Mauri Sariolan kirjat vetosivat älyyn ja olivat älymystön suosiossa kaikissa yhteiskuntaluokissa.
Kaipaisin samanlaista kirjailijaa näiden palkattujen somekehujien ylistämien kirjailijoiden vastapainoksi.
Nykyinen tilanne on käsittämätön. Palkatut somekehujat vetävät vaikutuksille alttiita ihmisiä mukaan ja kolmannen luokan kirjailijat esitetään huippulahjakkuuksina.
Jos ihmiset pysähtyisivät hetkeksi ajattelemaan, he huomaisivat, että ne kirjat ovat täyttä roskaa ja täynnä osaamattomuutta.
Älymystön dekkareita?
2
952
Vastaukset 2
- Anonyymi
Akif Pirinçci Felidae on hauska vaikkei varsinaisesti dekkari taikka älyyn vetoava
Lilian Jackson Braun;Kissa joka söi johtolangan ja Kissa joka osasi lukea takaperin ovat myös hyviä ja ihan dekkareita :)
Ja sitten niitä ihan ehkä älyynkin vetoavia:
Marko Tapio: Enkeli lensi ohi
Jalmari Finne: Verinen lyhty
Theo von Blankenseen (Blank Matthias) tuotanto
Palle Rosenkrantz: Mitä metsälampi kätki : salapoliisin muistelmia
Stein Riverton: Entisyytensä vallassa
Heikki Aksila:Helsingissä tapahtuu
Mary Rinehart: Pelokas nainen
Rex Hardinge: Hypnoosimurha - Anonyymi
Mauri Sariolahan ei missään vaiheessa vedonnut älymystöön, vaan työväestöön. Kouluttamattomaan ja älyn lahjoiltaan korkeintaan keskinkertaiseen väenosaan nämä heikkotasoiset ja huonosti kirjoitetut kopiotuotteet kelpasivatkin, mutta nykyäänhän Sariolan kirjoja ei enää mistään löydä. Hyvä niin. Sariolahan tunnetusti ryki kirjan per viikko ja kuten arvata saattaa, niin sisältö oli stereotypioiden täyttämää tusinaproosaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51873
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan63643- 55630
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43562Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik29517Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk4502En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32498- 71438
- 33425
- 37406