32 tuumaa riittää

Anonyymi

Vanha telkka päästi savut ja menin giganttiin. Sanoin että 32 tuumainen.
Myyjä alkoi kysellä että mihin tarkoitukseen ja mikä on katseluetäisyys ja muuta jonnin joutavaa. Sanoin että kolmekakkonen. Mutta kun yhyy 50 tuumaa parempi.
Sanoin että otan tuon (osoitin 32 tuumaista) eikä asiasta keskutella.
Mikä ihmeen katseluetäisyys? Aina olen katsonut telkkaria kolmen metrin päästä ja näen ihan hyvin.

5

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko myös aina kertonut tekemiäsi tänne?

    • Anonyymi

      Tietty halusi myydä kalliimman sinulle. Jokainen katsoo siltä etäisyydeltä, mistä haluaa

    • Anonyymi

      Mielestäni alle 3 m etäisyydellä oikea koko on 32". Silloin katseen ei tarvitse harhailla etsimässä ruudusta yksityiskohtia vaan lähes kaikki näkyy yhdellä kohdistuksella.
      Tavallinen elementtitalon olkkarin leveys on 3 m ja katseluetäisyys 2,2 - 2,5.

      Tottakai joku lykkää tähän taulukon, joka näyttää toista, "sulle lyödään eteen rätinki, että karoliot piisaa".

    • Anonyymi

      Minulta olisit saanu ilmaseksi 37" taulu tv:n, ostin 55" on vähä isompi

    • Anonyymi

      Vielä sentään löysit 32-tuumaisen, voipi olla että kohta ei kaupasta sellaista helposti löydäkään kun suuntaus tuntuu olevan aina vaan isompiin.

      Nähtävästi fullhd-tarkkuudella oli 32"? Markkinamiesten puheissahan näitä nykyisiä 4k-tarkkuuksisia ei kannata kovin kaukaa katsoakaan, kun ihmissilmän erottelukyvyllä pienemmät pikselit menee silloin vähän hukkaan. Ja mainoksissa puhuvat jo 8k-tv:eistä ja taas pitäis katsoa lähempää ja/tai isompaa ruutua.

      Ongelma vaan on se että tuollainen huipputarkka kuva vaatis tietysti myös huipputarkkaa materiaalia ja tv-lähetystä että siitä tarkkuudesta olisi jotain hyötyäkin. Esim. itselläni on kyllä moderni 50" 4k-tv, mutta ohjelmalähteenä on tällä hetkellä vain bluray, yle areena ja harava-antennin tarjoamat tv-kanavat. Yksikään näistä lähteistä ei tarjoa 4k-tason kuvaa, ja tv-kanavista hd-laatuisina on vain ylen kanavat ja mtv, loput sd-suttua. Noh, voin kai lohduttautua sillä että kuulemma tämä 50":kin on vielä liian pieni koko jos haluaa kunnolla nauttia 4k-kuvasta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1299
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1088
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      63
      1073
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      999
    5. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      162
      997
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      963
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      876
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      791
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      725
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      724
    Aihe