Tänään 6.2. oli yle:n televisiouutisissa pörssisijoittamisesta.
Asiantuntijana haastateltiin kadulla, noin parikymppistä nuortamiestä, joka kertoi änkyttämällä, sijoittaneensa pari vuotta.
Hän jakoi auliisti näkemyksiään osakemarkkinoiden tulevaisuudesta sekä siitä, minkälaisia osakkeita kannattaisi nyt ostaa.
Kun meininki alkaa olla tällaista, lienee romahdus jo ovella.
Asiantuntijana haastateltiin kadulla, noin parikymppistä nuortamiestä, joka kertoi änkyttämällä, sijoittaneensa pari vuotta.
Hän jakoi auliisti näkemyksiään osakemarkkinoiden tulevaisuudesta sekä siitä, minkälaisia osakkeita kannattaisi nyt ostaa.
Kun meininki alkaa olla tällaista, lienee romahdus jo ovella.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Romahdus tulee, mutta ei vielä. Keinotekoinen nousu jatkuu vielä jonkin aikaa ja jos salkut vihertää kivasti kannattanee jo ruveta hieman kotiuttelemaan. Nyt ei kannata ainakaan tehdä niin että jättää salkun unohduksiin ja katselee vuoden päästä tilannetta, voi olla aika kurja.
Luottamus+pörssien+edes+jossain+määrin+rationaaliseen+käyttäytymiseenon+mennyt.+On+mennyt+viimeisen+yhden++vuoden+aikana.+Ennen+pörssit+kuvasivat+talouden+ja+yritytsen+tilaa,+kannattavuutta,+kasvumahdollisuuksia+ja+osingonmaksukykyä.+Ohi+onnyt++se+aika,+varsinkin+Amerikassa.+Siellä+ja+osin+EU'ssakin+pörssit+ovat+alkaneet+elää+omassa+mielkuvitusmaailmassaan.+Koronan+johdosta+taloudet,+so+eri+maiden+BKT't+ovat+pudonneet+5...7%+ja+nousu+on+hidasta.+Silti+pörssit+ovat+kaikkien+aikojen+maksimin+yläpuolella,+nousseet+vatsinkin+ns+toisen+aallon+aikana+aivan+tajuttomasti.+Esim+Nasdaq+indeksi+on+yhden+vuoden,+eli+koronavuoden+aikana+noussut+42%.+Onko+tässlä+mitään+järkeä?+Yksi+syy+tähän++sekopäisyyteen+on+julkisen,+eli+valtioiden+velkarahan+avokätinen+kylvö+markkinoille.+USA'ssa+ensin+FED+antoi+1800+Mrd+Usd,+sitten+jaettiin+900+Mrd+Usd+ja+nyt+uusi+pressa+jälleen+puoltaa+1800+Mrd+Usd+jakoa,+kaikki+siis+uutta+valtionvelkaa.+Niinpä+USA+valtionvelka,+US+Governemental+Debt+onkin+nyt+jo+noin+28000+MrdUsd+eli+noin+90000+Usd+per+capita.+Euroopassa+sama+hurja+meno,+juuri+750+Mrd€+EU'n+yhteistä+EKP-velkaa+jaetaan.+Suomenkin+valtionvelkaa+lähenee+140+Mrd€+=+HYvästi+EMU-kriteerit+max+60%+BKT'sta.+Toinen+syy+velkaelvytyksen+lisäksi+ovat+nuoret+sijoittajat+ja+heidän+uusi+pörssipeli.+Seurauksena+US-pörsseissä+on+yhtiöitä,+joiden+markkina-arvo+voi+olla+50...100+kertaa+liikevaihto+ja+samalla+yhtiöt+ovat+raskaasti+tappiollisia..+Aivan+järjetöntä+on+meno+varsinkin+USA'ssa.+Kun+luottamus+pörssien+rationaalisuuteen+on+mennyt,+ei+järkevä+sijoittaja+uskalla+sijoittaa+uutta+rahaa+osakeindeksirahastoon+ja+harkitsee+vetäytymistä+nyt,+kun+pörssit+ovat+korkealla.+Ne+nimittäin+saattavat+ja+todenäk+jossain+vaiheessa+putoavat+15...20%+ilman+mitään+kunnon+syytä.+Luottamus+on+mennyt.+Hyvästi+pörssit+vähäksi+aikaa!!!.
Romahdusselviytyjistä Nordnet teki viime toukokuussa listan.
Sen parhaisiin olen painottanut ostojani. Samoin hyvän ROE:n papereihin.