Henkirikoksesta rahaa

Anonyymi

Olen aina miettinyt että miksi murhaajalta halutaan rahallista korvausta.
Se on mielestäni loukkaus murhattua kohtaan. Mikään rahasumma ei tuo takaisin ja jos nyt haluaa vaikka sanotaan 20 tonnia, niin on antanut hengelle arvon. Ihmishengellä ei ole arvoa.
Pitäisi vaatia murhaajalle hoitoa että saadaan kuntoon ja takaisin yhteiskuntaan.

6

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos uhattu olo, halvin henkivakuutus kun kerrot tarpeeksi monelle läheiselle "en koskaan iki maailmassa tekisi itselleni mitään pahaa"
      Kokoajan porukkaa kuolee "itsemurhiin"

    • Anonyymi

      Esim. sitä rahaa voi käyttää ammattiavun ja jonkinlaisen terapian kustantamiseen. Tekijä on velvollinen korvaamaan ja millä sen korvaa muulla kuin sitten rahalla.

    • Anonyymi

      Monesti sitä rahaa ei edes saa.

    • Anonyymi

      Rahahan se on kaiken takana.
      Eläimet ovat hinnoiteltu, mutta listalta puuttuu ihminen, sen henki hinnoitellaan tapauskohtaisesti, jos aina ollenkaan. On vähän, kuin sielun kohdalla, kun raha kirsuun kilahtaa, niin sielu taivaaseen vilahtaa.

    • Anonyymi

      Mutta otat mielelläsi vaikkapa 20 000€ että tappaisit jonkun, vaikkei ihmishengellä ole mielestäsi arvoa. Lähes arvottomalta nuo max 12 000€ korvaukset tosiaan tuntuu, pitäisi olla vähintään 120 000€ ja laittaa murhaaja maksamaan se pakkotyöllä vankilassa, saisi kaltaisesi ajattelemaan kahdesti murhaako pikkurahasta.

      Jos hyötynyt vaikkapa henkivakuutuksen tai omaisuutta ja tuhlannut ne, pitäisi laittaa korvaamaan nekin työllään, kestäisi sitten vaikka 60 vuotta, silloin on parhaiten hyödyksi yhteiskunnalle. Murhaajat pitäisi laittaa yleensäkin loppuiäkseen pakkotyöhön ilman mukavuuksia ja herkkuja kustantamaan elämisensä, ei uhrinsakaan enää nauttia mistään.

    • Anonyymi

      Kun asianajaja kysyy minkälaista summaa ajattelet korvaukseksi niin aina voi sanoa etten mitään. Syyllinen on velvollinen korvauksiin ja uhrin läheiset oikeutettuja siihen. Eihän raha tuo ketään takaisin mutta jos tarvitsee rahaa terapioihin ja muuhun sellaiseen niin niihin voi käyttää ne rahat. Tuskin niitä kuitenkaan usein edes saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      84
      1796
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1429
    3. En malta odottaa mies että tulet minuun

      Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu
      Ikävä
      119
      1240
    4. Vanhemmalle naiselle

      Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.
      Ikävä
      87
      1182
    5. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      67
      997
    6. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      56
      952
    7. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      41
      933
    8. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      20
      920
    9. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      34
      874
    10. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      46
      842
    Aihe