistoryhmillä on myös omat ongelmansa, Suomen talous/työllisyysongelmia ei voida ratkaista vasemmisto- tai oikeistopolitiikalla, koska molemmat politiikan laidat jättää systemaattisesti hoitamatta esim. investointivajeen, työn kysynnän (palkkatyöpaikat), ja yleensäkin ottaen kaiken sen, minkä lopputuloksena myös OECD on jo aiemmin todennut Suomen alisuorittavan.

      Alisuorittaminen tarkoittaa karkeasti ottaen sitä, että työmarkkinoilla valtaan päässeet ryhmät eivät tee työtä sen rahan edestä mitä he saavat sekä palkkoina että osinkoina. Koskettaa sekä ay-liikettä että elinkeinoelämää, ja maan hallituksen tehtävä olisi suojella suomalaisten työtä tulonlähteenä, se ei onnistu jos hallitus on jatkuvasti hyvää pataa jomman kumman työmarkkinavaltaryhmän kanssa.

      Kaikki helpot toimet on niitä toimia, joilla hyökätään huonoimmassa asemassa olevien kimppuun, on hämmästyttävää että näitä esitetään "vaikeina" toimina. Eihän se vaadi muuta kuin heikoimpien kimppuun käymistä siinä toivossa että he ovat piilotelleet uudet Nokiat omiin taskuihinsa, varmaan toimeentulotukiasiakkaat on jemmanneet ne.

      Oikeasti vaikeat toimet tarkoittaa vallassaolevien ryhmien kimppuun käymistä, lähinnä siten että ne on saatava toimimaan investointien lisäämiseksi jotta tarvittavat määrät uusia palkkatyöpaikkoja syntyy. Myöskään ay-liikettä ei saa päästää indeksikorottelemaan mitään niin kauan kun tarvittavia uusia palkkatyöpaikkoja ja investointeja ei synny.

      • Anonyymi

        Suomessa on saatava aikaan kansalle tuloa, ja se tapahtuu joko yksityisen puolen investointien kautta, tai sitten se tapahtuu valtion toteuttaman verotuksen kautta.

        Mitä vähemmän Kokoomus-joukot investoi ja palkkaa suomalaisia, sitä enemmän on valtion verotettava ja hoidettava työt ja tulonjako sitten vaikka verovaroista maksettuina virkamiestöinä.

        Tätä asiaa ei maan hallitus voi väistellä, sillä on lakiin perustuvia velvollisuuksia talouden ohjaamistoimista. Ay-liikkeellä ja elinkeinoelämällä ei näitä velvollisuuksia ole mitä valtiolla on, joten niiden kannanototkin voi sitten lueskella suodattimien läpi.


    • Anonyymi

      Mykkänen on oikealla asialla.

      Sipilän hallituksen aktiivimalli oli askel oikeaan suuntaan, mutta vihervassarit vesittivät valtaan päästyään senkin hyvän hankkeen.

    • Anonyymi

      Kyllä pitää saada olla ansiosidonnaisella tai jollain muulla tulonsiirtokorvauksella niin kauan kuin haluaa ja muiden se pitää maksaa.

    • Anonyymi

      Nyt on entistäkin suurempi syy äänestää kokoomusta.

      Kylmä tosiasia on se, että istuva barbiehallitus on tuhlannut niin paljon rahaa, että kaikki tuet on muutaman vuoden sisällä lakkautettava. Toki asia voidaan tehdä inhimillisesti, ensin pitkäaikaistyöttömille ilmainen katkaisuhoito, samalla toimeentulotukea leikataan siihen, että käyttörahaa on 200 €/kk. Sitten lopetetaan tuet kokonaan, jokainen voi itse valita, meneekö töihin vai ottaako valtion tarjoaman ilmaisen strykniiniannoksen.

      Kyllä, edellä mainittu on liiottelua, mutta tosiasia on, että meillä ei ole varaa kovinkaan pitkään ylläpitää nykyisen kaltaista tukiverkostoa. Kannattaa siis jo hyvissä ajoin laittautua työkykyiseksi (eli korkki kiinni) ja hakeutua töihin, tulevaisuudessa ei tuilla eläminen liiemmin naurata...

      • Anonyymi

        Lainan saamattomuus naurattaa hahahaaaa tyhmät idoootit naurattaa hahhahhhahahohoho


    • Anonyymi

      Kokoomusta äänestävät oman työnsä tuloksilla elävät eli ne jotka maksavat 80 prosenttia maan verokertymästä.

    • Anonyymi

      MINÄ en äänestä ketään, yksi ääni on merkityksetön. Turha sanoa jos 1000 nukkuvaa äänestäisi niin olisi eroa. Ei olisi eivätkä hekään äänestä. Ja uutta pulloa eteen, perkele!

      • Anonyymi

        Hienoa , olet varmaan huomannut että sama kletä äänestää mitään ei tapahdu. Lenskö paskat rinnuksille kun kirjotit perkele


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hienoa , olet varmaan huomannut että sama kletä äänestää mitään ei tapahdu. Lenskö paskat rinnuksille kun kirjotit perkele

        Olet varmaan huomannu ettei tavallisilla pulliaisillakaan tapahdu mitään , heh heh


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      386
      10164
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6474
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      409
      6200
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4531
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      3848
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      88
      3424
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3381
    8. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      64
      3206
    9. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      7
      3128
    10. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3092
    Aihe