Valokuvanegatiivejä olisi tarkoitus skannata useita satoja. Skannerina Epson V850. Mitä ohjelmaa kannattaa käyttää skannaamiseen?
Skannerin mukana tullut SilverFast 8.0 -ohjelma on sinällään ihan kätevä mutta sillä ei pysty skannaamaan 16-bittisiä TIFFejä, ainoastaa 8-bittisiä.
Jos SilverFastilla haluaa tehdä 16-bittistä skannausta niin joutuu ostamaan kalliimman lisenssin, mikä on melkoista rahastusta.
Epsonin oma Epson Scan ohjelma tukyy kyllä 16-bittistä skannausta mutta ohjelma on kömpelö ja ominaisuuksia on vähän.
Mikä on paras skannausohjelma?
20
4532
Vastaukset
- Anonyymi
Valokuvat kannataa skannata suoraan Gimpiin.
- Anonyymi
Noin minä teen!
- Anonyymi
Et hyödy yhtään mitään 16 bittisistä kuvista...,
- Anonyymi
Etenkin negojen skannaaminen 16 bittisellä skaalalla parantaa laatua, kunhan skannerin todellisnen dynamiikka on yli 8 bittiä.
VieScan Pro https://www.hamrick.com/ on se toinen vaihtoehto, ei ole ilmainen sekään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etenkin negojen skannaaminen 16 bittisellä skaalalla parantaa laatua, kunhan skannerin todellisnen dynamiikka on yli 8 bittiä.
VieScan Pro https://www.hamrick.com/ on se toinen vaihtoehto, ei ole ilmainen sekään.Siis VueScan
- Anonyymi
Scannaa kuvankäsittelyohjelmalla, vaikka Gimp niin ei ole rajoituksia.
Epso inohnelma on kyllä hyvä ja minulle käy tuo silverfadt 9kin. Tuon epsonin lisäksi on Reflectarpsu10. Molemmille käy Vuescan joka on hyvä joskin hankalampi oppia. Minun vuescan on hankittu vuosisadan alussa joten se on parinkymmen vuoden aikana päivittynyt jatkuvasti. Etu on että sille kelpas kaikki scannerit.
- Anonyymi
Ei ammattilaiset tarvise erillisä skanneriohjelmia, ne on kotitupellus tarkoitukseen.
- Anonyymi
Vuescan vaatii säätöä, oletuksilla ihan liian sinisiä kuvia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vuescan vaatii säätöä, oletuksilla ihan liian sinisiä kuvia.
Riipunee varmaan skanneristakin, mutta avaan skannerilla sinertää.
- Anonyymi
Kunhan muistaa tallentaa skannaukset häviöttömästi..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kunhan muistaa tallentaa skannaukset häviöttömästi..
Riippuu kuvan tarkoituksesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kunhan muistaa tallentaa skannaukset häviöttömästi..
Kuvankäsittelijät skannaa suoraan käsittelyohjelmaan, esim gimpiin.
- Anonyymi
Itse olen skannaillut tuollaisella suoraan Gimpiin.
- Anonyymi
Olen käyttänyt Asiakirjojen Kuvanlukuohjelmaa vaikka nimen suomennos onkin mitä on:
https://gitlab.gnome.org/GNOME/simple-scan- Anonyymi
Kukaan ei lataa ohjelmiaan gitlabista. Jos tuon ohjelman haluat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?741360Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11930Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79862Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.89779Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51684- 53654
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46594Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv42583Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot132579Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.45547