Olkaa mitä mieltä tahansa niin kyllä tämä palsta on tärkeä. Koen, että niin nuorten käyttäytyminen kuin politiikkojen päätökset ovat paremmassa valvonnassa, kun on tämä verrattuna siihen, että tätä palstaa ei olisi.
Ihmisten mielipiteiden anonymiteetti on taattava, jotta epäkohtiin uskalletaan puuttua. Ja vaikka kyseinen mopopoika tai politiikko ei tätä lukisikaan, niin se, että joku lukee, joka kertoo jollekin ja sitten jo useampi huomaa, että tuollainen epäkohta on, niin siinä alkaa yleinen mielipide muuttumaan ja joku jopa tekee jotain.
Ilman anonymiteettiä olisi saattanut koko asian esiin nosto jäädä tekemättä. Tarkoitan sitä, että kyllähän esim. mopojen häirintä on tiedossa, mutta tällainen keskustelupalsta voi tuoda esiin sen, että kanssakärsijöitä onkin oikeasti paljon, kun saa tuoda pahan olonsa julki ilman lynkkausuhkaa.
Poliittisten päätösten suhteen asia on vielä tärkeämpi. Mopopoikia kyllä voi uskaltaa moittia omalla naamallaankin, mutta se, että haastaa vaikka kannattamansa puolueen tai puolueen, jota oma sukulainen edustaa, niin siihen tämä anonymiteetti on kerrassaan tärkeä väline. Miettikää hetki, jos tätä ei olisi!
Ihmisten mielipiteiden anonymiteetti on taattava, jotta epäkohtiin uskalletaan puuttua. Ja vaikka kyseinen mopopoika tai politiikko ei tätä lukisikaan, niin se, että joku lukee, joka kertoo jollekin ja sitten jo useampi huomaa, että tuollainen epäkohta on, niin siinä alkaa yleinen mielipide muuttumaan ja joku jopa tekee jotain.
Ilman anonymiteettiä olisi saattanut koko asian esiin nosto jäädä tekemättä. Tarkoitan sitä, että kyllähän esim. mopojen häirintä on tiedossa, mutta tällainen keskustelupalsta voi tuoda esiin sen, että kanssakärsijöitä onkin oikeasti paljon, kun saa tuoda pahan olonsa julki ilman lynkkausuhkaa.
Poliittisten päätösten suhteen asia on vielä tärkeämpi. Mopopoikia kyllä voi uskaltaa moittia omalla naamallaankin, mutta se, että haastaa vaikka kannattamansa puolueen tai puolueen, jota oma sukulainen edustaa, niin siihen tämä anonymiteetti on kerrassaan tärkeä väline. Miettikää hetki, jos tätä ei olisi!
Vastaukset 43
Vanhimmat
"Olkaa+mitä+mieltä+tahansa"
Olen+aloittajan+kanssa+samaa+mieltä.+Aluksi+oudoksuin+anonymiteettiä.+Monessa+ketjussa+tuli+kuitenkin+esille+asioita,+jotka+pitivät+100%+paikkansa,+mutta+joita+ei+kukaan+uskalla+ääneen+sanoa.+Niinpä+aloin+ajatella,+että+tällainen+foorumi+on+erittäin+tärkeä.
"Monessa+ketjussa+tuli+kuitenkin+esille+asioita,+jotka+pitivät+100%+paikkansa,+mutta+joita+ei+kukaan+uskalla+ääneen+sanoa"
Kunta+ei+voi+kehittyä,+jos+kuntalaisen+tulee+pelätä+sanoa+totuus+ääneen.
Mutta pelättävä on. Epäkohdan julkisanoja asettaa itsensä maalitauluksi.
"Epäkohdan julkisanoja asettaa itsensä maalitauluksi."
Minulta varmaan mennyt ohi, mutta vaikka kuinka mietin, en muista pian päättyvältä vaalikaudelta, että Kuhmoisten kunta/päättäjät/virkamiehet olisivat a) pyytäneet anteeksi b) myöntäneet olleensa väärässä c) kiittäneet rakentavasta palautteesta.
