Seinäjoki on muita edellä taidetyössä

Anonyymi

Kesäkuvataiteilija, Seinäjoen kaupunki, Seinäjoki
Kuvaus
Tiedot
Kartta
Haetaan kuvataiteilijaa tekemään taiteellista työtä!

Seinäjoen kaupungin kulttuuripalvelut hakee kesäkuvataiteilijaa nyt jo viidettä kertaa. Kahden kuukauden mittaisen kesäpestin ideana on palkata nuori kuvataiteilija tai taideopiskelija tekemään omaa taiteellista työtään. Työjakson tarkemmat työtehtävät muotoutuvat taiteilijan ideoiden, kiinnostuksenkohteiden ja menetelmien mukaan keskustelussa työnantajan kanssa. Kesäkuvataiteilijan toiminta-alue on Seinäjoen keskustori eli Vekseliaukio. Lisäksi kesäkuvataiteilija voi käyttää työpisteenä taide-ja kulttuurikeskus Kalevan Navettaa, missä Seinäjoen taidehalli sijaitsee. Työtilaksi kesäkuvataiteilija saa tarvittaessa Taidehallin pedatila Itikan. Monitaiteiset ja tapahtumalliset julkisen taiteen toteutukset ovat mahdollisia.

Ehtoina on, että
- työskentelyn toteutuspaikka on Seinäjoen keskustori.
- työskentelyn tulee näkyä keskustorin kävijöille sekä kaupunkilaisille tai heidän on voitava osallistua siihen.
- Työskentely keskustorilla voi olla esim. yhteisöllistä, tapahtumallista, performatiivista tai prosessimaista taidetta.
- Pedatila Itikka on kesäkuvataiteilijan työskentelykäytössä tarvittaessa. Pedatila soveltuu hyvin keskustelutilaisuuksille, video-esityksille sekä pienimuotoiseen työpajatoimintaan. Pedatila Itikassa on tiettyjä käyttörajoituksia, kuten liuottimien käyttö, maalit, keramiikka sekä puu- ja kipsiveistokset yms.

Hakijan tulee esittää hakemuksen yhteydessä alustava projekti-idea tai työsuunnitelma siitä, mitä haluaisi kesäkuvataiteilijana toteuttaa. Tärkeää on, että taiteellinen projekti on toteutuskelpoinen suhteessa työpestin kestoon. Hakija voi tutustua nettisivuillamme ohjelmalinjauksiimme: http://www.seinajoentaidehalli.fi/tietoa-meista/#taiteilijalle

Kesäkuvataiteilijalta odotamme
- vahvaa taiteellista näkemystä ja innostavaa, omaäänistä projekti-ideaa
- itsenäistä ja yleisöystävällistä työotetta ja hyvää yhteistyökykyä

Kesäkuvataiteilija tulee osaksi kulttuuripalveluiden työyhteisöä, tarkemmin Seinäjoen taidehallin tiimiä. Kuukausipalkan lisäksi käytössä on työyhteisön tuki ja osaaminen, pieni tuotantobudjetti ja normaalit työvälineet. Työjakson kesto on 2 kuukautta sijoittuen kesä-elokuulle. Tarkempi ajankohta sovitaan yhdessä tehtävään valittavan taiteilijan kanssa.

Tutustu edellisiin kesäkuvataiteilijoiden projekteihin. https://www.seinajoentaidehalli.fi/kesakuvataiteilija-3/

Muut nuorten kesätyöpaikat Seinäjoen kulttuuripalveluilla ovat haettavissa 8.2.-7.3.2021.

Lähde: TE-palvelujen asiakastietojärjestelmä 25.2.2021 17:58:42

0

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

        Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
        Maailman menoa
        132
        3977
      2. Haluaisin rakastaa sinua

        Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
        Ikävä
        23
        3802
      3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

        Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
        Maailman menoa
        17
        3417
      4. onko kaivattusi

        vaarallinen? :D
        Ikävä
        79
        3387
      5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

        Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
        Maailman menoa
        61
        3254
      6. Tiedätkö mihin

        Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
        Ikävä
        49
        3121
      7. Menen nyt koisimaan

        Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
        Ikävä
        29
        2945
      8. Pieni galluppi

        Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
        Ikävä
        81
        2836
      9. Olisiko sinulla

        Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
        Ikävä
        54
        2677
      10. Mitä tuntemuksia

        Rakkaasi ääni herättää?
        Ikävä
        19
        2407
      Aihe