Sähkösauna??

Mull kun on asunnossa sähkösauna niin en oo vielä saunonut, miten tuollaiselle sähköllä toimivalle kiukaalle uskaltaa vettä heittää, eix siitä saa sähköiskuja?
91029
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Öööö...vai heitetäänkö sinne saunoessa lainkaan vettä?

Äänestä

Niin viellä! ..tosta kiukaasta näkee niinku läpi! Lattia näkyy kivien välistä niin ei kai tuommoiseen voi vettä heittää, sehän valuu lattialle ja kiukaan alla paksu musta sähköjohto HUI!!

Äänestä

Se jännitys kun vesi menee sähkön sekaan tuo hien pintaan .

Äänestä

Laita koivuklapeja sinne kiukaan alle ja sytytä ne, niin ne kuumentavat vastukset sitä kautta kivet. Näin säästät sähkökuluissa huiman summan vuodessa. Vettä ei kuitenkaan tällöin tule käyttää, vaan huuhtelet itseäsi kuumalla käyttövedellä.

Äänestä
  • Haha😁 ..kerran oli tapaus kun deeku sai kunnon kämpän, asui ikänsä jossain pienessä mökissä missä ei ollut sähköjäkään.
    Deeku oli hankkinut jostain klapeja ja oli tehnyt tulet sähkölieden uuniin, valitti kun ei hormi vedä😂

    Äänestä

Minulla on saunassa puukiuas. Se on kauniisti veistetty, ammattipuusepän tekemä. En millään hirviäisi laittaa sitä tulille, se maksoi kuitenkin 1700€.

Äänestä

Tottakai siitä kunnon tällin saa, kun siihe vettä heittää,pitäppä kummisaappaat jalas niin ei sätkäytä nii paljoa, no se puukiuas kunnolla kerran lämmittää,ota valokuva siitä ja laula, että muisto vain jää.

Äänestä

Sähkö-autostakin tulee Grilli kun laitat ylinopeuden pelos maakapelin hinkaamaan ajorataa.....Peltipoliisin räpsähtäessä kaasu.auto syttyy palamaan tulee saamaan sanktiot heti paikan päällä.Puukiukaasta menee vuosittainen nuohousmaksu.
Sähkökiukaasta kulutuksen mukainen kulutuslasku/siirtomaksu ja sähkövero.
Sitten on vielä nämmä luottokortti maksut.kortti 3-5 euroa.
Eikö olisikin hienoa jos Työkkäristä saama "työvoimapolittinen "lausunto saisi viedä suoraan "Pankkiin"joka sitten suora-velotuksin työttömyyskassasta perisi ja maksaisi kuukau-sittain työttömälle.Äänestä persuja.

Äänestä
  • No niin, siinäpä sulle onkin ihmettelyä mitä älykkäät keksii!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mull kun on asunnossa sähkösauna niin en oo vielä saunonut, miten tuollaiselle sähköllä toimivalle kiukaalle uskaltaa vettä heittää, eix siitä saa sähköiskuja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu