uusi kone siihen asennettu valmiiksi maksullinen virustorjunta voimassa vuoden kannattaako uusia maksullinen vai onko windous 10 riittävä suoja
virustorjunta
Anonyymi
2061
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Tekniikanmaailman kokemus:
https://tekniikanmaailma.fi/ala-maksa-turhasta-ilmainen-windows-defender-toimii-kaytannossa-yhta-hyvin-kuin-parhaat-maksulliset-tietoturvaohjelmat/
Ennen Defender suojasi viruksilta suunnilleen yhtä hyvin kuin vessapaperi tykistöiskulta, mutta nykyään se on yksi parhaista.
Ja olet tosiaan itse tieteellisellä tarkkuudella tutkinut tätä asiaa? Mistä voin lukea tutkimusraporttiin?
Vai muisteletko vain kuulleesi kymmenen vuotta sitten joltakulta, että Defender ei toimi, ja oletat ettei mikään koskaan muutu, koska eihän ikinä ole käynyt niin, että jokin alunperin surkea ohjelma olisi jossain vaiheessa päivitetty kuntoon?
Maksulliset ovat nykyään huijausta. Ovat olleet jo kymmenen vuotta..
Suojaa:)
Ymmärtääksen varsinaisia tietokone viruksia ei ole enää käytännössä ollenkaan. Sen sijaan on jos jonkilaista haittaohjelmaa jonka joutuu itse asentamaan .
Pitää itse asentaa tai tarttuu itsestään jos esim on laittanut päivitykset pois päältä ja haavoittuvuuksia ei ole paikattu.
Siinä tapauksessa olet ymmärtänyt väärin. Viruksia riittää vaikka millä mitalla.
Viruksien laatijat, ovat oppineet, että jokainen tartutettu isäntä on "enemmän rahaa", nykyään virukset jopa suojelevat tartuttamiaan isäntiä toisilta viruksilta.
Ei asennu jos on tavis-käyttäjänä. Mulla ei ainakaan asennu yhtään mitään ilman järjestelmän pääkäyttäjän salasanaa.
Asentuu toki riippumatta oikeuksista jos järjestelmässä on hyödynnettävä aukko.
Kerro lisää
Se paras haittaohjelmien suoja pötköttää edelleenkin siellä näppäimistön ja tuolin välissä. Järjissään olevalle Windowsin käyttäjälle on Defender täysin riittävä suoja, vapusille ehkä sitten ei...
Digitaalinen media tarkoittaa digitaalisesti (numeerisesti koodattua) siirrettävää ääntä, kuvaa ja tekstiä. Digitaalinen media mahdollistaa hypertekstin ja multimedian käyttämisen.
Digitaalinen media voi olla vuorovaikutteista, jolloin siihen liittyy joukko tietotekniikan sovelluksia, joissa hyödynnetään tekstiä, grafiikkaa, kuvaa, ääntä, animaatioa ja videota. Koska edellä mainitut mediat voidaan esittää digitaalisessa muodossa, niitä voidaan siirtää nopeasti esimerkiksi Internetissä tietokoneelta toiselle.
Myös perinteisemmät mediat kuten TV, radio ja lehdet ovat vähitellen siirtyneet yhä enemmän digitaaliseen muotoon.
Tuliko tämä kommentti ihan oikeaan paikkaan?
Tulihan se:)
Windows hyväksyy nykyään 3 osapuolen virustutkat ja defender toimii taustalla. Käytä ainakin se vuosi ja katso miten toimii vai onko tuo tullut kylkiäisinä että vuosi pitäis heti ottaa? Siinä tapauksessa ei kannate turhasta maksaa. Defender riittää aivan hyvin jos ei käy aikuisviihde sivuilla ja lataile elokuvia tuntemattomista lähteistä siinä tapauksessa defenderistä ei taida olla hyötyä.
Sun viesti on ihan höpöä. Windows on aina hyväksynyt muut turvaohjelmat ja jos asentaa maksullisen turvaohjelman niin Defender kytkeytyy pois päältä.
Windowsin suojaus ei ole kovin hyvä, ei oo parii viikkoo kun se käsi jostain bugista mitä pudotti sen housut nilkkaan ja altisti tietoturvan. Ilmasetkin pärjää maksullisille, eihän f-secure päässyt edes top 3 listoille pitkään aikaan .. Avast hyvä, maksullisenakin saa ja sitäkin parempi ...
Windows on täsmälleen niin turvallinen kuin sen käyttäjä, Tämä koskee kaikkia järjestelmiä, eritysiseti nykyään androdia, sillehän suurin osa haitakkeista tehtään johtuen markkina osuutesta.