Iltalehden kaikkien alojen asiantuntija Toni Roponen näyttää kommentoivan usein "paskapuhetta". Havaintojen mukaan paskapuhetta lähtee Roposelta enemmän kuin keneltäkään toiselta.
Viime talvena hän ilmoitti, että ampumahiihtäjä-Kaisa siirsi tähtäintä oikein. Jopa Helsingin Sanomien urheilutoimittaja oli oivaltanut, että Kaisa siirsi väärin. Ja Toni Roponen oli sentään joskus Suomen ampumahiihtomaajoukkueen päävalmentaja.
Muutama päivä sitten hän piikitteli Iivo Niskasta tyhmästä hiihdosta. Oletan, että Toni Roposelle ei ole kerrottu Iivo Niskasen tavoitetta kilpailussa. iivo laati tietenkin taktiikan oman tavoitteensa mukaisesti. Tietenkin hänen olisi pitänyt soittaa Roposelle ja kysyä, miten hänen kuuluisi hiihtää.
Nyt Roponen tykittää kohti Jessica Digginsia. Digginsin kommentti siitä, että sukset eivät luistaneet hyvin, oli liikaa Roposelle. Minä nostan hattua Digginsille siitä, että hän yritti. Luultavasti hän erehtyi Pärmäkosken kilpailukyvystä olettaen, että hän voittaa Pärmäkosken silti.
Luultavasti Roponen on mussuttanut Pärmäkoskellekin pitkin kautta, mutta hänen juttujaan ei vain viitsi lukea kuin harvoin. Nyt ei tietenkään voi mussuttaa, mutta auta armias, jos Pärmäkoski olisi hävinnyt Digginsille.
Tuollaisia mussuttajia on Suomi täynnänsä. On siinä Iltalehdellä kaikkien alojen asiantuntija.
Asiantuntija Toni Roponen ja paskapuhe
11
1900
Vastaukset
- Anonyymi
Mussuttaja Roponen jaksaa edelleen mussuttaa. Mutta siitähän hänelle maksetaan. Ainakin puolet vastuusta on Iltalehden päätoimittajalla.
Krista Pärmäkoski on varmaankin kommentoinut talven kuntoaan. Roponen on polttanut jälleen kerran päreensä ja väittää Kristan kertomaa paskapuheeksi.
Kristan tavoitteena on olla ensi talvena elämänsä kunnossa. Siitä ei vielä voi johtaa sellaista ajatusta, että hän voisi olla Pekingissä henkilökohtaisella matkalla mitalipallilla.
Ainakin nyt näyttää siltä, että Kristan pitäisi olla reilusta paremmassa kunnossa kuin hän parhaimmillaan on ollut päästäkseen podiumille. Käsittääkseni kaikille täytyy olla selvää, että harjoittelua on muutettava. Aiemmilla menetelmillä hän voi päästä parhaimmillaan pistesijoille.
Paskanpuhuja Roponen on uupunut tietämisen raiteisiin. Hänellä pitää aina olla kohteena urheilija, joka on riittävän korkealla tasolla, jotta häntä voisi nälviä. Kaisa Mäkäräinen oliaiemmin vakiokohde, mutta enää hän ei voi olla sitä. Ilmeisesti Krista Pärmäkoski on sopiva sijaiskärsijä. - Anonyymi
siinä meillä kaksi ällötystä hiihdon asiantuntijaksi !onneksi ääntä ei tarvi kuunnella !
palanderit , jauhojärvet ja kaikki muutkin paskanjauhajat pysykööt poissa . jokinen ,kannas ,kukkonen ,hänninen ym .niissä miehissä oli laatua ikävä tulee ! - Anonyymi
Anssi kupponen - aamulla kauhea obersdorf
- Anonyymi
suomessa ei kelvannu,meni denveriin,sieltäkin maitojunalla takas ja yle palkassas varsinaisen asiantuntijan..huh
- Anonyymi
Roponen aivan hyvä selostaja, ei mitään huomauttamista. Aina jotain löytää jos hakemalla hakee.
- Anonyymi
Roponen on kyllä sujuvasanainen ja ääni on miellyttävä. Mutta saisi jättää nuo turhat spekulaatiot ja ennustukset väliin ja keskittyä seuraamaan mitä ladulla tapahtuu. Hiihdon asiantuntijan luulisi ymmärtävän että hiihtokisa ratkeaa vain hiihtämällä ja ns. päivän kunnolla ja myös kilpailukykyisellä kalustolla, ei vanhoilla meriiteillä.
- Anonyymi
Toni Roponen on hiihdon huippuasiantuntija, joka uskaltaa poiketa tavanomaisesta sinivalkoisesta liturgiasta! Hyvä Toni 👍.
- Anonyymi
Porttila& Roponen 100x parempi kuin Jauhojärvi ja se ukko jonka nimeä en muista.
Isometsä ja Kirvesniemi, joku mäåttää. En viitsi kertoa mikä.
- Anonyymi
Ei paljon luottamusta aiheuta mies joka ryhtyy salasuhteeseen. Eikä myöskään Kaisa joka joka käytti miestään hyväksi juurikin niin kauan kun oli tarvis. Yöäk
- Anonyymi
Pahinta lööperiä lasketaan nentin kiinalaiskanavalla, URHEILUA PITÄÄ ARVOSTAA, AINA !!
- Anonyymi
Nyt yleistietäjä Roponen kävi sössimässä Suomen joukkuejohtajana purjehduslajien olympia- kilpailut. Ei saanut Monika Mikkolalle edes huoltovenettä hoidettua. Toni tykkää matkailusta, ja hiihto pätevöittää vaikka mihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀3387058Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2976574Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai495776Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1745211Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614023Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main2833997Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1433589Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383308Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53293HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok513225