Olen buddhalainen ja olen matalasti kouluttautunut duunari.
Minua usein vieroksutaan koska länsimaissa näistä asioista kiinnostuu yleensä yliopisto-opiskelijat.
Saanko siis olla buddhalainen?
Kuka saa olla buddhalainen
3
256
Vastaukset
- Anonyymi
Joo, saat.
- Anonyymi
Joskus harvoin saattaa tavata buddhalaisen, joka ei edes tiedä olevansa buddhalainen.
- Anonyymi
Itse en ole koskaan kertonut esim. töissä kiinnostuksestani buddhalaisuuteen, koska jotkut alkaisivat juoruta. Suosittelen kuuntelemaan Thanissaro Bhikkhun ja Ajahn Brahmavamson puheita youtubesta, koska niitä itsekin kuuntelin jo noin 15 vuotta sitten. Niistä löytyy uskomattomia viisauden "jalokiviä". Toki monia muitakin on. Se sisäinen "ilo" jota "dhammasta" saa, on jotain ainutlaatuista. Vapautuksen, helpotuksen, tarkoituksen, oikealla tiellä olemisen ja ymmärtämisen maku siinä kaikessa on. Itse kristinuskoon alunperin nuorena vetoa tunteneena, koin ettei se antanut tarpeeksi vastauksia ja siitä lähdin tutkimaan muita uskontoja. Mm. lukemattomia upanishadeja, pyhiä kirjoja yms. Sitten vastauksia alkoi tipahdella nopeaan tahtiin buddhalaisten munkkien puheita kuunnellessa. Kristinuskoni on silti myös mukana aina "hengessä", ei niinkään ulkoisten kirkollisten tapojen noudattamisessa, eikä minulla ole mitään kiinnostusta halkoa hiuksia esim. kristinuskon kolmiyhteydestä tms. mitkä on vain konsepteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096806Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M974463L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453769TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133170Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6281768- 661188
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551153Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2011152- 91149
Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481110