Pannukakku!

Anonyymi

Miten sen kauniisti ilmaisi suomalaisten aloituksen hiihdon mm kilpailuissa. Sa notaanko vaikka näin että se hiihtäjiemme osalta on ollut pannukakku. Kun miettii maamme satsauksia hiihtoon viime vuosien aikana, näitä tuloksia on vaikea ymmärtää. Mäkihyppy ajettiin alas, ostettiin maailman kallein voitelurekka, on leiriä, huippu suksea, on kaikkea yllin kyllin mutta tulokset ovat umpisurkeita! Mistä johtuu? Onko edessä taas seefeldin tapaiset katastrofi kisat? Milloin alkaa selitykset? Milloin ei sanota enää suksihuoltajille huomenta? Milloin kaikki on suksien syy? En ole ennustaja mutta uskallan ennustaa että siihen kun kaikki ei ole enää hiihjiemme syytä vaan jonkun muun, ei mene enää pitkää aikaa. Suomalaista hiihtäjää kovempaa selittelijää ei olekkaan. Jos he hiihtää ei osaa selittämisen jalon taidon he hallitsevat.

4

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On myös alppimajat joissa on makoiltu.

      • Anonyymi

        Kalliit alppimaja leirit näyttäisi menneen hukkaan. Siellä kenties on tehty jotain muuta kun treenattu. Päättelen siitä kun suomalaisten hiihto näytti siltä kun heillä olisi lämpöiset housuissa.


    • Anonyymi

      Surkeaa on,,iivokin vilkuilee kuinka moni tulee ohi,,ja niitähän tulee kun kunto ei riitä.Ei toi naistenkaan tilanne ole hyvä.Ei noista kisoista tulee kenellekään sijoitusta kympin joukkoon.Hiihtäjien pitää ottaa oppia Ilkka Herolasta,,siinä mestari,,sisua on!!!!

      • Anonyymi

        Sanotaanko näin että kun espanjan, Andorran ja muutaman muun lämpimän maan, maiden jossa ei ole edes lunta päihittävät iivoa lukuun ottamatta hiihtäjämme. Uskallan väittää että emme ole tehneet kaikkia asioita oikein tai jotain on kenties jätetty tekemättä. Pelkään että edessä suomaisittain on katastrofi kisat. Toivon olevani väärässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      379
      5209
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      1805
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      353
      1788
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      115
      1029
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      984
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      27
      887
    7. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      51
      747
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      65
      725
    9. Oishan se coolia

      Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
      Ikävä
      54
      688
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      35
      658
    Aihe