Sen sijaan on a) jätetty vastaamatta b) leimattu palautteen antaja seksistiseksi tai vaihdevuosivaivaiseksi tai c) väitetty vastaan.
"Mutta pelättävä on. Epäkohdan julkisanoja asettaa itsensä maalitauluksi"
Pohjois-Korean meininkiä.
Hyvä+avaus,+peukutan+!+
Kuhmoisten+Sanomissakin+voisi+harkita+textareiden+lyhyet-palstaa+Jämsän+Seudun+tyyliin.+Toisi-ko+eloa+lisää+lehteen.++Siinäkin+vaan+on+ongelmansa;+kuka+tuomaroi,+mihin+raja+vedetään+ja+tietosi+on+aina+kuitenkin+pienen+kylälehden+toimituksen+tiedossa.++Missään+ei+oikeasti+koskaan+tule+sana+olemaan+100+%+vapaa,+toisin+kuin+lehdet+ja+media+itse+aika+ajoin+haluavat+itsestään+hehkuttaa.+Se+on+fake+news.
Siksi+tämä+anonyymi-palsta,+moderointeineenkin,+vaikuttaa+hyvältä+vaihtoehdolta,+suitsii+hieman+sanan+terävintä+säilää+eikä+mennä+henkilökohtaisuuksiin.
"Pohjois-Korean meininkiä."
Ennen joulua 2020 oli FB Kuhmoinen-ryhmässä joku ideoinut, että lahjaksi kannattaa antaa lahjakortti kuhmoislaiseen yritykseen.
Yksi koiranleuka laittoi, että ´lapset arvostavat enemmän käteistä rahaa...´. Tämä kommentti poistettiin.
"Pohjois-Korean meininkiä."
Viime vuoden lopulla sentään pari naista uskalsivat arvostella seurakunnan toimintaa. Seurakunta vastasi useammallakin palstalla (fb ja Kuhmari ainakin) ja teki lopulta korjauslikkeen Papinsaaren siunauskappelin korjausasiassa.
"Minulta varmaan mennyt ohi, mutta vaikka kuinka mietin, en muista pian päättyvältä vaalikaudelta, että Kuhmoisten kunta/päättäjät/virkamiehet olisivat a) pyytäneet anteeksi b) myöntäneet olleensa väärässä c) kiittäneet rakentavasta palautteesta"
Ikävä ja valitettava tosiasia
Ei poistettu tuollaista kommenttia. Ei varmasti!
Mitä laitonta oli poistetussa viestissä, ihmettelen?
Eipäs vaan joku mustamaalaa ylläpitoa, kun väittää, että tuollainen viesti on poistettu. Sellaista viestiä ei ole koskaan ollutkaan. Jonkun sanan hän jättää mainitsematta.
Suurin saavutus ehdottomasti, että koko valtuustokauden ollet kaikissa mahdollisissa asioissa oikeassa.
Hieman silmiinpistävää myös muutaman valtuutetun, samalla kunnan työntekijän ylimielisyys mm somekanavissa.
Kyllä vaan kyseinen kommentti ollut ja poistettu.
Samoin kuin kaikki kunnan toimintaa kritisoivat aloitukset.
JOS näin on, niin tee kunnon juttu siitä! Mutta epäilenpä että tässä vaan pitkin kyliä levitellään perättömiä juttuja ja mustamaalataan tiettyjä tahoja.
Se on juurikin näin. Vaikka naamakirjassakin on väittelyä jne, niin kyllä se on enemmän tai vähemmän samanlaista toimintaa kuin ihmiset olisivat samassa pirtissä. Joo, joo. Niinhän se on. En mä nyt ihan tiiä. Ihan sama.
Tuota kummempaa ei pirtissä juurikaan kuule vaikka kaksi ihmistä olisi eri mieltä.
Ihtelläin ainaski ois jääny moni mielipide julkasematta ilman suomi24ää. Mulla on tilanne, jossa suvun paine vie tiettyyn suuntaan enkä uskalla julkisesti olla tiettyä mieltä.
Nykyajassa on Hyvää se, että me Tavallisetkin saadaan ääni kuulumaan. Ennen ainoa vaihtoehto Oli lehden yleisönosasto, jossa kirjoitus julkaistiin vasta Muutaman päivän päästä.
