Kun kesärenkaita taas vaihdellaan, niin kapselin saa ehjänä helposti irti, kun pujottaa esim nahkaremmin kapselin aukosta toiseen ja vetää tasaisesti. Jos yrittää ohjekirjan mukaan vääntää rengasraudalla, niin palasina irtoaa. Olkoon tämä keväisenä vinkkinä kaikille foordilaisille!
Vastaukset 9
- ..............
.................
- ffwg
...jollain koukulla saa ne vetämällä sieltä teräslangasta, jolla ne puree vanteeseen? Tällöin ei vetoa kohdistu muoviin.
- Namiska
Mä kans pujotin koiran nailontaluttimen useamman muodon takaa ja sitten vedin joka välistä samanaikaisesti. Ehjänä lähtee vaikka oli pirun lujaan juuttunu.
Sitten vaseliini niihin muoviosiin jotka koskettaa vanteeseen, niin syksyllä on helppoa.- sitä vaselointia
koska silloin ne lentää pitkin maita ja mantuja :-(
- Namiska
sitä vaselointia kirjoitti:
koska silloin ne lentää pitkin maita ja mantuja :-(
Eipä ole irronut ja useamman vuoden olen käyttänyt. Tien varsillahan näitä on ripustettuna kuin joulukuusen koristeita, mutta eiköhän ne ole irronneet koska vaihdon aikana on osa kiinnikkeistä murtunut.
Olen monta vuotta irrottanut ihan vaan etusormet "koukuksi" kapselin reikiin ja nopea voimakas vetäisy niin ehjänä irtoaa.
Se on totta että tämänpäivän kapselit on tehty niin kovasta muovista ettei paljo kärsi ruuvimensselillä kangottaa.
Esim. jos vertaa vanhan Sierran kapseleihin niin niitä ei saanut hajalle vaikka päällä hyppi.- EX Ford
Ainakin aiemmin lähti parhaiten lyömällä,rengasavaimen muovinen kärki kapselin reunan alle ja napakka isku sisäänpäin ja irti on,vääntäminen vaan rikkoo kapselin.
Toimi ainakin edellisessä Fiestassa ja tuskin nuo kapselit mihinkään on muuttuneet.- saat keräillä palasia
pitkin pihaa :-(
- EX Ford
saat keräillä palasia kirjoitti:
pitkin pihaa :-(
Vääntäminen rikko reunat mut sopivasti lyömällä lähtee nätisti,lyödään siis avaimen päästä sisäänpäin,ei väännetä.
Kapseleita saa kyllä keräillä pitkin pihaa,ei niiden palasia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va802147Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3681303Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu321236- 1411068
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa1561020- 103876
- 66780
- 45747
- 62741
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63692