Pk-seudulla on tuhansia asunnottomia.
Orimattila tarvitsee uutta verta ja asukasluku on saatava nousuun hinnalla millä hyvänsä.
On olemassa Henna.
On olemassa rautatie ja Hennan seisake
On olemassa asunnottomia
Orimattilan kaupunki rakennuttakoon heti alkuunsa vaikkapa 3 kerrostaloa Hennaan. Sellainen talo jossa on pieniä asuntoja esim. 1-2 hengen ruokakunnille. Jokaiseen taloon saadaan siis muuttamaan noin 60-90 henkilöä.
Kolmella kerrostalolla alueelle saadaan asukkaita noin 200 ja tämä on hyvä alku.
Vuokrat voisivat olla noin 500 euroa kuussa.
Jos asunnoton esim. saa Kelalta asumistukea työttömyysetuutta niin hänen tulot ovat silloin noin 800 ja risat netto. Lisäksi tähän tulee vielä hieman toimeentulotukea.
Että nämä asukkaat saadaan kotoutumaan Hennaan heille täytynee ostaa VR:n lippu jolla saa rajattomasti sahata Henna-Helsinki - Henna väliä koska Orimattila on kuitenkin aika pieni paikka ja ovat tottuneet Helsingin humuun.
Eihän nämä tällaiset muuttajat tietenkään mikään kultakaivos orimattilalle ole, mutta olisi mahdollista että Helsingin sosiaalitoimisto jollakin tapaa lähtisi tähän mukaan ja kustantaisi jotakin että saavat Helsingistä osan porukkaa pois.
Lisäksi Helsingin kaupunki voisi etsiä muuttohalukkaita asukkaita helsingin kaupungin omistamista vuokra-asunnoista jotka kaipaisivat maaseudun rauhaan. Näin saataisiin asuntoja vapautumaan helsingistä ja sinne pääsisi muuttamaan työhaluisia ihmisiä joiden muuttoa vaikeuttaa tällä hetkellä asuntopula.
Tämä on keino saada Henna nousuun.
Helsingin asunnottomat hennaan?
10
82
Vastaukset
- Anonyymi
Joo kaikki vaan Hennan menettävät siellä nenän neitsyyden varmaan ovat kovia jätkiä 80 luvulta. Hemmilän Jaska Heikki metusalem vai mikä seoliniin Hennan vaan miten on voiko minun ukki tulla sinne vai mahtuuko enää sinä se olet harvinaisen tyhmä aloittaja vai mikä se oli
- Anonyymi
Kyllä te Orimattilalaiset olet harvinaisen tyhmää sakkia.
- Anonyymi
Jos otettais paikkakuntalainen ja täytetty kalkkuna,niin kalkkuna voittaisi. Kaikessa!
- Anonyymi
Miksi asunnottomat hennaan vaan keskustaan jossa on yli 150 asuntoa vapaana vuoktataloilla. Kaikille oma koti kuuluu.
- Anonyymi
Normaaleihin kerrostaloihin ei häiriköitä. Kiitos!
- Anonyymi
Kyllä helsingissä asunnottomana olevat tietää että maakunnissa on tyhjiä asuntoja paljon. Mutta ei ne minnekään korpeen ole muuttamassa. Ne on tottuneet olemaan siellä missä ovat, siellä on tutut ja kaikki muu mihin on tottuneet. Ei silloin muuta sieltä pois vaikka asunnon saisi.
- Anonyymi
Onko Kaupunki edes kysynyt olisko joku asunnoton muuttamassa Hennaan siihen uuteen kerrostaloon. Tulee aseman lähelle ja ei ole pitkä matka junaan.
- Anonyymi
Siinä olisi asunnottoman hyvä asua kun juna olisi vieressä. Helppo ja nopea matka stadiin virkistäytymään. Asunnoton voisi humputtaa päivät stadissa ja ajaa sitten yöksi junalla Hennaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä olisi asunnottoman hyvä asua kun juna olisi vieressä. Helppo ja nopea matka stadiin virkistäytymään. Asunnoton voisi humputtaa päivät stadissa ja ajaa sitten yöksi junalla Hennaan.
Juurikin noin. Tietty Orimattilan Kaupunki maksaisi kaiken kuten muunkin Henna touhun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juurikin noin. Tietty Orimattilan Kaupunki maksaisi kaiken kuten muunkin Henna touhun.
Jos sen saisi sovittua jotenkin Helsingin sosiaalitoimen kanssa että ne maksaisivat. Uskon että Helsingin sossu maksaisi ihan mielellään näille vuokrat hennaan ja junalipun jolla saisi ajella hennan ja helsingin väliä.
Olisi paljon edullisempaa maksaa vuokraa hennaan kun maksaa jotakin asunnottomien majatalon maksuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4568173Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1165647Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1164678Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2074542Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli334488Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523987Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603873Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773747Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava433688SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853491