Sysmä ei ole ainakaan lapselle hyvä paikka asua, siitä on nyt ihan tutkittua tilastotietoa. Ei ole rehtori päässyt raidoistaan.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cb431f91-b8cd-4aef-8366-09025e2239df
Koulukiusattuna vähintään kerran viikossa, prosenttiosuus 8. ja 9. luokan oppilaista:
Kunta Prosenttia
Askola 15.5
Paltamo 15.2
Kihniö 14.3
Ruovesi 13.6
Sysmä 12.5
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cb431f91-b8cd-4aef-8366-09025e2239df
Koulukiusattuna vähintään kerran viikossa, prosenttiosuus 8. ja 9. luokan oppilaista:
Kunta Prosenttia
Askola 15.5
Paltamo 15.2
Kihniö 14.3
Ruovesi 13.6
Sysmä 12.5
Vastaukset 38
Vanhimmat
montako yläasteen oppilasta oli tuolloin Sysmässä?
Mitä merkitystä sillä on? Yhtäkään ei tule kiusata. Varsinkin tuon koulun taustoilla (ja johdolla) olisi jo pitänyt tehdä asialle jotain.
Eipä tietenkään saa, mutta tilastoa voi tietysti katsoa myös ilman että lukee kuin piru raamattua.
No eihän sitä rehtoria saa vaihdettua, on poliittinen päätös. Jos kritisoi saa tylsuojeluilmoituksen ja kenkää kunnanvaltuustosta. Hys hys
Eikös se työsuojeluilmoitus ollut kuitenkin ihan aiheellinen, olisi jätetty tekemättä ilman kritisointia, hyvää hyvyyttään, mut minkäs teet kun pitää tilit tasata.
Sysmässä on ollut pitkään tapana vaientaa toisinajattelijat työsuojeluilmoituksella.
Toisinajattelijoidenkaan keinot eivät aina ole hyvien tapojen mukaisia.
Sillä ja rikosilmoituksilla uhkailu on keskeinen osa kiusaajien työkalupakkia.
Mainitsepa joku esimerkkitapaus(
Virallinen Sysmä ei kommentoi ja on hyvin sukupuolineutraali paloaseman saunaa myöten
Veikkaan että missä tahansa muussa kunnassa rehtori olisi saanut siirron muihin tehtäviin. Sysmässä rehtori oli silloisen KH puheenjohtajan varajäsen, ja tiiviisti mukana politiikassa muutenkin. (minkä ei kunnanhallituksen esittelijälle pitäisi olla mahdollista) Puheenjohtajan puoliso laittoi kunnanjohtajana uskollisen suunnittelupäällikkönsä hoitamaan hommaa. Omat pelastivat hutsahtavista oppilaistaan halveksuvasti kommentoineen rehtorin ja syyttely kohdistui muihin. Näin asiat eivät muutu ja sen näkee tuosta tuloksesta.
Ja sinua näköjään v..uttaa suunnattomasti että omasta mielestäsi loistavasti suunniteltu offensiivi (yleläisen tukemana) valui reisille. Johti ihan omaa töröyttä jopa työsuojeluilmoitukseen, vieläpä tuplaten kun ei ensimmäisestä töröydestä mitään opittu. Saattaa olla ettei ole opittu vieläkään ja asiat etenevät kunnan ulkopuolella ratkaistaviksi, senhän saamme pian havaita. Odotan malttamattomana asian valtuustokäsittelyä, silloinhan asiakirjoista tulee julkisia tilapäisen valiokunnan osalta. Toivotaan että mersumies ja pilkunviilaaja julkaisevat kaikki nuo julkiset asiakirjat sivuillaan kun ovat sen totuuden paljastajan roolin omaksuneet.
Miten tähän tulokseen reagoi Virallinen Sysmä? Koulu? Mll? Oppilaskunta? Sitä odotellessa montaako pitää vielä kiusata ? Jos ilmapiiri on huono siihen pitää reagoida muutenkin kuin että kiusatut vaihtaa koulua ja paikkakuntaa. Tämä tulos ei todellakaan houkuttele lapsiperheitä muuttamaab sysmään. Sekö on virallisen kunnan päämäärä? Muuttoavustusten sijaan savustetetaan ne pois jotka pystytään? Herätys nyt Sysmä
Toivottavasti valtuuston pj myös saa tietoon nämä tilastot. Edellisellä kerrallahan hän oli täysin tietämätön Sysmän koulukiusaamistapauksista.
Muutetaan kesällä Sysmään ja pääsen syksyllä Sysmän kouluun kiusaamaan maalaisjuntteja. Tulee oleen kivaa, eikä karskeinkaan reksi maha mitään.
jos veli panee siskoa ja isä tytärtään ,niinkuin Sysmässä on tehty niin mitä voi muuta odottaa,kiusaajia.
Kohtahan on alkamassa oikein kolmen päivän oikeudenkäynti Sysmän koulussa tapahtuneista pahoinpitelyistä. Ja silti jotkut vielä väittää ettei Sysmässä ole koulukiusaamista! Tosin eihän nämä tapaukset enää kiusaamista ole kun puhutaan ihan oikeista pahoipitelyistä.
Eikös tämä alkava oikeudenkäynti perustu juuri siihen tosiasiaan että koulu puuttui asiaan, erotti hemmon ja vei asian virallista tietä eteenpäin. Ihme kitinää.
