Miksi hautajaissa katsotaa niin tarkkaan pukeutuminen nykyään?

Anonyymi

Varsinkin meillä. Nykyään vaaditaan moitteetonta pukeutumista ja jos rikot etikettiä vähääkään niin olet facebookissa.

Kun olen katsonut kuvia hautajaisista 80 ja 90 luvuilta, oli huparia ja lenkkaria ainakin puolella.

Sama ulkomailla tänään. Tavalliset markettivaatteet useimmilla.

5

145

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harva menee hautajaisiin esittelemään vaatteitaan. Sureva omaiset tuskin edes huomaavat katsoa toisten asuja, jolleivat ne ole aivan muista poikkeavat.
      Jokainen voi valita hillityt värit ja peittävän asun.

    • Anonyymi

      Pitää paikkansa. Olen köyhästä perheestä ja itsekin köyhä. Isällä oli veljensä hautajaisissa vuonna 1997 tuulipuvun takki. Itselläni oli vasta 23 vuotiaana mummon hautajaisissa ensimmäistä kertaa puku. Takki oli siinä asukokonaisuudessa käytetty. Sitä nuorempana piti riittää halvat käytetyt puvun housut ja kauluspaita. Rippijuhlaan vanhemmat osti uudet housut, uuden kauluspaidan ja kravatin. Talvella tarvitaan ulkovaatteet. Köyhällä ei ole erikseen varaa ostaa ulkovaatteita juhlakäyttöön.

    • Anonyymi

      Jos et ole F.B. et edes tiedä henkilö joka sukua kuoli,Vaikka olisit hänen elämässä livenä ollut paljon ja vuosia!( koettu on ja sanottu olihan se ilmotus F.B.sanoo henkilö joka sata varmasti tiesi en ole F.B) Hautajaisissa kyynelehtii ne sukulaiset,jokta ei henkilön kanssa misään tekemisissä vuosikymeniin livenä.Vain siellä F.B ja ylistävät kuoleesta,oli minun paras ystäväni.Mutta asiaan.Hautajaisiin voi mennä niillä vaateilla mitä käytää arjessakin.Ei kai vaateilla sureta?Eikä todella tarvise olla 100e-200e kukka vihkoa tai ei edes sitä 1 ruusua.Kun olet saatamassa viimeiselle matkalle vainajaa,on kuniotus vainajaa kohtaan.

    • Anonyymi

      Riippuu missä päin elät, mutta tiedät että pohjoisemmassa korpikylissä taivastellaan jos hautajaisasussa on muutakin väriä kuin mustaa. NAisilla pitää olla hameet ja miehillä jonkin sortin puku. Mutta minulle tutumpi pk-seutu ei tiukkaa ole. Joskus hautajaiset ovat arkena, osa hautajaisvieraista tulee töistä suoraan, niin asut ovat rennompia. Minulle ei tullut mieleenikään vahtia mieheni hautajaisissa ihmisten vaatteita. Ei se ollut yhtään tärkeää, vaan halusin että kuka tahansa pääsee miestäni saattamaan ja heitä myös riitti.
      JOs jollakin on aikaa vahtia hautajaisissa muiden vaatteita, julkaista niitä somessa, niin puuttuisin kyllä asiaa. Se on tahditonta ja epäkunnioittavaa vainajaa kohtaan, jonka vuoksi hautajaisissa ollaan.

      • Anonyymi

        Sukuni hautajaisissa Sisä-Suomessa on oppinuttakin väkeä pääkaupunkiseudulta ja kaikilla on mustavoittoiset vaatteet ollut valkoisilla paidoilla


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45552
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      41
      11329
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10951
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9765
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      87
      8592
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      276
      6640
    7. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      43
      2344
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      12
      2244
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      44
      2084
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      0
      1741
    Aihe