Hei, ollaan ottamassa kääpiöpinseriä ja kyseltiin ko kennellistä pentua. Vaikutti ihan ok. Onko kenelläkään koiraa sieltä. Sijotuskoiraa mietittiin, onko kokemuksia?
Mildstrean kennel, kokemuksia?
17
2568
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole koiraa kyseisestä kennelistä. Pentueita näyttäisi kyllä tulevan aika tiheään, kun kotisivuja katsoo.
- Anonyymi
Kysy vaikka rotuyhdistyksestä, tai kennelliitosta.Tänne haukkumis palstalle ei kannata kasvattajien eikä muidenkaan tietoja jakaa, mieti omalle kohalle?
- Anonyymi
En tiedä mitä haittaa on kysyä. En usko, että yhdistys antaa mitään tietoja yksittäisistä kasvattajista, mut täytyy kysyä. Mä en mielestäni mitenkään haukkumismielessä kysynyt, aattelin, että kun kerran on kauan kasvattanut niin olis pentujenomistajia paljon liikkeellä ja sijotuskoirakokemuksia löytyis.
- Anonyymi
Miksi sanot haukkumispalstaksi? Ja, mitä on kennelliitto? Pitääkö sieltä kysyä joku lupa koiran ostamiselle?
- Anonyymi
eikö tämä kasvata dobermannejakin? ainakin pihalla olen nähnyt 2 ulkona olevan säällä kuin säällä useita tunteja mitä itse olen siitä ohitse liikkunut.
- Anonyymi
Jalostustietokannan mukaan kääpiöpinsereitä on tullut täältä pelkästään viime vuonna peräti 9 pentuetta. Jo sen takia jäisi minulta ehdottomasti hankkimatta pentu tuolta.
- Anonyymi
Yhdeksän! Kamalaa😮 elättääkö se niillä itsensä? Onko tuollainen sallittua?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhdeksän! Kamalaa😮 elättääkö se niillä itsensä? Onko tuollainen sallittua?
On se sallittua lakien puitteissa. Ostajilla on valta päättää, millaista kasvatusta haluaa tukea, ja valintojen tekemisessä tuo jalostustietokanta on todella kätevä apuväline.
- Anonyymi
Eräästä käpsy ryhmästä luin että siellä olisi dobermanni ottanut hengiltä ainakin yhden käpsyn, mahdollisesti toisenkin. Tämän asian oli salannut. Mainostaa kuitenkin että koirien keskinäinen elo on mutkatonta. Vähän ristiriitaista, mitä olen sieltä toisesta ryhmästä lukenut.
- Anonyymi
Oikeesti! No näin mä ymmärsin, että kaikki elää sulassa sovussa isossa laumassa. Apua..ompa hurjaa, jos on totta!
- Anonyymi
Kävin kirjoitusten houkuttamana googlettamassa ja katsomassa kotisivut. Miten tollaiselle määrälle koiria on voinut jokaiselle olla yksilöllistä aikaa taikka antaa rakkautta? Ei siellä vanhoja koiria juuri ole ja nuorenakin menehtyneitä useampi. Järkyttävää
- Anonyymi
Ostin koiran sieltä ja kadun syvästi.
Selvää pentutehtailua. Pentua ei päässyt katsomaan vaikka aluksi lupailtiin tietenkin. Vedottiin sairasteluihin. Varausmaksu piti maksaa hyvin varhaisessa vaiheessa, näkemättä pentua.
Pentujen asuinolosuhteet huonot. Ulosteen ja virtsanhaju melkoinen.
Pentuja tulee todella tiheään. Jopa samalle nartulle heti ensimmäisestä juoksuista edellisten pentujen jälkeen.
Maksu pyydetään käteisellä. Koirien papereita joutui odottamaan ja muistuttamaan useampaan kertaan..
Pentu oli noudettaessa poikkeuksellisen arka ja epävarma, haisi pissalle/kakalle. Sosiaalistamisen kanssa joutui tekemään erityisen paljon töitä.
Älä tue tätä kennelliä. 😪- Anonyymi
Olisi voinut olla oma kirjoittama, niin samanlainen kokemus itselläkin kyseisestä kennelistä.
- Anonyymi
Eiköhän tuon kasvattajan tietojen katsominen jo kerro kaiken tarpeellisen. Hirveesti pentuja vain välttämättömillä terveystuloksilla.
Huhu kertoo myös että monet elsu käynnit käyty ja näyttäisi myös yritystoiminta lakkanneen, olisiko veromätkyillä osuutta asiaan....
Ei kannata tukea!
- Anonyymi
Minulla on kaksi koiraa kys kennelistä, nuorempi vasta puoli vuotias.
Pentuja päässyt katsomaan normaalisti ja pennut asuneet siistissä asunnossa, viimeisin kokemus siis 4kk takaa.
Ei mitään pahaa sanottavaa, aina saanut apua ja neuvoja kun on tullut kysyttävää.- Anonyymi
Jos sitä asuntoa kutsuu siistiksi, niin en uskalla edes ajatella millainen asunto on mielestäsi sitten likainen..
- Anonyymi
Joo ihan samoja kokemuksia kuin aiemmilla kirjoittajilla. Olisi pitänyt hälytyskellot soida paljon aiemmin. No, toisen samanrotuisen otinkin ihan eri kasvattajalta. Ero on kuin yöllä ja päivällä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834493Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu253268Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392914Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172727- 162720
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432587Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172559Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142095Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737