"Iso muutos viime vuonna 300%: Windows-hyökkäysten määrä kovaan kasvuun. Yksi viime vuoden isoja muutoksia on Windowsiin kohdistuvien haittaohjelmien ja hyökkäysten määrän kasvu. Toinen merkittävä tekijä on se, että suurin osa käytettävistä käyttöjärjestelmistä on Windows-pohjaisi.
Windows! Lisää lunta tupaan.
Anonyymi
3101946
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 280 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 310
Vanhimmat
Windowsin TCP / IP-etäkoodin suorittamisen heikkous Tämä CVE-tunnus on yksilöllinen mallista CVE-2021-24094.
CVE-2021-24074 on hyödynnettävissä verkkoyhteyden kanssa, eikä se vaadi käyttöoikeuksia tai käyttäjän vuorovaikutusta. Tällä haavoittuvuudella katsotaan olevan pieni hyökkäyksen monimutkaisuus. Sillä on korkein mahdollinen hyödynnettävyysluokitus (3,9). Tämän haavoittuvuuden hyödyntämisen mahdollista vaikutusta pidetään kriittisenä, koska tällä haavoittuvuudella on suuri vaikutus komponentin luottamuksellisuuteen, eheyteen ja saatavuuteen.
Heh..
Windowsin tapahtumien jäljitys käyttöoikeuksien haavoittuvuuden suhteen Tämä CVE-tunnus on yksilöllinen mallista CVE-2021-24103.
CVE-2021-24102 on hyödynnettävissä paikallisen järjestelmän kanssa, ja se vaatii pienen määrän käyttöoikeuksia. Tällä haavoittuvuudella katsotaan olevan pieni hyökkäyksen monimutkaisuus. Sen hyödyntämispisteet ovat 1,8 neljästä. Tämän haavoittuvuuden hyödyntämisen mahdollista vaikutusta pidetään erittäin suurena.
Siis erittäin vaadallinen.
Windowsin tapahtumien jäljitys käyttöoikeuksien haavoittuvuuden suhteen Tämä CVE-tunnus on yksilöllinen mallista CVE-2021-24103.
CVE-2021-24102 on hyödynnettävissä paikallisen järjestelmän kanssa, ja se vaatii pienen määrän käyttöoikeuksia. Tällä haavoittuvuudella katsotaan olevan pieni hyökkäyksen monimutkaisuus. Sen hyödyntämispisteet ovat 1,8 neljästä. Tämän haavoittuvuuden hyödyntämisen mahdollista vaikutusta pidetään erittäin suurena.
Pahoja reikijä!
Windowsin CSC-palvelun käyttöoikeuksien haavoittuvuus Tämä CVE-tunnus on yksilöllinen seuraavista: CVE-2021-1652, CVE-2021-1653, CVE-2021-1654, CVE-2021-1655, CVE-2021-1659, CVE-2021-1688.
CVE-2021-1693 voidaan räjäyttää paikallisen järjestelmän käyttöoikeuden kanssa, ja se vaatii pienen määrän käyttöoikeuksia. Tällä haavoittuvuudella katsotaan olevan pieni hyökkäyksen monimutkaisuus. Sen hyödyntämispisteet ovat 1,8 neljästä. Tämän haavoittuvuuden hyödyntämisen mahdollista vaikutusta pidetään erittäin suurena.
Iso muutos viime vuonna taas.
Lisää lunta tupaan.
W10 on hurjaa vuotamista!
Dramaatinen muutos!
Hurja hyökkäysmäärä!
W10 vuotaa kovasti!
Niimpä. Ja Kaikki w kympit on saatuneita!
Kerto malwrebytes......
Tarkoitanee siis että Missä windows, siellä ongelmaryöppy.
Paljon vuotoa.
Älkää ostako Windows 10 koneita..............
neuvoni on, Älkää ostako Windows 10 koneita. ------------------oo
neuvoni on, Älkää ostako Windows 10 koneita....
Siinä on järkeä, Windows ja MS itse aiheuttanut sen vihan toiminnallaan.!!
Imee se.
taka ovi jäi auki vintoosassa!
Kyllä on vuotoja!
Tuleekin todella luntta sisään!
