On se kumma putki 60cm loisteputki joka siis muutetaan lediksi 10W 1000 lumen.
Putken LED on toisessa päässä merkitty himmeästi N ja L nastat siis samassa päässä putkea ja toisessa päässä ei merkintöjä. Kas kummaa kun syttyy ihan normaalisti välkkymättä valaisemaan. Eli toinen pää kiinnikkeistä voi poistaa johdotuksen kokonaan ja poistaa kuristin ja kondenaattori ja kaikki härpäkkeet ja vain suora kytkentä toisen pään piikkeihin vaihe L ja nolla N.
Miksi näin on tehty rakenne? Mitä virkaa on edes toisenpään pidikkeellä enää muuat kuin pelkkä lampunpään kannake.
lisä tuumintaa on se että onko loisteputken pidikkeen tarkoitettu olevan N ja L kytketty kun sen läpi muuten menisi normi loisteputken jännite 220v kuten kyllä nytkin menee 220v .
Liekkö erilaisia led korvaus putkia oelmassa joihin ei ole merkitty L ja N ei ole mitään tietoa kun on vain tämä yksi malli käsissä.
Paljon saa kupari kaapeli,ohutta viedä suomesta romuostopaikkaan.
18W loisteputki muunnos led N ja L vain toiseen päähän ja toimii
14
4176
Vastaukset
- Anonyymi
Sen putken toisen pään nastat ovat keskenään oikosulussa, joten ei kannata tuoda toiseen kantaan nollaa ja vaihetta. Nimittäin jos laittaa putken väärinpäin, palaa sulake.
Se toimii ihan oikein jos vaan vaihdat led-putken ja led-sulakkeen. Eikä ole mitään väliä miten päin putken asetat.
Ei kannata miettiä turhia, asia on jo valmiiksi mietitty.- Anonyymi
Helppo uskoa kun haisi nallipyssyltä ja 16A pikasulake laukesi kun kokeilin toisinpäin missä ei ole N ja L merkintää. Jäi kirjoittamatta se testi. Kiitos fiksusta asiallisesta kommentista ja tiedosta. Harvinaista suomi24 palstalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helppo uskoa kun haisi nallipyssyltä ja 16A pikasulake laukesi kun kokeilin toisinpäin missä ei ole N ja L merkintää. Jäi kirjoittamatta se testi. Kiitos fiksusta asiallisesta kommentista ja tiedosta. Harvinaista suomi24 palstalla.
Vaarallinen vanha kueistin oitää ehdottomasti poistaa burtapiieistä
Bakutusyhtiöiden mukaan aiheytaa eniten söhköpaloja
Asiantuntija
- Anonyymi
Loisteputkea pitää "hehkuttaa" molemmisa päistä, siksi siellä on kummassakin päässä nolla ja vaihe. LED-putki taas ei tarvitse kuin yhden nollan ja yhden vaiheen, jollointoinen pää toimii tosiaan vain "pidikkeenä".
LED-"sytytin" eli ole mikään sytytin, eikä sulake, vaan se on vain oikosulkupala, joka vaihdetaan sen loisteputkisytyttimen tilalle.- Anonyymi
😃😄😆
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
😃😄😆
Onko kaikki hyvin? Lääkkeet otettu ja psykiatrilla käyty?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko kaikki hyvin? Lääkkeet otettu ja psykiatrilla käyty?
Täällä kyllä kaikki hyvin, mutta tuo kirjoittelija taitaa olla vähän hei-hei.
- Anonyymi
Kun valitetaan ledi putki tilalle kytken n ällä ei o le mi y ään tekemistä en y isen kassa kuin kannatin nastojen paikat.
Lediin kytketään jännite v aan toiseen pähän kaikki muu poistetaan.
Kempeleen inssi edisonni - Anonyymi
________________________johdotus____________________________
I__I I____I
I oikosulkupää I
vaihe ---I____________________________________________________ I--- nolla
letiputki ei päällä väliä- Anonyymi
Ei onnistunut sinun ascii-grafiikka!
- Anonyymi
Ainoa oikea turvallinen tapa johdottaa led-putki on tuossa linkin kuvassa.
https://ibb.co/SnLsY9m
- Anonyymi
Mitä näin jännää seuraavaksi ?
- Anonyymi
kysy sähkäriltä
- Anonyymi
Pitäähän ledinkin hehkua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei205193Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1271595- 1011460
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi701409Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli3361339- 491328
Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk761272Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/12541055Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?50948- 86945