Minusta ei pidetä

Anonyymi

Olin nuorena melkoinen kuumakalle. Nyt sisarukseni ei vastaa minulle ja he ovat estäneet minut sosiaalisen median palveluissa.
Mutta kun näistä on jo vuosia aikaa. Ihminen muuttuu.
Olen yrittänyt puhua heille jos ollaan tavattu vaikka vanhemmillani. He eivät ota mitään kontaktia.

Olen löytänyt buddhalaisuuden ja olen nykään tyyni enkä halua kenellekään pahaa. Haluan vain auttaa ihmisiä. Hyväntekeväisyys on harrrastukseni. Autan miten voin, tekemällä tai rahallisesti.

Olen oppinut paljon buddhalaisuuden vuoksi ja olen oppinut olemaan hankalien ihmisten seurassa mutta en vain pääse siitä mitenkään yli että minusta ei pidetä.
Onneksi isäni, äitini ja vanha isoäitini pitävät minusta. Olenkin heille suuresti velkaa. Pyrin korona-aikanakin olemaan isoäitini seurassa. Täällä ei tuo korona vieläkään jyllää pahasti.
En tiedä mitä tekisin. Toinen sisaruksistani on minulle jopa tuhat euroa velkaa. Olen ajatellut antaa tämän velan anteeksi koska se ei muuta taloudellista tilannettani mitenkään mutta hän voisi ahneena ihmisenä alkaa pitämään minusta. Nimittäin tätä rahaa en tule muutenkaan koskaan enää näkemään.

Olen alkanut miettimään jopa että ovatko he minun arvoisiani. Tietenkin kaikki ovat arvokkaita mutta tiedätte mitä tarkoitan. Kannattaako heihin tuhlata aikaa?
Jos he ovat valinneet sen polun niin en kai voi sille mitään.
Voisiko olla niin että on parempi antaa heidän olla ja kärsiä omasta toimistaan?

Tämä ei ehkä kuulu tälle palstalle mutta buddhalaisena haluaisin kuulla mielipiteitä muilta buddhalaisilta.

3

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen täysin väärä henkilö jakamaan mielipiteitäni kenellekään, mutta aina mukava kuulla kertomuksia siitä kuinka buddhalaiset opit on vaikuttaneet positiivisella tavalla ihmisten elämään. Luo uskoa omaankin tekemiseeni.

      Angulimala sai vielä Arahantiksi tulemisen jälkeenkin paljon tavaraa niskaan kanssaihmisiltä vanhan karmansa takia. Joillekkin asioille ei voi paljoakaan.

      Ainoa kommentti mikä tulee mieleen on, että on hyvä varoa antamasta sisarillesi viboja siitä, että syyttäisit heitä jostakin asiasta mitä he eivät välttämättä vielä ymmärrä.
      Sellainen muutos mistä kerrot ei kuitenkaan ole kovin "normaalia" ihmisten keskuudessa. Monelle ihmiselle sellaisen muutoksen mahdollisuus ei kuulu ollenkaan käsityskyvyn piiriin.

      Tärkeintä, että pystyt olemaan sinut oman olemisesi kanssa. Aika muuttaa muita asioita, jos on muuttaakseen.

      Metta-harjoitus on myös todella voimakas työkalu, jota meidän jokaisen kannattaa pyrkiä kehittämään.

      -P

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksestasi. Minusta viestissäsi oli hyvä sanoma.


    • Anonyymi

      Mitä mieltä jengi on siitä että jos henkilö 1 vihaa henkilöä 2 paljon ja puhuu ja ajattelee hänestä pahaa juurikin vanhojen asioiden vuoksi, niin pitääkö kakkosen vain olla välittämättä vai tehdä kaikkensa että mielikuva hänestä muuttuu?

      Itse olen olla välittämättä kannalla. Ihmisen mielipiteen muuttaminen on todella vaikeaa ja riittää että itse tietää muuttuneensa ja että jatkossa tekee hyvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      74
      5851
    2. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      95
      4216
    3. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      98
      3644
    4. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      119
      3023
    5. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      74
      2586
    6. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      161
      2249
    7. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      112
      2092
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      47
      1888
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1555
    10. Mikä ihmeen v&v megastore?

      Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.
      Järvenpää
      1
      1468
    Aihe