Mikä on teidän mp koulukiusaamiseen?:/

Eli mikä on teidän mp koulukiusaamiseen? Tai onko sinua tai kavereitasi kiusattu koulussa? Jos näin puututtiinko kiusaamiseen? Kertokaa muutenkin omia kokemuksia haluun tietää! Mut mun mp koulukiusaamiseen on ehdoton ei! Se ei oo millään tavalla sallittua ja kiusaamiseen pitää koulun ulkopuolellakin puuttua! Itse kiusaajista sanon sen että joo heillä voi olla omia ongelmia jotka purkavat kiusaamiseen mutta.. nii. Kiusaaminen on mielestäni typerää ja ehkä hieman lapsellista. Mutta kertokaa ihmeessä omia kokemuksia!:)
363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kommentoikaa jotain D:

Äänestä

Joku sanoi, että kiusaaminen on sanana vähättelevä ja olen samaa mieltä. Aikuisten maailmassa ja lain silmissä kyseessä on väkivalta/pahoinpitely. Lakihan ei erottele millä keinoin pahoinpitely tehdään - sanoilla, valheilla vai lyönneillä. Kaikki on ollut rangaistavaa vuodesta 2008.

Oppilaitoksen johtajalla l. rehtorilla on ensisijainen vastuu ja hän varmasti yleensä tietääkin kiusaamisesta. Se on eri asia, miten heidät saadaan vastuuseen ja tekemään asialle jotain. Opetusministerinä ei kumpikaan, vasemmiston Andersson ja oikeiston Grahn-Laasonen paljoa mitään tehnyt. Pitäisi pommittaa Sanna Marinia, eli heidän esimiestään vaatimuksilla.

Tuntuu,. että oppilaiden pitäisi kyllä totella, mutta sopimuksen toinen puoli ei toteudu, vaan oppilaiden pitäisi itse järjestää suojelu itselleen. Tämä ei ole reilua.

Äänestä
  • Edellinen jatkaa. Olen itse tekemässä aluehallintoviraston työsuojeluun valitusta esimiehestäni. Se ei ole ollut niin vakavaa, mitä jotkin julkisuudessa olleet tapaukset Vantaan kouluissa. Mutta jos vähäisempiin tekoihin ei puutu, tekijä rohkaistuu ja varpaat lähtevät lattiasta. Ymmärtääkseni AHV:ssa on oma osasto myös opetukselle:
    https://avi.fi/asioi/henkiloasiakas/valvonta-ja-kantelut/opetus-ja-kulttuuri/opetustoimen-valvonta
    jonne voi yrittää valittaa, jos opetusministeriö (rehtori ja hänet palkaneet) viittaa asialle kintaalla. Ainakin työsuojelun on paljon helpompi mittailla viivoittimella hiekoituksen raekokoa, kuin puuttua henkiseen väkivaltaan. Palkka tulee siis helpommalla, eikä kovin suurta halua taida olla puuttua mihinkään, mikä haisee työltä. Mutta, voi sinne kuitenkin kokeilla valittaa, ennen kuin yrittää vielä vaikeampaa, eli rikosilmoitusta.

    Oman käden oikueshan on aina olemassa. Siihen ei välttämättä tarvitse kavereita, vaan käy vaan vetämässä turpaan ko. ihmistä. Tämä lienee jokaisen rehtorin haave - palkka juoksee, ja oppilaat hoitavat rehtorin työt. Näin tulkitsin itse Li Anderssonin taannoiset kommentit Vantaan koulujen tapahtumiin. On ymmärrettävää, etteivät pojat halunneet ottaa riskiä näiden ihmisten puolesta. Se vain asettaa oppilaat hyvin ikävään asemaan. Näitä rehtoreita voi vain halveksia, mutta toistaiseksi on epäselvää, mitä heille voi tehdä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eli mikä on teidän mp koulukiusaamiseen? Tai onko sinua tai kavereitasi kiusattu koulussa? Jos näin puututtiinko kiusaamiseen? Kertokaa muutenkin omia kokemuksia haluun tietää! Mut mun mp koulukiusaamiseen on ehdoton ei! Se ei oo millään tavalla sallittua ja kiusaamiseen pitää koulun ulkopuolellakin puuttua! Itse kiusaajista sanon sen että joo heillä voi olla omia ongelmia jotka purkavat kiusaamiseen mutta.. nii. Kiusaaminen on mielestäni typerää ja ehkä hieman lapsellista. Mutta kertokaa ihmeessä omia kokemuksia!:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu