Hymy ristiriidassa sanoman kanssa

Anonyymi

Mitä mieltä olette siitä, että toimittajat, kuuluttajat, haastattelijat, poliitikot ja useat ns. asiantuntijat hymyilevät vaikka aihepiiri olisi surullinen, järkyttävä tai jopa luonnon katastrofi? Lasteni opettajissa oli aikanaan luokanvalvoja, joka hymyili, vaikka vanhempainkeskustelussa käsittelimme haastavaa asiaa. Tämä hämmensi lapsia, ristiriitainen viestintä.

2

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on viesti vastapuolelle, että älkää yrittäkö olla eri mieltä. Minä kerron miten asiat ovat ja te kuuntelette. Nykyään ei kannata enää seurata mitään mediaa ainakaan siinä uskossa, että sieltä mitään totuutta tulisi vaan ainoastaan totuuden piilottelua ja suoranaista valehtelua ja vääristelyä. (YLE, IS, IL HS....)

      • Anonyymi

        Aloittaja vastaa :
        Niin, etenkin ylimielisyys hymyssä on kyllä asenteen paljastava. Lämmin hymy esim hoitotyössä on eri asia. Saattohoitoa tehneenä rauhoittava, lohdullinen ja kunnioittava olemus, hymykin, on tärkeä. Ehkäpä nämä median ikihymyilijät elävät harhassa "minä täältä yläviistosta rahvasta sivistän".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      144
      11278
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10371
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8053
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6608
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      55
      5798
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      92
      5293
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4493
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4286
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4142
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      138
      3692
    Aihe