Skoda valmistaa lataushybridien akkuja!

Anonyymi

Akkujen kasvavan kysynnän vuoksi raitiovaunujen ja autojen valmistaja Škoda investoi Tsekin Mladá Boleslavin verstaansa akkutuotantoon noin 8,3 miljoonaa euroa vuonna 2019. Nyt noin 500 neliömetrin verstaassa valmistetaan halpatuotanto korkeajänniteakkuja Škodan omiin, ladattaviin hybridimalleihin. Konsernin länsiautomerkkeihin valmistaa akut saksalainen VW tarkemman ja kehittyneemmän laatujärjestelmän puitteissa.
Korkeajänniteakkujen tuotanto alkoi itäblokin Mladá Boleslavissa syyskuussa 2019, ja tuotantomäärä on kasvanut vaiheittain. Nyt Škoda Auto on valmistanut jo yli 25 000 korkeajänniteakkua.
Yhden akun tekemiseen kuluu noin kahdeksan tuntia, ja sinä aikana akku kulkee 4 eri työpisteen kautta. Tehtaalta valmistuu joka 600. sekunti akku MQB-perustekniikan ladattavaan hybridiautoon. Päivässä valmistuu lähes 80 akkua.
Noin 500 neliömetrin verstaan yhdessä vuorossa on 21 työntekijää. Painavia tai hankalasti käsiteltäviä komponentteja siirtelee kaikkiaan 10 hengen työntekijätiimi. Työn fyysisen ja henkisen kuormittavuuden sekä huomattavien hajuhaittojen ja työturvallisuuspuutteiden vuoksi vaihtuvuus tuotannossa on poikkeuksellisen suuri.

9

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Skooda valmistaa kuuluisia 2НКГ-10Д -paristoja

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Dacia Spring on kaikkien patteri-Skodien tappaja.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Nyt onkin todelliset Pietarin trollin, eli setä Kyyk alihankkijoineen, taas aktiivisia kun Pekka Haavisto lähti Pietariin...

    • Anonyymi

      Niinpä, Pietarin tältäkin palstalta kovin tutut Skoda-trollit yrittää puhaltaa uutta eloa Skodien myyntiin Suomessakin.

    • Anonyymi

      Katos kun olet kopioinut tekstin autobildiltä, mutta lisännyt sinne sopivasti noita halventavia ilmaisuja laadusta ja akkujen tasosta ja niitä menee myös volkkareihin ja audeihin.

      Kyllähän toyotateron aina tunnistaa. Vähän lapsellinen ja riittävän yksinkertainen näissä spämmeissä.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      21
      11431
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      46
      3974
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      116
      3177
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      145
      2490
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      99
      2211
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      200
      1824
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      309
      1087
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      18
      885
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      795
    10. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      56
      772
    Aihe