Minusta ei pidetä

Anonyymi

Olin nuorena melkoinen kuumakalle. Nyt sisarukseni ei vastaa minulle ja he ovat estäneet minut sosiaalisen median palveluissa.
Mutta kun näistä on jo vuosia aikaa. Ihminen muuttuu.
Olen yrittänyt puhua heille jos ollaan tavattu vaikka vanhemmillani. He eivät ota mitään kontaktia.

Olen löytänyt buddhalaisuuden ja olen nykään tyyni enkä halua kenellekään pahaa. Haluan vain auttaa ihmisiä. Hyväntekeväisyys on harrrastukseni. Autan miten voin, tekemällä tai rahallisesti.

Olen oppinut paljon buddhalaisuuden vuoksi ja olen oppinut olemaan hankalien ihmisten seurassa mutta en vain pääse siitä mitenkään yli että minusta ei pidetä.
Onneksi isäni, äitini ja vanha isoäitini pitävät minusta. Olenkin heille suuresti velkaa. Pyrin korona-aikanakin olemaan isoäitini seurassa. Täällä ei tuo korona vieläkään jyllää pahasti.
En tiedä mitä tekisin. Toinen sisaruksistani on minulle jopa tuhat euroa velkaa. Olen ajatellut antaa tämän velan anteeksi koska se ei muuta taloudellista tilannettani mitenkään mutta hän voisi ahneena ihmisenä alkaa pitämään minusta. Nimittäin tätä rahaa en tule muutenkaan koskaan enää näkemään.

Olen alkanut miettimään jopa että ovatko he minun arvoisiani. Tietenkin kaikki ovat arvokkaita mutta tiedätte mitä tarkoitan. Kannattaako heihin tuhlata aikaa?
Jos he ovat valinneet sen polun niin en kai voi sille mitään.
Voisiko olla niin että on parempi antaa heidän olla ja kärsiä omasta toimistaan?

Tämä ei ehkä kuulu tälle palstalle mutta buddhalaisena haluaisin kuulla mielipiteitä muilta buddhalaisilta.

3

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen täysin väärä henkilö jakamaan mielipiteitäni kenellekään, mutta aina mukava kuulla kertomuksia siitä kuinka buddhalaiset opit on vaikuttaneet positiivisella tavalla ihmisten elämään. Luo uskoa omaankin tekemiseeni.

      Angulimala sai vielä Arahantiksi tulemisen jälkeenkin paljon tavaraa niskaan kanssaihmisiltä vanhan karmansa takia. Joillekkin asioille ei voi paljoakaan.

      Ainoa kommentti mikä tulee mieleen on, että on hyvä varoa antamasta sisarillesi viboja siitä, että syyttäisit heitä jostakin asiasta mitä he eivät välttämättä vielä ymmärrä.
      Sellainen muutos mistä kerrot ei kuitenkaan ole kovin "normaalia" ihmisten keskuudessa. Monelle ihmiselle sellaisen muutoksen mahdollisuus ei kuulu ollenkaan käsityskyvyn piiriin.

      Tärkeintä, että pystyt olemaan sinut oman olemisesi kanssa. Aika muuttaa muita asioita, jos on muuttaakseen.

      Metta-harjoitus on myös todella voimakas työkalu, jota meidän jokaisen kannattaa pyrkiä kehittämään.

      -P

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksestasi. Minusta viestissäsi oli hyvä sanoma.


    • Anonyymi

      Mitä mieltä jengi on siitä että jos henkilö 1 vihaa henkilöä 2 paljon ja puhuu ja ajattelee hänestä pahaa juurikin vanhojen asioiden vuoksi, niin pitääkö kakkosen vain olla välittämättä vai tehdä kaikkensa että mielikuva hänestä muuttuu?

      Itse olen olla välittämättä kannalla. Ihmisen mielipiteen muuttaminen on todella vaikeaa ja riittää että itse tietää muuttuneensa ja että jatkossa tekee hyvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1374
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      51
      1309
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1095
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      119
      1035
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      62
      666
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      154
      627
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      538
    9. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      505
    10. Valehtelu

      Oletko valehdellut kaivatullesi?
      Ikävä
      71
      483
    Aihe