Hei! Tämähän on aivan täyttä paskaa koska Sysmän koulussa kiersi huhu kyseisistä kiusaamisista yms mutta koulussa niitä ei pidetty totena koska huhujen mukaan nämä tapahtumat olivat niin hirveitä, toki tämä kyseinen henkilö erotettiin koulusta kun oppilaat alkoivat puhua vanhemmilleen ja vanhemmat laittoi koulun koville, koulu ei tehnyt rikosilmoitusta asiasta. Asiasta on kohta kolmenpäivän oikeudenkäynti kuten sanottu mutta se ei ole Sysmän koulun ansiota vaan asianomaisten vanhempien. Sysmässä on ollut todella pitkä jatkuva kiusaaminen mutta kiusaamista ei saada päätökseen eikä kouluun kuria!
Sanokaas kiusaajan sukunimi. Tarkemmin ei tarvitse
Eihän niitä kiusaajien nimiä saa sanoa ainoastaan kiusatun kun siitä tulee liian julkisata !
Olisi todella hieno asia jos tästä tulevasta, Sysmässä tapahtuneesta 3 päivän pahoinpitely oikeudenkäynnistä tulisi edes osittain julkinen niin tulisi nämä asiat yleisesti ihmisten tietoon ettei täällä Sysmässä missään lintukodossa olla!!
Edes luokka-aste?
Kyllä kiusaajien nimet tulee julkistaa eikä hyssytellä. Jos heidän päätään silitetään niin jatkavat edelleen toimintaansa ja ajan myötä käytös vaan pahenee. Häpeäpaaluun näytille koko sakki.
Olen täysin samaa mieltä.
Nimet ja teot julki!
Lehdistö paikanpäälle oikeudenkäyntiin.
Vai ihan kiersi huhu. Tiedätkö sellaisen asian, että pitää olla näyttö. Jos tulee sellaista huhua mihin pitää puuttua, niin tietenkin yritetään selvittää. Koulu ei kuitenkaan ole poliisi eikä ole poliisivaltuuksia.
Pian nähdään suhtautuuko Suomen oikeuslaitos samalla tavalla huhuihin kuin Sysmän koululaitos.
Rehtori hoitaa rehtorin työtä ja kiusaajan vanhemmat vanhempien työtä. Eli kotona tulee kertoa ja vaatia mitä saa ja ei saa tehdä.
Ai, meinaat ettei rehtorin tarvitse puuttua koulussa kiusaamiseen? Taitaa mielipiteesi johtaa sylttytehtaalle.
Sysmässä vain yritetään hiljentää koulukiusaamis asia. Koulun rehtorin johdolla tulee koko ajan seurata kiusaamisen tilanteita, hankkia kouluun henkilö apuja seuraamaan tilannetta sekä kitkeä kiusaaminen. Myös kunnanjohdon tulee kantaa vastuuta ja ryhtyä kaikkiin tarvittaviin toimenpiteisiin tilanteen parantamiseen. Kunnanjphtajakin voisi ainakin kommentoida, mitä kunnan johto asialle tehnyt, viime raportin jälkeen, ei julkisuudessa ole eväkään liikahtanut, päinvastoin vähätelty.
Kyllähän koulukiusaaminen liittyy olennaisesti kouluun ja siihen pitää ehdottomasti puuttua koulussa. Eihän kotona välttämättä edes tiedosteta asiaa. Törkeää piittaamattomuutta ellei siihen puututa kun kiusaaminen on tullut koulussa tietoon.
Kyllä kiusaamiseen on puututtuva ettei tule lisää näitä Koskelan tapauksia olkoot sitten herrojen tai työmiehen kakaroita ! Ja se kiusaaja tai kiusaajat otetteva heti luokalle eikä mitään hyssyttelyä !
Juuri niin!
Niin kauan kun kiusaajia ei laiteta kuriin niin kiusaaminen jatkuu kun näkyy olevan niin että kiusattua aina syyllistetään mutta ei kiusaajia !
Puhutaanhan nyt siis siitä samasta rehtorista joka huorittelee oppilaitaan? Siinäpä vasta pätevä ja osaava rehtori.
Onko kysymys tapauksesta josta tänään uutisoidaan ilta-sanomissa?
"Yläkoulua käyvän 13-vuotiaan pojan hengenlähtö oli lähellä, kun hänen kaulaansa laitettiin hirttosilmukka ja oksan ylitse heitetyssä köydessä roikkui koko painollaan pari vuotta vanhempi poika.
Kahden vuoden takainen väkivallanteko on yksi seitsemästä syytekohdasta, joista äskettäin 17 vuotta täyttänyttä nuorta syytetään Päijät-Hämeen käräjäoikeudessa. Jutun käsittely alkoi maanantaina.
Pienen päijäthämäläisen kunnan koulumaailmassa on kohissut parin vuoden ajan. Syytetty kohdisti väkivallanteot kolmeen poikaan, jotka tapahtumien aikaan olivat 13-vuotiaita. Syytteistä viisi koskee pahoinpitelyjä ja kaksi törkeitä pahoinpitelyjä.
Syyttäjän mukaan jutussa on selviä yhtäläisyyksiä Helsingin Koskelan tapaukseen. Väkivallanteoista nuoret ottivat videoita ja kuvia."
On. Ja monesta muusta tapauksesta
Jokohan Rehtori tajuaisi viimeinkin katsoa itseään peiliin, onko kaikki hyvin koulussa?