Ja kovat on saastuvuus luvut!
Kamalaa on , ihan tuskaa!
Ja nyt Punainen Microsoft-varoitus: sähköpostitilit vaarassa !!
Pahasti saastuu!
w10 vuotaa kamalasti!
Windows viha, onko siinä järkeä!!!!
w10 tiedetään vuotavan.
Windows on luopumista!
Niimpä!
Israel jahtaa persu natseja s24ssä
Pahoja Vuotoja!
Katastrofi suorastaan!
W10hän vuotaa kuin seula! Mientin tässä Uskaltaako w10 enään käyttää?
Nyt se on niin että Mientin tässä Uskaltaako w10 enään käyttää?
Ms ja w10 vuotaa aina.
Kovasti w10 saastuu.
300%
Kyllä.
Eikä niitä osata paikata!
"Iso+muutos+viime+vuonna+300%:+Windows-hyökkäysten+määrä+kovaan+kasvuun.+Yksi+viime+vuoden+isoja+muutoksia+on+Windowsiin+kohdistuvien+haittaohjelmien+ja+hyökkäysten+määrän+kasvu.
On+se!
W10 on hurjaa vuotamista!
Kakkaläjä W10 hajottaa dvd asemia.. usb tikkuja,, ssd asemia,, bioksia..
Ostin Ubuntukoneen!
W10 vuotaa pahasti.
Paljon reikiä!
Mahtaa oudoksuvaa widuddaa!
w10 on oudoksuttavan vuotava.
Windows! Lisää lunta tupaan. vuotaa tuelta.
W10 on hurjaa vuotamista!
Hui kamalaa!
Ehditkö jo asentaa huhtikuun Windows 10 -päivitykset? Luvassa on ongelmia
Useat käyttäjät kärsivät Microsoftin päivitysten ongelmista joka kuukausi. Syynä on se, että erilaisia laitekokoonpanoja on niin monia, eikä kaikkien yhdistelmien testaaminen ole mahdollista.
Ei mutta Pitäisikö puuttua windows potilaiden kognitiivisiin ongelmiin.
juustoooo...
Kyllä ne onkin saastuneita.
Windows! Lisää lunta tupaan. poistin windoosam
Nyt poistan w10en.
Kovasti vuotaa...w10n
Ja viiruksii tupaan.
Kiitos vaan ei osteta!
Kovasti on saasruva.
Oi toi on vaarallinen.
Poistoon meni nyt.
w10 ja Saatanan vähän toimivia pelejä ja nekin harvat täyttä paskaa tyystin.
4 ytimen ongelma ja kuvansumennus.
Vuotaa aina ja on vuotanut.
Kyllä w10 vuotaakin.
Kamalaa vuotamista.
Kyllä se vuotaa..
W10 lentää ulos vessan ikkunata nyt.
Se on huomattu!
Windows, Huomisen bugit jo tänään...
niin tulee..
Iso+muutos+viime+vuonna+300%:+Windows-hyökkäysten+määrä+kovaan+kasvuun.
Nih,, Missä Microsoft , siellä ongelma.
Windowsiin kohdistuvien haittaohjelmia paljon.
Kyllä.
"Microsoft on antanut itselleen oikeuden suorittaa etähallintaa ja tiedonkeruuta ... ja kaikille lukuun ottamatta niitä, jotka voivat valita tietoturvan, he tekevät sen siten, että he voivat tunnistaa sinut henkilökohtaisesti. Voi, ja ilmeisesti he" Kerään myös joitain asiakirjojasi. Ei mitään vittua tapaa, jolla voimme luottaa heihin tähän, koska heti kun heillä on mahdollisuus kertoa tietokoneellesi pakata joitain tietoja ja lähettää heille, joku kusipää lainvalvonnassa vaativat, että he käyttävät sitä väärin. Ja älä sano, että eivät, koska juuri tällaista paskaa lainvalvontaviranomaiset ja turvallisuusvirastot tekevät. He eivät missään tapauksessa ilmesty NSL: n kanssa, joka vaatii tietoja ja kieltää Microsoftia pääsemästä se."
Vuotaahan se,
W10 vuotaa pahasti!
W10 on täyttä surkeutta!
