sadekausi

Heippa! Milloin Thaimaahan ei ehdottomasti kannata matkustaa?

Haluaisimme mieheni kanssa mennä sinne kesä-elokuussa, mutta ainakin jossakin vaiheessa Suomen kesää Thaimaassa on kylmä- ja sadekausi.
4404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

se ole loppukesästä, kuten toisella puolen maapalloa ruukaa olla, elo-marraskuu kai pahinta aikaa minun mielestäni

Äänestä

Hei,

tässä linkki espanjankieliseen sivustoon, jossa tilastoja Bangkokin säästä.

http://espanol.weather.com/weather/climatology/THXX0002?dayofyear=152

Kaikkein sateisinta näyttää olevan syyskuussa. Sadekautta voisi olettaa olevan touko-lokakuu.
Kuuminta on huhtikuussa, mutta lämpötilat eivät kovin paljoa vaihtele.

Siinä klikkailemalla löydät myös nykytilanteen sekä tietoja koko planeetan säästä, Thaimaasta varmasti löytyy monta muutakin tilastoitua kaupunkia. Myös auringon nousut ja laskut saat säätilastojen alta.

Hyvää matkaa!

Äänestä
  • Niin,

    lisäisin vielä tuohon äsköiseen, etteivät nuo keskimääräiset sademäärät kovin pahoilta kesä-elokuussa näytä.
    Jos heinäkuussa sataa 157 mm ja keskilämpö on 29 astetta c, niin ei se paha ole.

    Samaan aikaan Jyväskylässä sataa 79 mm, keskilämpö 16 astetta C.

    Yleensä tropiikin sateet tulevat säännöllisesti iltapäivällä ja sitten taas paistaa aurinko. Ei ole kyllä omaa kokemusta Thaimaan sadekaudesta, mutta muulla se on todettu kuuluvan päivän rytmiin. Riippuu ihan paikasta. Jossakin sataa kaatamalla koko päivän.

    Äänestä

Olen itse ollut pari viikkoa Bangkokissa heinäkuussa eikä ainakaan silloin sademäärät haitanneet.

Keskimäärin joka toinen päivä tuli iltapäivällä tuollainen noin puolen tunnin sadekuuro ja se oli siinä.

Parasta tuossa heinäkuussa oli mielestäni se, että se on selkeästi low season -aikaa. Kaduilla oli hyvin tilaa ja rannat melkein tyhjiä. Paljon parempi aika kuin esim. joulu-tammikuu.

Makuasia tosin... =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ingrid kirjoitti:

Heippa! Milloin Thaimaahan ei ehdottomasti kannata matkustaa?

Haluaisimme mieheni kanssa mennä sinne kesä-elokuussa, mutta ainakin jossakin vaiheessa Suomen kesää Thaimaassa on kylmä- ja sadekausi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu