Onko kokemusta kännykkäkameran kanssa käytettäessä?
Ilmeisesti linssi eteen laitettava zoomi?
Monokulaari
8
6743
Vastaukset 8
Monocular on vain yksilinssistöinen kiikari samoin kuin binocular on kaksilinssistöinen eli kiikari suomeksi!
Voinet käyttää ihan kiikariakin (en ole kokeillut) kannyn kameran linssin edessä? Se saatko ne kiinnitettyä yhteen jolloin käyttö olisi helpompaa en tiedä!- Anonyymi
Olen joskus ottanut kuvia kiikarin läpi. Toimii, mutta hankalaa, jos ei tee jonkinlaista tukitelinettä. Kuvat oli myös pyöreitä järjestelmäkameralla. Kokeilin myös tutun kaukoputkea.
Digiscooppaajat kytkee erilaisia kuvausvälineita kaukoputkiinsa, mutta käyttävät yleensä kameraa, joka kiinnitetään soviteputkella kaukoputkeen.
Toimii hyvin ja polttoväliä riittää, mutta kuva tuppaa tulemaan pyöreä. Helpointa pokkareilla, jolloin kuvaympyrä riittää paremmin ja kevyempi käsitellä.
Tuo oli muotia, kun pienet digipokkarit yleistyi. Nikonilla oli aikoinaan pokkari, joka sopi suoraa muutaman kaukoputken okulaariin ja voitiin pitää paikoillaan pelkällä kädellä. Oli helppo ja nopea menetelmä.
Systeemi toimii kyllä järjestelmäkameroillakin. Kuvanlaatu ei ihan vastaa järjestelmän omilla objektiiveilla otettuja.
Kännyköihin on nykyään saatavissa "mikroskooppilinssejä". Kiinnitetään linssissä olevalla klemmarilla kännykkään.
En ole kokeillut, hommasin sensijaan kännykkään, tai tietokoneeseen liitettävän USB mikroskopin. Maksimi suurennus kännykässäni 30x. Kännykässä ei vain ole mitään säätöjä, vain valoisuus, joka säädetään itse mikroskoopista, samoin tarkennus.
Kiva tutkia parin millin kokoisia kohteita, mutta valokuvaukseen ei kelpaa, vaikka kuvia ja videoita voi ottaa on erotuskyky liian pieni.
Koska mainostaa ei saa niin pane hakuun: kaukoputki kännykkään.
- Anonyymi
Nyt on tullut markkinoille paljon monokulaareja, joissa on myös kiinnitysmahdollisuus kännykkään. Hinnat alkavat parista kympistä Pentaxin pariin sataan.
https://www.digitalcameraworld.com/buying-guides/best-monocular - Anonyymi
Maksoivatpa mitä hyvänsä, ovat silti leluja.
Kuvanlaadulta on turha odotella liikoja, ja jää varmuudella heikommaksi kuin asiallisilla järjestelmäkameroilla ja superzoomi"kompakteilla". - Anonyymi
Joskus myytiin järkkäreihin zoomia jolla sai kuvattua 15astetta sivuun mihin kamera osoitti.
Onkohan niitä myynnissä?- Anonyymi
Jokaisella objektiivilla jonka kuvakulma on vähintään 30 astetta pystyy tekemään tuon.
- Anonyymi
Leluja, joilla voi leikitellä, mutta kun mainoksessa kysytään, että voiko näitä huippujuttuja edes myydä muille kuin luvalla tappajille (=sotilaskäyttöön), niin naurattaa. Laatu on kiinalaisten lelujen tasoa, tarkennuksen systeemi ihan hanurista.
- Anonyymi
Kännykkä kamera viritelmät ovat kameroina aina leluja.
Kuinkahan jotkut voivatkin olla niin lapsellisen typeriä ja tietämättömiä, että kirjoittelevat sellaisista täällä.
Täällä pitäisi keskustella kameroista ja ne kännykkäpalstat ovat muualla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1141584
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit1111212- 101186
- 681124
Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi56996Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k52992Onko sinulla vihan tunteita
Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.130891Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a398830- 73824
Naisen kimppuun lenkkipolulla
Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant64782
