Monokulaari

Onko kokemusta kännykkäkameran kanssa käytettäessä?
Ilmeisesti linssi eteen laitettava zoomi?

8

6643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monocular on vain yksilinssistöinen kiikari samoin kuin binocular on kaksilinssistöinen eli kiikari suomeksi!

      Voinet käyttää ihan kiikariakin (en ole kokeillut) kannyn kameran linssin edessä? Se saatko ne kiinnitettyä yhteen jolloin käyttö olisi helpompaa en tiedä!

      • Anonyymi

        Olen joskus ottanut kuvia kiikarin läpi. Toimii, mutta hankalaa, jos ei tee jonkinlaista tukitelinettä. Kuvat oli myös pyöreitä järjestelmäkameralla. Kokeilin myös tutun kaukoputkea.

        Digiscooppaajat kytkee erilaisia kuvausvälineita kaukoputkiinsa, mutta käyttävät yleensä kameraa, joka kiinnitetään soviteputkella kaukoputkeen.
        Toimii hyvin ja polttoväliä riittää, mutta kuva tuppaa tulemaan pyöreä. Helpointa pokkareilla, jolloin kuvaympyrä riittää paremmin ja kevyempi käsitellä.
        Tuo oli muotia, kun pienet digipokkarit yleistyi. Nikonilla oli aikoinaan pokkari, joka sopi suoraa muutaman kaukoputken okulaariin ja voitiin pitää paikoillaan pelkällä kädellä. Oli helppo ja nopea menetelmä.
        Systeemi toimii kyllä järjestelmäkameroillakin. Kuvanlaatu ei ihan vastaa järjestelmän omilla objektiiveilla otettuja.

        Kännyköihin on nykyään saatavissa "mikroskooppilinssejä". Kiinnitetään linssissä olevalla klemmarilla kännykkään.
        En ole kokeillut, hommasin sensijaan kännykkään, tai tietokoneeseen liitettävän USB mikroskopin. Maksimi suurennus kännykässäni 30x. Kännykässä ei vain ole mitään säätöjä, vain valoisuus, joka säädetään itse mikroskoopista, samoin tarkennus.
        Kiva tutkia parin millin kokoisia kohteita, mutta valokuvaukseen ei kelpaa, vaikka kuvia ja videoita voi ottaa on erotuskyky liian pieni.

        Koska mainostaa ei saa niin pane hakuun: kaukoputki kännykkään.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Maksoivatpa mitä hyvänsä, ovat silti leluja.

      Kuvanlaadulta on turha odotella liikoja, ja jää varmuudella heikommaksi kuin asiallisilla järjestelmäkameroilla ja superzoomi"kompakteilla".

    • Anonyymi

      Joskus myytiin järkkäreihin zoomia jolla sai kuvattua 15astetta sivuun mihin kamera osoitti.
      Onkohan niitä myynnissä?

      • Anonyymi

        Jokaisella objektiivilla jonka kuvakulma on vähintään 30 astetta pystyy tekemään tuon.


    • Anonyymi

      Leluja, joilla voi leikitellä, mutta kun mainoksessa kysytään, että voiko näitä huippujuttuja edes myydä muille kuin luvalla tappajille (=sotilaskäyttöön), niin naurattaa. Laatu on kiinalaisten lelujen tasoa, tarkennuksen systeemi ihan hanurista.

      • Anonyymi

        Kännykkä kamera viritelmät ovat kameroina aina leluja.

        Kuinkahan jotkut voivatkin olla niin lapsellisen typeriä ja tietämättömiä, että kirjoittelevat sellaisista täällä.
        Täällä pitäisi keskustella kameroista ja ne kännykkäpalstat ovat muualla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      268
      6658
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      223
      6229
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      38
      5643
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      151
      4978
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      30
      3785
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      195
      3719
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      131
      3445
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      4
      3133
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      33
      3133
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      332
      2785
    Aihe