Onko kenellekaan hakemuksen lahettaneelle tullut kutsua haastatteluun ja testeihin? Milloinkohan ne alkaa ottaa yhteytta hakijoihin.
Haastattelu ja testit
gamegirl
72241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eli ei ole kuulunut. Tuolla bbplazalla joku kirjotti että yleensä tollaset haut kestää jonkunverran yli kuukauden. Tiedä häntä. Kiinnostaa että ilmoitetaanko jotain hakijoille, jotka ei jatkoon päässeet...? Seiskassa luki, että haku jatkuu siihen asti, kunnes 12 hyvää tyyppiä on löytynyt.
Luulisi, etta hakijoiden joukosta olisi jo loytynyt se 12 hyvaa tyyppia. Luulenpa, etta he etsivat samalla kilpailijoita seuraavaankin kauteen. Eiks jossain lukenut, etta ne kutsuu sitten n. 50 tyyppia psykologisiin testeihin ja haastatteluihin? Ne yrittaa etsia myos tyyppeja, jotka kestaa, eivatka luovuta tai sekoa kesken kisan.
Niin kiinnostaisi, etta millaisella aikataululla ne on liikkeella, jos show syksylla alkaa...
Jos jollekin tulee kutsua olisi kiva tietaa!
Tuskin ne kuitenkaa ilmoittelee kutsumatta jaaneille.
Kamalan vähän ottaa toiselle kierrokselle. Voiko olla kymmeniä tuhansia hakemuksia? Kuulostaa paljolta.
Inhottaa kun niin vähän tihkuu tietoja ohjelmasta, vaikka onhan täs aikaa kuitenkin sen alkuun. 5kk. Melki puol vuotta.
Hakemuksessa oli laatikko, minkä rastimalla anto luvan, että Metronome voi käyttää hakemusta muidenkin vastaavien projektien ja seuraavien tuotantokausien hauissa.
et nyt ihan kymmenii tuhansia hakemuksia :D ite veikkaisin jotain 5 tuhatta ehkä... robinsoniin oli hakenut jotain 3000.... no toi on kyllä tosi vähän jos vaan 50 kutsutaan haastatteluihin....
samalla kilpailijoita toiseen kauteen! Kyllä ne ohjelmat tehdään ihan niin, että ensin 1. kausi ja sitten 2. kausi hakuineen jne.
Koska pitäähän ensin katsoa miten BB menestyy Suomessa. Millaiset henkilöhahmot ovat kiinnostavia? Kenestä katsojat tykkää? Onko asukkaiden ikäjakauma hyvä? ym. ym. Sitten voidaan miettiä mikä onnistui/meni pieleen 1. kaudella ja yrittää tehdä 2. kaudesta vieläkin parempi.
Lisäksi BB:n kilpailijat ei saa paljastua lehdistölle ennen ohjelman alkua ja jos vuosi pitäisi odotella, niin voisi olla, että joltain lipsahtaisi.
Haku ja valinta on eri asioita. Kukaan ei voi paljastaa pääsevänsä BB:n toiselle kaudelle mukaan, koska ketään ei valita valmiiksi joskus mahdollisesti tehtävälle toiselle kaudelle.
Silti voidaan ihan hyvin hakea kilpailijoita valmiiksi myös toista kautta silmällä pitäen. Jos toinen kausi sitten päätetään tehdä, voidaan sen kilpailun haussa hyödyntää jo valmiiksi edelliseen ohjelmaan hakeneita ihmisiä. Näin tämä ainakin vaikuttaisi järkevältä. Tyhmää olisi heittää kaikki haussa pudonneitten tiedot menemään ja aloittaa haku toiseen kauteen täysin tyhjältä pöydältä.
Minulla ei siis ole mitään tietoa, kuinka haussa oikeasti tehdään ja haetaanko samalla enemmän kilpailijoita myös tulevaisuuden varalle. Jos haetaan, niin tuolla tavalla se olisi kuitenkin minun mielestäni järkevin ratkaisu ja noin toimisin itse, jos ihmisiä pitäisi hakea johonkin vastaavaan kilpailuun. Paljon työtä säästyy siinä vaiheessa, jos on valmiiksi jo edes yksi ohjelmaan varmasti sopiva ihminen, jota ei tarvitse erikseen hakea tuhansien joukosta. Tyhmää olisi siis tehdä sama hakutyö kahteen kertaan.
"Silti voidaan ihan hyvin hakea kilpailijoita valmiiksi myös toista kautta silmällä pitäen. Jos toinen kausi sitten päätetään tehdä, voidaan sen kilpailun haussa hyödyntää jo valmiiksi edelliseen ohjelmaan hakeneita ihmisiä. Näin tämä ainakin vaikuttaisi järkevältä. Tyhmää olisi heittää kaikki haussa pudonneitten tiedot menemään ja aloittaa haku toiseen kauteen täysin tyhjältä pöydältä."
Mun mielestä väärin.