Monokulaari

Onko kokemusta kännykkäkameran kanssa käytettäessä?
Ilmeisesti linssi eteen laitettava zoomi?

8

6589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monocular on vain yksilinssistöinen kiikari samoin kuin binocular on kaksilinssistöinen eli kiikari suomeksi!

      Voinet käyttää ihan kiikariakin (en ole kokeillut) kannyn kameran linssin edessä? Se saatko ne kiinnitettyä yhteen jolloin käyttö olisi helpompaa en tiedä!

      • Anonyymi

        Olen joskus ottanut kuvia kiikarin läpi. Toimii, mutta hankalaa, jos ei tee jonkinlaista tukitelinettä. Kuvat oli myös pyöreitä järjestelmäkameralla. Kokeilin myös tutun kaukoputkea.

        Digiscooppaajat kytkee erilaisia kuvausvälineita kaukoputkiinsa, mutta käyttävät yleensä kameraa, joka kiinnitetään soviteputkella kaukoputkeen.
        Toimii hyvin ja polttoväliä riittää, mutta kuva tuppaa tulemaan pyöreä. Helpointa pokkareilla, jolloin kuvaympyrä riittää paremmin ja kevyempi käsitellä.
        Tuo oli muotia, kun pienet digipokkarit yleistyi. Nikonilla oli aikoinaan pokkari, joka sopi suoraa muutaman kaukoputken okulaariin ja voitiin pitää paikoillaan pelkällä kädellä. Oli helppo ja nopea menetelmä.
        Systeemi toimii kyllä järjestelmäkameroillakin. Kuvanlaatu ei ihan vastaa järjestelmän omilla objektiiveilla otettuja.

        Kännyköihin on nykyään saatavissa "mikroskooppilinssejä". Kiinnitetään linssissä olevalla klemmarilla kännykkään.
        En ole kokeillut, hommasin sensijaan kännykkään, tai tietokoneeseen liitettävän USB mikroskopin. Maksimi suurennus kännykässäni 30x. Kännykässä ei vain ole mitään säätöjä, vain valoisuus, joka säädetään itse mikroskoopista, samoin tarkennus.
        Kiva tutkia parin millin kokoisia kohteita, mutta valokuvaukseen ei kelpaa, vaikka kuvia ja videoita voi ottaa on erotuskyky liian pieni.

        Koska mainostaa ei saa niin pane hakuun: kaukoputki kännykkään.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Maksoivatpa mitä hyvänsä, ovat silti leluja.

      Kuvanlaadulta on turha odotella liikoja, ja jää varmuudella heikommaksi kuin asiallisilla järjestelmäkameroilla ja superzoomi"kompakteilla".

    • Anonyymi

      Joskus myytiin järkkäreihin zoomia jolla sai kuvattua 15astetta sivuun mihin kamera osoitti.
      Onkohan niitä myynnissä?

      • Anonyymi

        Jokaisella objektiivilla jonka kuvakulma on vähintään 30 astetta pystyy tekemään tuon.


    • Anonyymi

      Leluja, joilla voi leikitellä, mutta kun mainoksessa kysytään, että voiko näitä huippujuttuja edes myydä muille kuin luvalla tappajille (=sotilaskäyttöön), niin naurattaa. Laatu on kiinalaisten lelujen tasoa, tarkennuksen systeemi ihan hanurista.

      • Anonyymi

        Kännykkä kamera viritelmät ovat kameroina aina leluja.

        Kuinkahan jotkut voivatkin olla niin lapsellisen typeriä ja tietämättömiä, että kirjoittelevat sellaisista täällä.
        Täällä pitäisi keskustella kameroista ja ne kännykkäpalstat ovat muualla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      603
      2410
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      413
      1925
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1750
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1448
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1386
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      65
      1301
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      122
      1184
    8. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      22
      950
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      938
    10. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      853
    Aihe