Valokuvanegatiivejä olisi tarkoitus skannata useita satoja. Skannerina Epson V850. Mitä ohjelmaa kannattaa käyttää skannaamiseen?
Skannerin mukana tullut SilverFast 8.0 -ohjelma on sinällään ihan kätevä mutta sillä ei pysty skannaamaan 16-bittisiä TIFFejä, ainoastaa 8-bittisiä.
Jos SilverFastilla haluaa tehdä 16-bittistä skannausta niin joutuu ostamaan kalliimman lisenssin, mikä on melkoista rahastusta.
Epsonin oma Epson Scan ohjelma tukyy kyllä 16-bittistä skannausta mutta ohjelma on kömpelö ja ominaisuuksia on vähän.
Mikä on paras skannausohjelma?
20
4117
Vastaukset
- Anonyymi
Valokuvat kannataa skannata suoraan Gimpiin.
- Anonyymi
Noin minä teen!
- Anonyymi
Et hyödy yhtään mitään 16 bittisistä kuvista...,
- Anonyymi
Etenkin negojen skannaaminen 16 bittisellä skaalalla parantaa laatua, kunhan skannerin todellisnen dynamiikka on yli 8 bittiä.
VieScan Pro https://www.hamrick.com/ on se toinen vaihtoehto, ei ole ilmainen sekään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etenkin negojen skannaaminen 16 bittisellä skaalalla parantaa laatua, kunhan skannerin todellisnen dynamiikka on yli 8 bittiä.
VieScan Pro https://www.hamrick.com/ on se toinen vaihtoehto, ei ole ilmainen sekään.Siis VueScan
- Anonyymi
Scannaa kuvankäsittelyohjelmalla, vaikka Gimp niin ei ole rajoituksia.
Epso inohnelma on kyllä hyvä ja minulle käy tuo silverfadt 9kin. Tuon epsonin lisäksi on Reflectarpsu10. Molemmille käy Vuescan joka on hyvä joskin hankalampi oppia. Minun vuescan on hankittu vuosisadan alussa joten se on parinkymmen vuoden aikana päivittynyt jatkuvasti. Etu on että sille kelpas kaikki scannerit.
- Anonyymi
Ei ammattilaiset tarvise erillisä skanneriohjelmia, ne on kotitupellus tarkoitukseen.
- Anonyymi
Vuescan vaatii säätöä, oletuksilla ihan liian sinisiä kuvia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vuescan vaatii säätöä, oletuksilla ihan liian sinisiä kuvia.
Riipunee varmaan skanneristakin, mutta avaan skannerilla sinertää.
- Anonyymi
Kunhan muistaa tallentaa skannaukset häviöttömästi..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kunhan muistaa tallentaa skannaukset häviöttömästi..
Riippuu kuvan tarkoituksesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kunhan muistaa tallentaa skannaukset häviöttömästi..
Kuvankäsittelijät skannaa suoraan käsittelyohjelmaan, esim gimpiin.
- Anonyymi
Itse olen skannaillut tuollaisella suoraan Gimpiin.
- Anonyymi
Olen käyttänyt Asiakirjojen Kuvanlukuohjelmaa vaikka nimen suomennos onkin mitä on:
https://gitlab.gnome.org/GNOME/simple-scan- Anonyymi
Kukaan ei lataa ohjelmiaan gitlabista. Jos tuon ohjelman haluat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1031707- 2101537
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591020Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311000Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K58855En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k51804Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49785Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36735Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉58735The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5732