Some on Hyvä juttu.
No no Kummolaiset .Älkää viitsikö heitellä sanan säilää.Voi pian osua.
Vain heihin osuu, joihin on aihetta osua. Ei viattomiin.
Juuri näin
Joku-roni-back pyöräili kaverinsa kanssa Kuhmoisten läpi kesällä ja totesi you tube-videossaan oikan suoralla Kuhmoinen-kyltin kohdalla; ei taida olla kummoinen paikka.
Noh, sai kuitenkin tärkeän avun rannassa pyöräänsä ja sen jälkeen ylistikin paikkaa että voisi vaikka muuttaa tänne Kummoiseen ; )
"Joku-roni-back pyöräili kaverinsa kanssa Kuhmoisten läpi kesällä"
Tässä linkki pätkään, jos ei joku ole nähnyt:
https://www.facebook.com/Kuhmoinen/posts/2964085903719034/
"Miettikää hetki, jos tätä ei olisi!"
On mietitty ja hyväksi tämä palsta havaittu.
Suomi24 on Kuhmoisten kunnan tarjoama suoralinja kuntalaisilta kuntapäättäjille. Eilen Kuhmoisten Sanomissa kerrottiin, että edistetään kuntalaisdemokratiaa digitalisoinnin avulla. Harmi vaan, se maksaa 23 900€, noin 10€/kuntalainen.
"edistetään kuntalaisdemokratiaa digitalisoinnin avulla."
Ne varmaan alkaa striimata niitä valtuuston kokouksia.
"Suomi24 on Kuhmoisten kunnan tarjoama suoralinja kuntalaisilta kuntapäättäjille"
Toimii ja tuo kuntalaisten pähkäilemät epäkohdat julkisesti päättäjien pähkäiltäväksi.
Kiitos
Viime aikoina on poistettu poikkeuksellisen paljon kommentteja. Elämme mielenkiintoisia aikoja nyt kun valtaistuimia jaetaan uudelleen.
Valtaistuimille istujat, tai ainakin osa heistä, jotuvat todistamaan vanhoja päätösvirheitä.
Sehän on hyvä merkki siitä, että päättäjät ovat löytäneet palautteensa.
"Valtaistuimille istujat, tai ainakin osa heistä, jotuvat todistamaan vanhoja päätösvirheitä."
????
"Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä."
Eli ei ehkä sittenkään. Ei myöskään muista ketjuista.
"Ei myöskään muista ketjuista."
Kunnanjohtaja-ketjusta poistettu 10 viestiä ja Kuntavaaleista-ketjusta 4 viestiä, joista osa kiinnostavia.
"joista osa kiinnostavia"
Fakta-asioita, joita ei haluta julkisuuteen
"Fakta-asioita, joita ei haluta julkisuuteen"
Kuhmoislaista avoimmuutta.
Uuh, siinähän on varmaan salaliitto takana!
Palstan avulla oppii ymmärtämään paremmin kuhmoislaista mielenlaatua.
Palstan avulla näkee pikemminkin millainen monologimies on. Säälittävä tapaus, todella säälittävä tapaus.
Nimettömänä tapahtuva nettikirjoittelu sopii Kuhmoisiin, koska täällä ei pystytä antamaan eikä ottamaan vastaan kriittistä palautetta omalla nimellä ja naamalla.
Nimettömänä tapahtuva nettikirjoittelu ei sovi Kuhmoisiin, koska nimettömänä annettua palautetta ei oteta vastaan. Sen sijaan keskitytään arvaamaan, kuka on kirjoittaja.
Eli keskustelu ei johda mihinkään
Onhan meillä koiratarhaaja joka koiria kuskaa tänne ja pennuttaa niitä pari kertaa vuodessa myyntiin ,pelastaa niitä Romaniasta omasta mielestään varmaankin auttavainen ihminen.
Käyttääkö hän kloonaustekniikkaa?
Rescue-koirat kun ovat steriloituja.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e4370cc0-be49-4c83-8de5-749a8365a2a2