Älkää äänestä kokoomusta.
Kokoomus ja mykkänen ilmoittavat purkavansa hyvinvointivaltio Suomen.
Yritystuet ja tuet maataloudelle kelpaa kokoomukselle.
Ihmisten auttaminen ei kelpaa.
Ei yhtään ääntä kokoomukselle !!
Ei yhtään ääntä kokoomukselle !!
11
59
Vastaukset
- Anonyymi
Kokoomus haluaa ainoastaan tuhota suomalaisilta heille kuuluvan varallisuuden mm. tuhoamalla markkinoiden toimintaa kaikin keinoin.
Tämä tapahtuu esim. eväämällä ihmisiltä se osa palkanmaksusta tai tulonsiirroista, joita rahoitetaan tulonsiirroilla. Nämä rahat Kokoomus yrittää päästä verosuunnittelemaan kokonaan Suomesta ulos, kokoomuslaisten rahapusseihin veroparatiiseissa.
Kokoomus ja porvaripolitiikka ei ilmeisesti tunnu lainkaan tajuavan sitä, että ei kansa eikä valtio ole mikään runsaudensarvi josta vain loputtomasti otetaan, vaan sinne on myös investoitava melko reippaasti että saadaan mm. työn kysyntä kasvuun.
Millään Kokoomuksen tähän asti esittämillä ratkaisuilla ei tule palkkatyöpaikkoja, KOK ainoastaan pyrkii tuhoamaan loputkin työmarkkinoiden toiminnasta (lähinnä ay-liikkeen) jotta saataisiin Suomi kaaokseen jossa kaikki olisi halvalla huutokaupattavana.
Vasemmistoryhmillä on myös omat ongelmansa, Suomen talous/työllisyysongelmia ei voida ratkaista vasemmisto- tai oikeistopolitiikalla, koska molemmat politiikan laidat jättää systemaattisesti hoitamatta esim. investointivajeen, työn kysynnän (palkkatyöpaikat), ja yleensäkin ottaen kaiken sen, minkä lopputuloksena myös OECD on jo aiemmin todennut Suomen alisuorittavan.
Alisuorittaminen tarkoittaa karkeasti ottaen sitä, että työmarkkinoilla valtaan päässeet ryhmät eivät tee työtä sen rahan edestä mitä he saavat sekä palkkoina että osinkoina. Koskettaa sekä ay-liikettä että elinkeinoelämää, ja maan hallituksen tehtävä olisi suojella suomalaisten työtä tulonlähteenä, se ei onnistu jos hallitus on jatkuvasti hyvää pataa jomman kumman työmarkkinavaltaryhmän kanssa.
Kaikki helpot toimet on niitä toimia, joilla hyökätään huonoimmassa asemassa olevien kimppuun, on hämmästyttävää että näitä esitetään "vaikeina" toimina. Eihän se vaadi muuta kuin heikoimpien kimppuun käymistä siinä toivossa että he ovat piilotelleet uudet Nokiat omiin taskuihinsa, varmaan toimeentulotukiasiakkaat on jemmanneet ne.
Oikeasti vaikeat toimet tarkoittaa vallassaolevien ryhmien kimppuun käymistä, lähinnä siten että ne on saatava toimimaan investointien lisäämiseksi jotta tarvittavat määrät uusia palkkatyöpaikkoja syntyy. Myöskään ay-liikettä ei saa päästää indeksikorottelemaan mitään niin kauan kun tarvittavia uusia palkkatyöpaikkoja ja investointeja ei synny.- Anonyymi
Suomessa on saatava aikaan kansalle tuloa, ja se tapahtuu joko yksityisen puolen investointien kautta, tai sitten se tapahtuu valtion toteuttaman verotuksen kautta.
Mitä vähemmän Kokoomus-joukot investoi ja palkkaa suomalaisia, sitä enemmän on valtion verotettava ja hoidettava työt ja tulonjako sitten vaikka verovaroista maksettuina virkamiestöinä.
Tätä asiaa ei maan hallitus voi väistellä, sillä on lakiin perustuvia velvollisuuksia talouden ohjaamistoimista. Ay-liikkeellä ja elinkeinoelämällä ei näitä velvollisuuksia ole mitä valtiolla on, joten niiden kannanototkin voi sitten lueskella suodattimien läpi.
- Anonyymi
Mykkänen on oikealla asialla.
Sipilän hallituksen aktiivimalli oli askel oikeaan suuntaan, mutta vihervassarit vesittivät valtaan päästyään senkin hyvän hankkeen. - Anonyymi
Kyllä pitää saada olla ansiosidonnaisella tai jollain muulla tulonsiirtokorvauksella niin kauan kuin haluaa ja muiden se pitää maksaa.
- Anonyymi
Nyt on entistäkin suurempi syy äänestää kokoomusta.
Kylmä tosiasia on se, että istuva barbiehallitus on tuhlannut niin paljon rahaa, että kaikki tuet on muutaman vuoden sisällä lakkautettava. Toki asia voidaan tehdä inhimillisesti, ensin pitkäaikaistyöttömille ilmainen katkaisuhoito, samalla toimeentulotukea leikataan siihen, että käyttörahaa on 200 €/kk. Sitten lopetetaan tuet kokonaan, jokainen voi itse valita, meneekö töihin vai ottaako valtion tarjoaman ilmaisen strykniiniannoksen.
Kyllä, edellä mainittu on liiottelua, mutta tosiasia on, että meillä ei ole varaa kovinkaan pitkään ylläpitää nykyisen kaltaista tukiverkostoa. Kannattaa siis jo hyvissä ajoin laittautua työkykyiseksi (eli korkki kiinni) ja hakeutua töihin, tulevaisuudessa ei tuilla eläminen liiemmin naurata...- Anonyymi
Lainan saamattomuus naurattaa hahahaaaa tyhmät idoootit naurattaa hahhahhhahahohoho
- Anonyymi
Kokoomusta äänestävät oman työnsä tuloksilla elävät eli ne jotka maksavat 80 prosenttia maan verokertymästä.
- Anonyymi
MINÄ en äänestä ketään, yksi ääni on merkityksetön. Turha sanoa jos 1000 nukkuvaa äänestäisi niin olisi eroa. Ei olisi eivätkä hekään äänestä. Ja uutta pulloa eteen, perkele!
- Anonyymi
Hienoa , olet varmaan huomannut että sama kletä äänestää mitään ei tapahdu. Lenskö paskat rinnuksille kun kirjotit perkele
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hienoa , olet varmaan huomannut että sama kletä äänestää mitään ei tapahdu. Lenskö paskat rinnuksille kun kirjotit perkele
Olet varmaan huomannu ettei tavallisilla pulliaisillakaan tapahdu mitään , heh heh
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.973998Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973347Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1312668Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2422173Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m931929Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä1001883Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.211819- 1151658
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11321- 571242