Sims 3 cc/modit

Anonyymi

Minulla olisi sellainen kyssäri sims 3 pelaajille ja kaikille niille ketkä tietävät cc ja modeista jotakin.
Asiani koskee sims 3 custom contenteja ja modeja. Olisin kiitollinen asian tietäville.

Sims 3 perheen talouden luonnissa kaikkien simien silmät ovat pelin oman version olevista silmistä valmiiksi muuttuneet jostakin cc johtuen hyvinkin itseäni häiritseviksi silmiksi.
Jos voisi kuvailla jotenkin niin liian kiiltäviksi ja pupiilien valopisteet ovat muuttuneet normaalisti yhdestä valopisteestä kolmeksi surrealistisen näköiseksi epätarkaksi pisteeksi.
Tämä ilmenee myös itse pelatessa. Kaikille simeille kentässä muuttuu myöhemmin nämä silmät pelin aikana.

Haluaisin saada tämän cc pois, mutten tiedä mistä cc voisi johtua tämä efekti.
Enkä millään haluaisi poistaa sen takia kaikkia muitakin cc tämän löytämisiseksi.
Voisiko se johtua myös epäsopivasta cc joka on korruptoitunut jonkin toisen kanssa tai ei ole vain yhteen sopiva itse pelissä, pelinversiossa?
Olisiko joku ohjelma joka löytäisi helposti
viottuneet cc tai modit..

Olisin kiitollinen toistenkin ajatuksista ja
Neuvoista. Kiitos.

1

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esipuhe: En kuvittele tietäväni mitä täsmälleen kannattaisi tehdä kummallisten silmien poistamiseksi pelistä. Kuvittelen kuitenkin tietäväni mitä itse kokeilisin ja esitän muutamia seikkoja siinä toivossa että jostakin niistä olisi jonkinlaista apua aloittajan ongelman ratkaisemisessa.

      1) Tyhjentäisin cache-tiedostot (välttääkseni mahdollista pelitallennusten vioittumista ja tehdäkseni tilaa muistiin)
      2) Tarkistaisin ovatko simien silmät yhtä kamalia muissakin tallennuksissa (elleivät ole, niin arvelisin kysessä olevan ongelman johtuvan vioittuneesta tallennuksesta ja toimisin sen mukaan)
      3) //Ellei edellisistä olisi apua// Siirtäisin Mod-kansion esim. työpöydälle turvaan ja käynnistäisin pelin. (Peli tekaisee uuden Mod-kansion, mutta tyhjän. Se on helppo tunnistaa ja poistaa - tai tallentaa mahdollista käyttöä varten - ennen kuin palauttaa vanhat ladatut tai osan niistä)
      Ja miksi? Tuo varmistaisi sen, johtuuko ongelma todella modeista ja/tai CC:stä. Jos silmät näyttävät normaaleilta ilman modeja ja CC:ä, voisin olla lähes "satavarma" siitä että viallinen (vanhentunut tai muutoin epäkurantti) ladattava kama on syyllinen ongelmaan.

      Välikommentti: Ellei modikansion tilapäinen poisto auttaisi millään tavoin, keskittyisin luullakseni grafiikka-ajureihin yms. Kaikki edelläoleva kestää ja on hieman työlästä, mutta minun pitäisi se silti tehdä koska en tunne autonomisia pikaohjelmia CC:n kelpoisuuden tunnistamiseksi ja "huonojen" poistamiseksi.

      4) Useita vaihtoehtoja. (Jos olisin erityinen englannin kielen taitaja, vilkaisisin netissä ovatko muut saman pelin pelaajat kohdanneet viime aikoina juuri samaa tai melko samankaltaista ongelmaa. Siinä menisi jokunen minuutti peliaikaa, mutta hyvällä onnella saattaisin löytää jonkin hyvänkin vinkin.)

      Ellei mitään pikaratkaisua löytyisi, lähtisin seulomaan modikansion sisältöä 50-50-menetelmällä. Juu, on hidas loputtoman pitkiltä tuntuvien latausten takia, muttei sentään mikään ikuinen kidutus. Menetelmä on selitetty netissä yksityiskohtaisesti ja sitä lienee suositeltu aloittajallekin jo kertaalleen. Ei siis mitään uutta tältä osin. Pahoittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.

      Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat
      Politiikka
      98
      15986
    2. Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purran eroa ministerin tehtävästä

      Riikka Purra on toistuvalla valehtelullaan osoittanut olevansa epärehellinen henkilö. Perustuslain kohdassa 60 § edell
      Maailman menoa
      103
      7204
    3. Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"

      "...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."
      Maailman menoa
      84
      3959
    4. Toksinen persuvasemmisto

      Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k
      Maailman menoa
      24
      2946
    5. Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa

      Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve
      Maailman menoa
      51
      2589
    6. "Minua ei kiinnosta opiskelu eikä töissä käyminen"

      Voiko lausunnosta päätellä lainkaan mikä puolue saattaisi ajaa tuollaisen kansalaisen elämäntavan mahdollistamista? htt
      Maailman menoa
      95
      2059
    7. Mitä Purra oikeasti sanoi ennen vaaleja...

      ...pienituloisten leikkaamisesta? Tässä se on. "Esimerkiksi se, mistä aiotaan leikata, perussuomalaisten ero muun muass
      Maailman menoa
      105
      1991
    8. Huomentaaaa

      Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil
      Ikävä
      38
      1972
    9. Hotelli Kainuu konkurssiin

      Vasta laajenivat Eskobarilla ja nyt näin https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/hotelli-kainuu-hakeutunut-konkurssiin
      Kuhmo
      83
      1949
    10. Tikkunenällä on kovat luulot itsestään

      Mut ei tarjottavana muuta kuin katkeruutta, ilkeyttä ja ilkeä luonne hyih.. oikea miesten nielijä Onneksi kaivatullani
      Ikävä
      13
      1759
    Aihe