Täälä leviten valheita myös windowsista, että se toimisi ja sen oikeita ongelmia joku pellle kyseenalaistaa!
Edelleen sama haavoittuvuus?...
Mulla saastu w10 oikein huolella.
W10 saastuu helposti.
Ei voikaan, koska w10 tietoturva katastrofi.
Mientin tässä Uskaltaako w10 enään käyttää?
w10 saastuukin aina.
Pahasti saastuu.
se on kavaasti huomattu!
Todellakin.
Suorastaan kamala!
Niin taitaa olla.
Todella dramaattinen.
W10 on uhka!
Jatkuvaa vuotamista!
Kyllä!
Lunta!
Totta, kaameta saastumista!
Miten ne kaikki voi olla saastuneita.
Ja hurjaa saastumista!
w10 saaastuu minuutissa!
hurjaa saastumista.
Kaameeta saastumista, Uskaltaako w10 enään käyttää.
Pahasti saastuu!
windows saastuu heti!
Joo! "Windows, Huomisen bugit jo tänään"
Poistoon meni kymppi!
Vuotaa entistä enemmän joka vuosi!
Tosi paha saastumaan!
Windowsia ei uskalla enään käyttää!!!
Windows Container Manager Service Elevation of Privilege Vulnerability This CVE ID is unique from CVE-2021-31165, CVE-2021-31167, CVE-2021-31168, CVE-2021-31169.
Vaikuttaa pahalta.. Virta pois.
Ei kannata windowsi asentaa!
Asenna Mint tai Ubuntu!
Ennekö myöhästä.
Ja vakoilee!
On+todella+hurjaa+saastuneiden+nousua,+300%
W10 ei voi käyttää enään.
Ostin Chromebookin.
Kovia saatumaan windowsit!
Kaikki w10 saastuneita.
W10 on helvetin moinen BSOD! voi olla merkki myös saastumisesta.
laita sormi!
Siksi vaihdoin Ubuntuun.
W10 kovin saastuva.
rööri wöndöws.
Vuotaa se!
Windoosa saastuu aina.
78 viirusta
Kamala muutos.
Aina vuotanut.
Vaihdoin UBUNTUUN !
No arvaa....
Joo Vuotaa se!
Ja paljon!
Kun ne saastuu.
kamalaa saastumista.
kin siis vuotaa.
Windows saastuu.
Ajattele+300%
Järkyttävä..
Kamalasti ne saastuu.
Eikä ne sitä saa kuntoon!
Paljon reikiä!
Todella hurja.
Jotuu kiristetyksi.
Vakava haavoituvuus selvästi.
Punasella tasolla.
Rasonwaret kairaa windowseihin.
Windows ja saastuminen on taattu!
Windows kova vuotaan!
W10 kun ei toimi!
Kyllä!
Oijoi,,+joi,,,+W10+on+tietoturva+katastrofi!+tiedetään+että+windows+verkoita+on+saastunut43%
MS+ja+NSA+vakoilee+W10+koneest+ihan+kaiken!
lisäksi+kaikki+nsan+vahat+levinneet+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++hyökkäystyökalut+toimii+edeleen
ja+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++muut+mista+ei+välttämätä+edes+tiedetä
AMERIKKALAINEN ohjelmistoyhtiö SolarWinds kertoo, että Microsoft on löytänyt yhtiön ohjelmistoista uuden haavoittuvuuden.
SolarWindsin tiedotteen mukaan Microsoft löysi yhtiön Serv-U-tuoteperheen ohjelmistoista vian, jonka kautta hakkerit pääsivät käsiksi ohjelmaa pyörittävään tietokoneeseen. Vika juontaa juurensa toukokuun alussa julkaistuun ohjelmiston versioon, mutta aukkoa on todennäköisesti ehditty jo hyödyntää.
– Microsoft on antanut todisteita rajatuista ja kohdennetuista vaikutuksista asiakkaisiimme, mutta SolarWindsillä ei tällä erää ole arviota siitä, moneenko asiakkaaseen vika on vaikuttanut. SolarWinds ei tiedä mahdollisesti tietomurrolle altistuneiden asiakkaiden henkilöllisyyksiä, tiedotteessa kirjoitetaan.
Vika vaikuttaa yhtiön mukaan ainoastaan sen Serv-U Managed File Transfer-, Serv-U Secure FTP- sekä Serv-U Gateway -tuotteisiin. Ohjelmistoja käytetään tiedostojen siirtoon eri järjestelmien välillä. Yhtiö korjasi vian perjantaina julkaistussa ohjelmistopäivityksessä.
SolarWinds nousi aiemmin otsikoihin viime vuoden lopussa. Hakkerit hyödynsivät tällöin yhtiön Orion-verkkohallintaohjelmiston haavoittuvuutta,
Vaihdoin Ubuntuun.
On se kamalaa!
Ja lunta tupaaaaan.
Tuuppoo lunta tuuppoon..
Tilanne lähtee käsistä!
Pahaa saastumista!
W10 on ihan persiistä!
Ei ostella.
Niinhän se tekee.
Paljon reikiääääää.
W10 saastuu hetkessä!
Vaihdoin Ubuntuun!
Heh hrh,,, Hah hah... Vakoilu on W10:ssä kuin jäävuori. se mitä näkyy, sinulla on jonkinasteiset mahdollisuudet sulkea sitä. Microsoft puhuu mitä se haluaa. NSA:sta Microsoft ei puhu mitään.
Microsoft ei luovuta tietoja eteempäin, ei sen tarvi, NSA ottaa ne lennossa.
W10 vakoilu on niin laaja NSA:n takia. Microsoft moisella määrällä mitään tee.
Joskin jakaa wlanisi salasanaa naapuruston koneisiin jotta ne voitaisiin vakoilla ilman että niilä on netti päällä.
Ja NSA saa samalla pääsyn koneellesi ilman hakkerointia ja voi imasta lisää, jos sitä kiinostaa. mm tiedostoja ja töitäsi.
Hyvin Vaarallista. varo sitä.
Windowsin käytölle ei ole perusteita. Niin!
Voi voi taas.. Windows onkin myrkkyä 🤑
Sitä ei voi käyttää!
Windows 10 on maailman paskin käyttöjärjestelmä tietokoneissa! Piste!
Niin!
Näin kyllä voi tulla!
jaa kun se ei toimi. niinkö?
Nyt se sanon, Ei voisi olla enemmän perseestä!
Nyt rapotoidaa jopa 20x luvuista!
kaikki windowsit on saastuneita!
Mossad ikee! Mieti persu!
Miten tollaista voi edes käyttää.
Paljon vuotoja!
Kyllä pitäisi, ps. Onko vapunen homo???
Miksi en pelaa Windows 10:llä
Siihen vaikuttaa mm nää asiat.
- Neljän ytimen ongelma
- Kuvansumennus
- Kaatuilu
- Surkeat äänet
- Käyttöliitymä
NIIN!
Ja uusi vuoto taas.
Windows-tunnuksia vuoti väärään paikkaan – syynä bugi
24.9.20210
Microsoftin Autodiscover-protokollasta on paljastunut bugi, joka voi aiheuttaa käyttäjätunnusten vuotamisen vääriin käsiin
Mibcrosot jutut meni BANNAAN!
JA saastumisvauhti vaan kiihtyy!
Saastunut windows on täyttä arkipäivää.!
Eikä varmaan yllätä. Kaikki windowsit on saastuneita!
Joo, kaikki saastuneita, siis windowsit!
Viikon Sanonta
Missä windoosa, siellä toimimattomuus....
Käytettävyys on minun kriteereistäni ihan ykkönen, muut asiat tulevat kaukana perässä. Ubuntu on ehdoton valintani, nyt ja jatkossa!
on se!!!
Taas tomonenkin pulpahti....
Hurjaa saastumista windows on.
Ja jatkoa seuraa,, Farssi jatkuu
Windowsin Print Spooler -toiminnosta on pitkin kesää löydetty ja korjattu aukkoja, ja saagan piti päättyä tiistaina julkaistuihin elokuun tietoturvako...
Ja pahoja. Vältä nettipankkien käyttöä Windowsilla
Kaksi toisistaan riippumatonta tahoa kehottaa kuluttajia välttämään nettipankeissa vierailua, mikäli tietokoneessa on Windows-käyttöjärjestelmä. Australian poliisin tietokonerikollisuuteen keskittynyt yksikkö ja Washinton Post ovat julkaisseet varoituksensa Windowsin käytöstä nettipankkiasioinnissa lähes samanaikaisesti. Molempien varoitusten takana on sama motiivi: nettirikolliset kehittävät lähes kaikki haittasovellukset Windowsille.
Vältä nettipankkien käyttöä Windowsilla
Kaksi toisistaan riippumatonta tahoa kehottaa kuluttajia välttämään nettipankeissa vierailua, mikäli tietokoneessa on Windows-käyttöjärjestelmä. Australian poliisin tietokonerikollisuuteen keskittynyt yksikkö ja Washinton Post ovat julkaisseet varoituksensa Windowsin käytöstä nettipankkiasioinnissa lähes samanaikaisesti. Molempien varoitusten takana on sama motiivi: nettirikolliset kehittävät lähes kaikki haittasovellukset Windowsille.
Asensin windows 11
Ja oksensin heti! Hyi yök mikä viritys!!!! Hirveä grafiikka ja värit!!! Mikä tahansa Linux -jakelu voittaa tämän 100-0!!!!
Laita poistoon windows..
Se on windows, Ransomware-hakkerit käyttävät haittaohjelmia salaamaan ja varastamaan organisaation tietokonetietoja - veloittavat uhreilta rahaa palvelujen palauttamiseksi normaaliksi.
Vakoilee!!!! ja W10 ja aina ongelma päällä! Älä leiki niiden windowsien kanssa, ettei tule tuollaisia ongelmia. Käytä Linuxia!!
Windowsia+ei+uskalla+enää+käyttää
W10+on+tietoturva+katastrofi!+tiedetään+että+windows+verkoista+on+saastunut43%+MS+ja+NSA+vakoilee+W10+koneest+ihan+++++++++++kaiken!
W11 saastu kahdessa tunnissa!
En saa windowsia toimimaan, mitä tehdä?
Jaahas! En saa windowsia toimimaan, mitä tehdä?
Noh! Windows = Miljonatappiot!
Windows on varallinen!
BSOD! BSOD! BSOD! !!!!!!
Saastumisien kasvu vaan jatkuu!
Poistin WINDOWSIN!
Windows saastuu ja vuotaa sekä vakoilee. Niin!
W10 on hurjaa vuotamista!
Onneksi en käytä windowsia!
Vaihdoin Linuxiin.
Näin se on! Windows on tietoturva katastrofi!
On pahoja!
On pahoja!
Windows saastuu!
Windows 10 osoittautu katastrofiksi
Uusi Check Point -tutkimus paljastaa yritykset rikkomaan 9x enemmän tuntemattomia haittaohjelmia;
w10 pistää koneen täysin myrskyn hyrskyyn !!!
Nyt pitää päästä eroon Windowsista!
Toimimaton windows !
Kuvansumennus.
Se on sitä että näyttää kuin katselisi peliä verhon läpi ja tummat kontrastit on sumuisia ja taustaresoluutiot on puolittuneet. Sama koskee valkoisiin mutta niissä ei hyppää niin silmille.
Tämäkin vain w10 ongelma.
Lisäksi 4 ytimen ongelma.
W10 on täyttä skeidaa...............
Ja Windows! Lisää lunta tupaan.
Windows lensi ikkunasta ulos!
Vanhan sanonnan mukaan miljoona kärpästä on samaa mieltä; paska on hyvää. Kuin windows.
Windows kirous iski jo!
Windows 11:n järjestelmävaatimusten kirous on iskenyt, ja tällä kertaa uhrit ovat VirtualBoxin käyttäjiä. Kuka tahansa, joka haluaa käyttää Microsofti...
Kone lakkasi tunnistamasta ulkoista kovalevyä.
On! !
windows ei tulosta, Joten W10 ----> 🚽
Ei ole tarvinnut kertaakaan ostaa uutta konetta Windowssin sekoiluiden takia. UEFI -ohjelmisto voidaan päivittää uuteen. Päivitysprosessin aikana UEFIn -sisältävä piiri pyyhitään tyhjäksi, ja päivitetään uudemmalla versiolla.
