Oltiin varattu Lappiin laskettelumatka viikoksi 12. Tänään tuli sitten viestiä majoituspalvelusta että matka on peruttava hallituksen sulkutilan vuoksi. En nyt oikein ymmärrä että miten tälläinen päätös voi syntyä että majoitusliike ei ota vastaan, mutta silti omalla matkailuajoneuvolla voisi Lappiin lähteä. Toimiko hallitus nyt ihan oikein sillä pitäisi kieltää myös matkailuajoneuvolla yöpyminen sitten.
Suomi sulkeutuu maaliskuussa
9
148
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo päätös on varmasti majoitusliikkeiden päätös eikä hallituksen. Lappiin voi toki lähteä sulkutilan aikana sillä sitä ei kielletty, mutta majoituspalveluista vastaat sitten itse eli matkailuajoneuvo on oiva valinta.
- Anonyymi
Me oltiin varattu myös viikolle 12 reissu, mutta eilen tuli samanlainen viesti että se on peruttava. Viestissä tosin mainittiin että voimme siirtää matkaamme ensi kevääseen.
- Anonyymi
Hallitus on sanonut:
" Jotta saisimme vapaan ja turvallisen kesän niin sulkutoimet ovat välttämättömiä nyt kevään aikana. Kevät tullaan valitettavasti menettämään, mutta tämä kaikki vain siksi että kesällä meillä olisi vapaampaa. Sulkutoimia voidaan mahdollisesti joutua jatkamaan pidempään kevääseen. Painotetaan kansalaisten jaksamiseen, kesä on tulossa ja kevät aurinko jo paistaa. Loppukiri Koronataistelussa alkaa ja me voitamme taistelun jos vielä muutaman kuukauden jaksamme" - Anonyymi
Jos valmiuslaki otetaan käyttöön niin silloin ei ole edes sillä omalla matkailuajoneuvolla mitään asiaa Lappiin. Valmiuslaki otettanee käyttöön jos Koronatapaukset tästä vielä nousevat päiväkohtaisiin ennätyksiin eli pahimmassa tapauksessa valmiuslaki saattaa tulla käyttöön jo ensiviikolla.
- Anonyymi
Tänään Hesarissa Lapin matkailuväki sanoi, että "pihit suomalaiset" eivät hyödytä Lappia, se on rakennettu ulkomaalaisia varten.
- Anonyymi
Me ollaan Ylläksellä ja kyllä täällä kaikki normaalisti toimii. Ei tietoakaan mistään Koronasta. Tosin majoitusliike varoitteli että keskiviikkona pitää ehkä poistua, mutta katsotaan nyt mitä tapahtuu.
- Anonyymi
Suomi pitäisi laittaa lukkoon ei minkäänlaista liikennettä rajanyli ja kotonakin sais olla hengittämättä kusisukassa eli lockdoun?🤪🤪🤪
- Anonyymi
Majoituspalvelut voivat itse päättää toistaiseksi että ovatko avoinna. Suurin osa aikoo pitää ovensa auki pääsiäisen yli, mutta mm. Ylläksellä eräs yrittäjä on kertonut että laittaa ovet säppiin hiihtolomaviikkojen jälkeen.
- Anonyymi
Hesarissa luki tänään että Lappiin on ulkomaalaiset tuoneet tartuntoja, mutta ihmetyttää että miten se on mahdollista kun ei ulkomaalaisia pitäisi nyt Suomeen päästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2355416Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki843464PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1233251Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423053Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne722929Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv922748Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest152435Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032297- 1691818
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91420