Arkiston silppuaminen

Anonyymi

Missä voi Tampereella yksityishenkilö luovuttaa tuhottavaksi vanhaa arkistoa?
Kuitteja, tositteita, laskuja, kaatuneen yrityksen kirjanpitoa yms.

6

286

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paras tapa hävittää tietosuojapaperinsa kotikonstein on joko polttaa ne takassa tai tuhota ne silppurissa. On kuitenkin hyvä muistaa, että silppureissa on eroja: jotkut tekevät paperista liian suuria paloja, jolloin palat voi liimata takaisin yhteen. Hyvä silppuri leikkaa paperin niin pieniksi paloiksi, että paloja on mahdoton liittää takaisin yhteen. Pienillä silppureilla on lisäksi käyttöaikaa rajoitettu moottorin kuumenemisen takia, eli on pidettävä taukoa tarvittaessa.

      On myös olemassa palveluita, jotka ottavat vastaan suuriakin määriä tietosuojapapereita. Esimerkiksi Encore Ympäristöpalvelut Oy ottaa maksutta vastaan tietosuojapaperia kotitalouksilta enintään noin 20 kg. Isommalle paperimäärälle voi tilata lukitun säiliön, jonne tuhottavat paperit pudotetaan "postiluukusta" ja joka noudetaan sovittuna aikana.

    • Anonyymi

      Sekajätteeseen muovipusseissa tiiviisti suljettuna, ei liikaa yhteen pussiin. Ei niitä kukaan sieltä jaksa kaivella ja niin tavara lähtee polttolaitokseen.

    • Anonyymi

      Tai keräyspaperiastiaan. Pääsee helpoimmalla.
      Ja ei. Kukaan niitä ei lue eikä niistä hyödy eikä väärin pysty tietoja käyttämään. Siellä paperinkeräys ja käsittelylaitoksissa ei käsipareja niitä plokkaa. Koneellinen käsittely.

    • Anonyymi

      Kannattaisiko nyt ensin olla yhteydessä oman alueensa jäteyhtiöön. Monella näillä on tietoturva hävitystä ihan kohtuuhinnalla verrattuna siihen, että silppuat itse.

    • Anonyymi

      Oma silppuri on oltava, jos tekee jotain sellaista, josta tulee hävitettävää. Ei ne paljoa maksa.

    • Anonyymi

      Sekajäte varmin ei jätekuskit niitä tutki ja polttolaitoksella menee esin sinne bunkkeriin josta koura nostaa useamman tuhannen kilon erän kerrallaan sinne uuniin palamaan että kuka niitä tutkisi rottako?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      287
      7406
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      3886
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3428
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      71
      3148
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      114
      2827
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      38
      2624
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      49
      2488
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      53
      2243
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      68
      2023
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      99
      1901
    Aihe