Hei!
Olen nuori opiskelija tyttö Helsingistä.
Mun unelma olis muuttaa Australiaan ja alottaa uusi elämä siellä.
Mutta mä tarttisin vähän apua esim. lentolippujen hankkimiseen.
Tässä on mun gofundme linkki johon voi lahjoittaa.
https://gofund.me/eb6e7147
Pienikin lahjoitus auttaisi ja arvostaisin kovasti!
Kiitos! :)
Tarvitsen apua unelmani saavuttamiseen!
2
894
Vastaukset 2
- Anonyymi
Tähän ei kukaan kuukauteen ole vastannut.
Unohda koko juttu, pelkästään televisiota katsomalla selviää, että Australiaan ei pääse uutta elämää aloittamaan ellei ole esittää voimassa olevaa työviisumia jo sinne tullessaan!
Sinulla tulee olla sellainen ammatti tai koulutus, josta siellä on pulaa, lisäksi rikkeetön menneisyys täällä kotopuolessa.- Anonyymi
Vuodeksi voi päästä ns. repputyöläiseksi poimimaan hedelmiä ja maatiloille. Joistakin paikoista on kuulunut ikäviä tietoja.
Palkka ehkä pari dollaria tunti. Patjan paikasta ja ruuasta on kuulemma veloitettu niin paljon, että nuoret joutuvat isännälle velkoihin. Nuoria saatetaan pitää huumeissa ja tehdä huumekoukkuisia huumekauppiaita, ehkä prostitutioon.
Puhelinkontakteja on kuulemma rajoitettu ja vahdittu.
Kun rahat eivät riitä, nuoret yrittävät tietysti ottaa yhteyttä sukulaisiin, mutta toisella tai kolmannella kerralla vanhemmat ehkä jo arvelevat, että vika on omassa lapsessa.
Jos rahan säästäminen paluulentoon on ylivoimaista, siellä sitten ollaan ja pysytään.
TV:stä tuli hiljattain filmi, jossa aurinkoisesta unelmareissusta kerrottiin nurjan puolen faktoja.
Vaihto-oppilastoiminnasta on kuulunut positiivista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 75933
- 113819
- 143784
- 37732
- 70647
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40629Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu179556- 32549
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58513Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46512- 65506
- 78498
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 37451
- 41446
- 45443
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i1443Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74436Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61430