Yleisilmailun tilanne

Anonyymi

Malmin tämän hetkisen tilanteen takia tarkastelin hiukan yleisilmailun tilannetta etelä-suomessa. Kuten tiedetään, valtio on jakanut avustuksia ympäri Suomea sijaitseville korvaaville lentokentille. Tukea ovat saaneet muun muassa Nummela ja yli 100km Helsingistä sijaitseva Kiikala. Näillä molemmilla valtion tukea saaneilla valvomattomilla lentopaikoilla on nyt otettu käyttöön laskeutumismaksut. Malmilla käytössä ollut pakollinen ja äärimmäisen kankea ennakkoilmoitus näkyy olevan käytössä jo ainakin Nummelassa. On syntynyt uusi käsite, maksullinen korpikenttä. Tällainen taitaa onnistua vain Suomessa? Huhun mukaan ennakkoilmoitusjärjestelmän ja maksujen takana on Malmin lentokenttäyhdistyksen hallituksesta livistäneitä visionäärejä. Mikähän tässä on takana, ilmailun edistämisestä ei ainakaan näyttäisi olevan kyse?

8

660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varsinaiseen kysymykseen, että mikähän juoni on nyt ilmeisesti määriteltyjen laskeutumismaksujen takana Kiikalan ja Nummelan lentokentillä, en osaa vastata. Yleisellä tasolla todettakoon, että korpikenttiäkin on ylläpidettävä mm. ruohon- ja muun monenlaisen muunkin kasvuston leikkuulla, jyrättävä yleensä keväällä lumien sulettua roudan nostamat pikkukivet piiloon yms. puuhaa. Päällysteiden railotkin vaatii muutaman vuoden välein toimenpiteitä ja välillä on ihan uusittava asfalttikin kiitotielle. Esimerkiksi Suomen lukuisat entiset sotakentät ovat Metsähallituksen omaisuutta, josta kentän ylläpitäjän on maksettava vuokraa ja velvoitteena pitää kenttäalue kunnossa. Jos kiitotie ja rullaustiet sekä tarvittavat alueet asematasoilla pidetään aurattuina, niin kyllähän sekin maksaa. Aika pitkään on Suomessa korpikentät olleeta ilmailukerhojen ylläpitäminä maksuista vapaita, vaikka kentällä toimivien yhteisöjen jäsenet yleensä maksavatkin jäsenmaksuissaan myös kentän hoitomaksua. Nyt on näköjään tilanne muuttumassa niinkuin monen muunkin touhun kanssa, joka on näihin päiviin asti perustunut pyyteettömään talkootouhuun ja hyvän järjestämistä myös kavereille kuten toisen kentän lentäjille.

    • Anonyymi

      Takapajula Suomi.

      Kun lukee eurooppalaisia ilmailuala asiantuntijatekstejä, tämän tajuaa entistä enemmän. USA, Intia, Kiina, Japani, jopa Afrikan jotkut maat ovat kehitysyhteistyössä ilmailuosaamisen ja innovaatioiden osalta. Suomi voisi vähän kurkistaa Ruotsin yli Norjaan päin ja ottaa mallia heistä.

    • Anonyymi

      Jos tästä jotain voi päätellä niin korpikentillä on käytetty malmin tilannetta hyväksi. Kyläkenttien muutama käyttäjä on saanut fasiliteetit kuntoon. Kelpaa hirviseuran lennellä. Malmin lentäjät myyvät koneitaan ja lopettavat lentämisen.

    • Anonyymi

      Yleisilmailun tulevaisuus Etelä-Suomessa vaikuttaa erittäin synkältä. Ympäristölupiensa puolesta Helsingin "lähikentillä" ei ole edellytyksiä laajentua merkittävästi nykyisestään. Malmin mahdollinen sulkeminen tuntuu olevan viimeinen niitti jo pitkään jatkuneeseen yleisilmailun kuihtumiseen. Täytyy toki huomata, että lentotoiminta Malmilla on erittäin vilkasta vuoden ympäri, mutta "korvaville kentille" siirryttäessä sulanee suurin osa tästä pois.
      Ennakkoilmoitusjärjestelmä Malmilla ei ole mielestäni lainkaan kankea, ei sen täyttämiseen pitäisi mennä puolta minuuttia pidempää. Täytyy muistaa, että Malmi poikkeaa lähes kaikessa muista korpikentistä, ja operointikulutkin ovat tällöin korkeammat. Rahat täytyy saada jostakin, ja nähdäkseni hinnasto on kohtuullinen.
      Se, että Nummela ja muut vastaavat korpiketät ottavat Malmilla lanseerattua ennakkoilmoituspolitiikkaa käyttöön, on huonohkoa kehitystä. Fiksua voisi olla esimerkiksi se, että korpikentät keräisivät jotakin yhteisrahastoa, jota käytettäisiin kaikkien mukana olevien korpikenttien ylläpitämiseen. Pilotti puolestaan pääsisi usealle kentälle samalla maksulla.

    • Anonyymi

      Vihreät(Stadin) ovat itse sanoneet etteivät lentämisestä ymmärrä mitään. No sen kyllä ovat kaikki huomanneet. Mutta olisi fiksua jos vaikka perehtyisivät, varsinkin kun on niin vahvasti negatiivista asennoitumista heillä ja vaikuttavat mm. Helsingin kaavoitusasioissa.

    • Anonyymi

      Yleisilmailun tulevaisuus on Suomessa erittäin synkkä, koska sen edunvalvonta on epäonnistui. Valtio ja Helsingin kaupunki eivät ilmailun alasajoa näe mitenkään huolestuttavana.

      Yleisilmailun alasajo on kestänyt pääkaupungissa vuosikausia ja sen uusi ylösnousu edellyttäisi poliittista tahtoa. Olisi saatava päättäjiksi rautaisia alan asiantuntijoita, jotka ymmärtävät ilmailua kokonaisuutena.

    • Anonyymi

      Nyt Tähtinen esittää Flightforumilla, että yleisilmailun etua on edistänyt myös Suomessa joku EPFU (European Powered Flying Union). En ole koskaan kyseisestä liitosta kuullut mitään. 10 eurooppalaista maata on jäseninä, eli vähemmistö EU-maista.
      Onko kyseinen putiikki joskus saanut aikaan jotain positiivista ja jos on, niin mitä? Onko sillä mitään vaikutusvaltaa mihinkään yleisilmailuun liittyvään asiaan? Vai onko kyse poppoosta, joka kokoontuu kerran vuodessa miettimään jotain, millä ei ole vaikutusta mihinkään?

      https://epfu.eu/home/

      • Anonyymi

        Ehkä kannattaisi kysyä suoraan Flightforumilla. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      30
      2855
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1811
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe