Selittäisikö joku selkokielellä?

Anonyymi

TV-antennin maadoittaminen? Miten, mihin ja miksi? Ei ole koskaan ollut antenni eikä mastoputki maadoitettu omakotitalossa. Antennijohto ei kulje minkäänlaisten yhteisantennnijärjestelmien eikä vastaavien kautta.

5

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Antenni ja mastoputki kannattaa ehdottomasti maadoittaa, mm. salamaniskujen varalta. Maadoituskaapeli menee siis potentiaalintasauskiskoon josta edelleen maahan.

      • Anonyymi

        Omakotitalossa se potentiaalikisko on sisällä mittaritaulussa. Sinnekö ja kuinka vahva kaapeli? Siihen kiskoonko, jossa on nollat ja suojamaat yhdistettynä?
        Onko ukonilma ainut syy maadoittaa?


    • Anonyymi

      Meillä haudattiin kaksi kolmasosaa rautakangesta maahan ja siihen vedettiin maadoituskaapeli antennista ja maston rungosta. Hyvin toimii.

      • Anonyymi

        Jos salama iskee kunnolla antenniin, l entää rautakanki maata kiertävälle radalle?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos salama iskee kunnolla antenniin, l entää rautakanki maata kiertävälle radalle?

        http://sant.fi/doc/oppaat/Antenniopas.pdf sivu 16.
        Antennimasto tulee maadoittaa salamaniskujen varalta. Maadoitusjohtimena käytetään 16 mm2 kuparikaapelia, joka päätetään kiinteistön päämaadoituskiskoon tai maadoitu-selektrodiin. Antennimaston maadoitusta ei kuitenkaan vaadita, mikäli rakennuksessa ei ole maadoituselektrodia ja sisäverkon uusinnan (sis. antennivastaanoton) yhteydessä ei tehdä kaivuutöitä.

        Setäni asennutti n. 30 vuotta sitten taloonsa peltikaton eikä sitä huomattu maadoittaa. Talon vieressä olevaan koivuun löi salama ja se pääsi peltikatolle ulottuneiden oksien kautta talon sähköverkkoon ja teki tuhojaan. Tv oli entinen ja mm. saunalle menevän ilmajohdon kannatinvaijerin se repi seinistä irti. Serkkutyttö sai osuman salamasta astioita käsin tiskatessaan ja tuli tajuihinsa vasta terkkarilla. Käsivarret olivat mustelmilla salaman jäljiltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      125
      2965
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1295
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe