Hinta ei vastaa tuotantokustannuksia eikä huomioi ympäristövaikutuksia.
HK Scan: "Tuottaja on oikeassa, että on menettänyt hintaa"
Luonnonvarakeskuksen tutkimusprofessori Jyrki Niemi on tutkinut lihan hinnanmuodostusta.
Hänen mukaansa lihatalot ja kauppa ovat paremmassa asemassa kuin tuottaja.
– Yleinen pitkän aikavälin piirre on, että alkutuottajan osuus on jatkuvasti pienentynyt, Niemi sanoo.
HK Scan: "Tuottaja on oikeassa, että on menettänyt hintaa"
Luonnonvarakeskuksen tutkimusprofessori Jyrki Niemi on tutkinut lihan hinnanmuodostusta.
Hänen mukaansa lihatalot ja kauppa ovat paremmassa asemassa kuin tuottaja.
– Yleinen pitkän aikavälin piirre on, että alkutuottajan osuus on jatkuvasti pienentynyt, Niemi sanoo.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Maa- ja metsätaloustuottajien keskusliitto MTK:n mielestä tuottajille tulisi kanavoida enemmän tuottoa lihakiloa kohden.
– Tuottajat toimivat yrittäjänriskillä ja tekevät isoja investointeja, jotta Suomessa olisi jatkossakin lihantuotantoa. Heille soisi paremman korvauksen
Nyt Suomessa syödään liian halpaa lihaa!
Suomi on koukussa halpaan lihaan.
Siitä kärsivät lihantuottajat, kuluttajat ja ilmasto.
Hinnan voi kaksinkertaistaa. Myynti tosin loppuu samalla! 😁 Näin pahasta lihasta päästään kertaheitolla eroon.
Kotimaisen lihan arvostuspuheet ja lihasta maksettava hinta eivät kohtaa. Kyse ei ole kiloa kohden euroista vaan senteistä.
Joo ,kyllä suomessa on tosi halpaa ruoka , voihan kiesus sentään , olisivat kysyneet turun toreilla onko lihan hinta liian kallista olisi tulos ollut päinvastainen , ihme propagandaa uutisoidaan , toki tuottajat ansaitsisivat isomman osan potista , välistävetäjien vika.
Datan perusteella lihan dominanssi on valtava. Joukossa on perheitä, joissa ei osteta juuri muuta kuin punaista lihaa. Ne, jotka ostavat voittopuolisesti kasviksia, ovat häviävän pieni porukka
eihä noi ituilijat mitää määrää. Lihaa sen olla pitää.
En tiedä vastaako lihan hinta tuotantokustannuksia.
𝙈𝙪𝙩𝙩𝙖 t𝙪𝙤𝙩𝙩𝙖𝙟𝙖𝙣 𝙨𝙖𝙖𝙢𝙖 𝙝𝙞𝙣𝙩𝙖 𝙚𝙪 𝙠𝙤𝙧𝙫𝙖𝙪𝙠𝙨𝙚𝙩 𝙨𝙪𝙤𝙢𝙚𝙣 𝙩𝙪𝙚𝙩 𝙫𝙖𝙨𝙩𝙖𝙖 𝙩𝙤𝙙𝙚𝙡𝙡𝙖 𝙝𝙮𝙫𝙞𝙣 𝙠𝙪𝙨𝙩𝙖𝙣𝙣𝙪𝙠𝙨𝙞𝙖.
Yllä oleva tarkoittaa sitä, jos osaa ammatin, lihakarjatila tuottaa hienosti.
Jos ei osaa ammattia, eihän silloin tietystikkään voi erityisemmin menestyä.
Voitko laittaa linkin niin muutkin näkee vai onko ainoastaan sinun jonninjoutavaa mutua?
Johan se kauppaneuvos Paukku tiesi ettei makkaraan mitään lihaa kannata laittaa joten makkarat sopivat myös vegaaneille.🌭