Keskikaupungin taskuvarkaat

Ihmettelen suuresti kuinka Vaasan poliisin ei onnistu puuttumaan tähän varasteluun, kun kuka tahansa silmät auki kulkeva voi huomata muutaman tunnin tarkkailun jälkeen, että kyseessä on useamman (ulkomaalastaustaisen) henkilön muodostama porukka, joka toimii yhteistyössä mm. tiiviisti kännyköitä hyväksi käyttäen?

Eikö tosiaan Vaasan poliisista irtoa muutamaa siviilipukuista poliisia partioimaan keskikaupungin liikkeistiin?
71080
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ulkomaalaistaustaiset siis seuraavat mahdollisen uhrin kulkua Rewellissa ja viestivät toisilleeen. Eli II kerroksen kaiteen ääressä pitäisi olla ukkoa kuin varpusia langalla.

Näinkö?

Äänestä
  • Parin päivän seuraamisella poliisi saa helposti käsityksen siitä, minkä näköisiä tyyppejä tähän jengiin kuuluu. Sen jälkeen ei tarvitse kuin odottaa hetkeä, jolloin porukkaa iskee seuraavaan uhriin. Asiaa helpottaa suuresti se, että uhreiksi valitaan vanhempaa porukkaa.

    Äänestä

Rasupäihin uskalla koskea, nehän leimattais heti rasisteiksi. Olis muuten hyvä jos hommais vaikka pikakiväärin ja menis sinne reweliin lapsuttelis niitä yksi kerralla kaitettelta alas.

Äänestä

ne aina neuvoo jos on pulassa. Kerran otin polkupyörästä lamppun pois ja ajelin ympäri poliisitaloa ihan vaan sen takia ,että pääsisin lähikontaktiin poikien kanssa. Toimi älyttömän hyvin ja sitten kateltiin toiisiamme simmuihin..sama uusiks seuraavana päivänä ei siinä mitään..

Äänestä

Tä? Siis sä tunnut tietävän koko koplan tasan tarkkaan, niinkö? Ootko kertonu virkavallalle?

Täytyy toivoa, että joutuvat jossain liikkeessä valvontakameraan.

Muuten herää epäilys, että varkaat toimivat yhteistyössä poliisien kanssa. Poliiseille lisää liksaa ja virkoja lisää ja kameroita lisää ja muuta sellaista.

Äänestä
  • Jos minulla on huoltoasema, jolla mustalaiset käyvät tankkaamassa autonsa tankin täyteen bensaa ilman että käyvät maksamassa, ja kun soitan siitä poliisille, niin luuletko että poliisit lähetevät jahtaamaan heitä?

    Eivät lähde, koska varastetun tavaran arvo on niin pieni, että siitä ei kuitenkaan langetettaisi tuomiota.

    Äänestä

itsekkin olen ollut ryöstön kohteena täällä vaasassa, veivät lompakon , mutta siellä ei ollut kun n.10e ja jäivät vielä kiinni :)
asialla oli 1 musta ja 2 kurdia.
siitä on noin 1,5 vuotta aikaa jo

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poliisiin pettynyt kirjoitti:

Ihmettelen suuresti kuinka Vaasan poliisin ei onnistu puuttumaan tähän varasteluun, kun kuka tahansa silmät auki kulkeva voi huomata muutaman tunnin tarkkailun jälkeen, että kyseessä on useamman (ulkomaalastaustaisen) henkilön muodostama porukka, joka toimii yhteistyössä mm. tiiviisti kännyköitä hyväksi käyttäen?

Eikö tosiaan Vaasan poliisista irtoa muutamaa siviilipukuista poliisia partioimaan keskikaupungin liikkeistiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu