Eilinen kunnanhallitusten istuntopäivä toi viimeinkin helpotusta Karstulan velkataakalle ja vastuille . Nyt lopulta Areenankin ylläpitö ja velan maksu helpottuu kun saamme naapurit mukaan talkoisiin. Kuka tietää mikä on kunkin kunnan velkamäärä jos mukaan otetaan myös ns. konsernivelat.? ??
Lisää sponsoreita naapureista
8
115
Vastaukset
- Anonyymi
anaiinhän sitä sanotaan et " hartaan" seurakunnan tavara on yhteistä !
- Anonyymi
Gunnar tietää ,.mutta kertooko
- Anonyymi
Nyt näyttäs et kerrääntyny " synkkiä pilviä" 4 k.nn ylle, niinköhän yt rakoilee , ei mahdotonta . Nykyäänhän liittojen purkautuminen on tapana -yleensäkin pienemmiskin ympyröis. Jokin mättää k.liitossa ja tietää ????
- Anonyymi
Uutta kierrosta tietää samaanputkeen...
- Anonyymi
Ostaskohan Karstula k.järven entisen k.talon, olisi myynnissä ,halvalla lähtee, siin olis varmaan viel käyttökelpoista tavaraa ,vaik koulun tarpeisiin ,ikkunoita ,ehkä hirsiä ym. Sillai pysyisi pitkä historiakin tallessa menneistä " kunnista" etteivät vain polttaisi pääsiäiskokossa!
- Anonyymi
Areenahan on yksi, mikä hyötyisi kuntaliitoksesta.
Uusi kunta voisi ostaa enemmän käyttöaikaa ja pitää hallin siten pystyssä. - Anonyymi
Selitäpä miten Areenan asia liittyy kunnan velanhoitoon? Kuntahan ei tietääkseni omista yleishyödyllisestä jäähalliyhtiöstä yhtään osaketta.
- Anonyymi
Kunta tukee Areenaa verorahoilla ostamalla sieltä vuoroja.
Isompi kunta ostaisi tietysti enemmän vuoroja ja Areena saisi enemmän rahaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 665180
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai574617Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1234569Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3381897- 851523
- 921484
- 2351370
- 3231097
- 200971
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.51903