a6300 voimavarat videossa

Anonyymi

8

1166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä tuolla saa hyviä videoita. Kuvanopeus on vain 30 fps..

      • Anonyymi

        Kyllä 30 fps riittää muuten, mutta noissa esimerkeissä nähtyjä hidastumista et pysty tekemään. Pitää olla 60 fps tai mielummin 120 fps.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä 30 fps riittää muuten, mutta noissa esimerkeissä nähtyjä hidastumista et pysty tekemään. Pitää olla 60 fps tai mielummin 120 fps.

        Ei riitä nykypäivänä. Näkee tökkimistä heti..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei riitä nykypäivänä. Näkee tökkimistä heti..

        Toki jos videokuvaa maisemaa niin riittää. Jos sellaista missä liikettä niin huomaa kyllä eron 30 vs 50-60fps välillä.. Nykypäivänä ei kannata juuttua vanhanaikaiseen kuvanopeuteen vaan pyrkiä reaalisuuteen.


      • Anonyymi

        Katsoin speksit, kyllä siellä on 120 fps, mutta vain HD:na. Joten kamera sopii siinä mielessä HD-tuotantoihin. Sen sijaan 4K on valittavissa vain 30 ja 24 fps, joten ihan perus jutut voi ja kannattaa tehdä sillä, vaikka julkaisisikin vielä HD:na.

        Sonyn haaste harrastajakäytössä on kuitenkin objektiivipuolella. Siinä missä Canoniin, Fujiin ja Panaan on halpoja objektiiveja, jotka tuottavat hyvää 4K jälkeä, ei vastaavaa valikoimaa ole Sonyyn vieläkään. Toki on jotain kiinalaisia cineobjektiiveja, mutta sitten mennään ihan käsisäädöillä.


    • Anonyymi

      Sony ei pärjää testeissä. Tuollaiseen käyttöön joko Fuji, Pana tai Canonin R.

      Tuossa on kyllä hyviä ideoita, jos haluaa tehdä elokuvamaista jälkeä. Niitä voi hyödyntää muillakin kameroilla, kuten GoProlla.

    • Anonyymi

      hyvä kamera paras ehkä 327 hintaan vuonna 2019 alussa gigantti outletista....

    • Anonyymi

      siis a6300

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS - Tapani Kansa kuoli leikkauspöydälle!

      Puoliso kertoo Tapani Kansan viimeisistä hetkistä – kuoli leikkauspöydälle – Hänelle tuli kovia kipuja alavatsaan. Yhtä
      Maailman menoa
      332
      4331
    2. Sofian hieno auto

      Seiskassa on juttua Sofian instassa olleesta kalliista ökyautosta. Jutussa kerrotaan Sofian ajavan autoaan, siis : onko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      2128
    3. Kaivatulla on asiaa

      kirjoita asiasi kaivatulle tähän ketjuun
      Ikävä
      155
      1834
    4. Eihän asia minulle kuulu...mutta

      Ketä sinä mies odotat?
      Ikävä
      75
      1404
    5. Hannu Karpo

      Kiitos sinulle kun lausuit lopuksi vielä painavaa asiaa terveydenhuollosta. Tästä me kärsimme joka päivä. Kipuja on mutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      1239
    6. Lapsiporno sallittava sanoo persuehdokas

      Kyllä, luit oikein. Vaaleissa ehdolla oleva persu haluaa sallia lapsipornoa: https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/932
      Perussuomalaiset
      168
      912
    7. Jos näet kaivattuasi

      Niin tiedätkö mitä hän haluaisi?
      Ikävä
      81
      871
    8. Keksitkö mies

      mistä biisistä tulee sä ja mä mieleen?
      Ikävä
      84
      858
    9. Se vaan on faktaa että kepun ehdokas Sami Mäkinen poistettiin riparilta isosena

      Miksi yritettiin vaieta? Tapauksesta jo ainakin kaksi tai kolme viikkoa. Sami Mäkinen on kuntavaaliehdokas ja tällainen
      Haapavesi
      20
      794
    10. Tiedätkö että

      Tykkään susta ihan liikaa
      Ikävä
      28
      788
    Aihe