ok-talot rakennuskieltoon?

Anonyymi

Lukaisin Maaseudun tuleviasuuden otsikoita. Sakassa on kuulema ehdotettu/ annettu laki, ettei omakotitaloja saa rakentaa kaava-alueille, näin aluksi. Milloinkahan kielto laajenee? Siis tänne Suomeenkin, täällähän kaikki kiirehdiitään kieltämään ensimmisten joukossa

5

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika pian se tänne Suomi24:lle laajenee, täällähän jo kaksi vuotta sitten kiellettiin hirsitalojen rakentaminen !
      Mitähän seuraavaksi kielletään?

      • Anonyymi

        Hirsitaloja varten tehtiin rakennusmääräyksiin oma apukoululuokka sen vuoksi, että KEPUn äänestäjien mailla sattuu kasvamaan puita.

        Hirsitaloja rakennetaan edelleenkin niille, jotka haluavat lämmittämisestä maksaa tai joilla on omaa metsää poltettavaksi.


    • Anonyymi

      Älähdys oli saksalaisen vihreän liikkeen kuolikoristus. Äänestäjät kaikkoavat, ja jollain tavalla olisi mölyttävä, jotta kukaan edes huomaisi.

      Tosiasia on se, että omakotitalosta voi tehdä jopa energiaomavaraisen, jos niin haluaa. Kerrostalosta ei voi koskaan tehdä ekologista.

      Itse asiassa kerrostalot pitäisi kieltää. Se olisi ympäristöteko.

    • Anonyymi

      Täällä on maaseutu monessa kunnassa pantu rakennus kieltoon jos ei ole maan viljelijä niin mihin niitä sitten rakennettais.

      • Anonyymi

        Koulukuljetus tulee kunnille niin kalliiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      48
      1646
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      102
      1456
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      316
      1449
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1175
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      21
      1159
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      68
      1123
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1107
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1042
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      179
      944
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      886
    Aihe