Winkura on kamalan saastuva!
Olisko syy kun windows koodataan Intiassa! Tulos on surkee!
Kyllä se niin on, W10:n hakkereiden hallussa.
Iso muutos viime vuonna taas.
Himmeä neliö ruudussa w11
Mikä tuo neliö on näytössä, joka näkyy himmeänä melkein keskellä alareunassa. Kun sen päälle vie hiiren osoittimen, niin tulee latausympyrä eikä se mitään saa aikaiseksi!
Jos on nollapäivä aukko niin mitkään suojaukset eivät auta mitään. Ainoastaan päivitys auttaa.
Ja paljon reikiä!
Windows - Maailmanlopun kurttaus!
Varsinkin se windows, joka edustaa hankaluutta, toimimattomuutta.
Windows - Maailmanlopun kurttaus!
Windowsia ei uskalla käyttää!
Jaa saastumista!
300%+ei+riitä+tälle+vuodelle.
Jatkossa VAIN APPLEN TUOTTEITA !!!
Tee järki teko! Vaihdoin Chromebookkiin.
Vaihdoin Ubuntuun.
Lissee luntooo..
Voi voi!!! Ei sitä tarvi mietti! Kun ei windowsia käytä!
Winkuhan on kamala saastuun!
Kamalan saastuva!
Jatkuvaa vuotoa!On se kumma kun MS ei osaa koodata enään! Ja saa mitään toimivaa aikaan.
Kaameastihan noi windowsit saastuu!
Patajäkä är ett fullständigt misslyckande.
KAMALAA SAASTUMISTA WINDOWSISSA!
Saastumine on windowsin juttu, mutta Windowsissa paljon kamalia ongelmia. äänet , USB, sumennus, 4 ytimen ongelma! tulostus....
Kamalasti windoosa haitakkeita!
JOOO! Winddows -aukko laajenee, imee ja pulpahtelee!
Uusi vakava haitake!
Vaarallinen haittaohjelma palasi, neuvoo ohittamaan tutun turvakeinon
Emotet-haittaohjelma pyrkii kiertämään Office-tuotteiden yleisen suojauksen, mutta se edellyttää käyttäjän kriittistä virhettä.
JOPA maailman vaarallisemmaksi haittaohjelmaksi mainittu Emotet näyttää palanneen, kertoo liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Kyberturvallisuuskeskus viikkokatsauksessaan. Haittaohjelma vietti hiljaiseloa viitisen kuukautta, mutta leviää nyt Excel- tai Word -tiedostoilla, jotka ovat voineet saapua myös salasanasuojatuissa pakatuissa zip-tiedostoissa.
Emotet-haittaohjelma leviää sähköpostin liitetiedostojen kautta. Nyt nähdyissä viesteissä ja tiedostoissa on viitattu muun muassa laskutukseen, skannauksiin ja erilaisiin lomakkeisiin.
Haittaohjelman esteenä on kuitenkin varsinkin Microsoft Office -tuotteiden oletuksena päällä oleva suojaus, joka estää niin sanottujen makrojen suorituksen. Tämän takia liitetiedosto esittää ohjeet tiedoston kopioimiseksi Officen Templates-kansioon, jolloin suojaus ei enää toimi.
Windows... Saatanan vähän toimivia pelejä ja nekin harvat täyttä paskaa tyystin.
4 ytimen ongelma ja kuvansumennus.
Miksi windows särkee kinntolevyt?
Windowskäyttäjän aika laittaa hanskat tiskiin!
Luopumista on ja Missä Microsoft , siellä ne ongelmat.
Paljon reikiä!
Windows turhauttaa !
Riivaaja mennyt windowssiin!
Virheet riivaavat uutta Windows-päivitystä
KB5043145 on Windows 11:n päivitys, joka on tällä hetkellä tarjolla Microsoftin käyttöjärjestelmään. Kaikki merkit viittaavat siihen, että lataamisesta kannattaa pidättäytyä, sillä päivitys on tiennyt suuria ongelmia monille Windows-käyttäjille.
Lunta pyllymajaan...
Kyllä Windows 7 toimi. Tämä 11 on todella pahempi kuin ripulipaska. Se on vatsakatari. Järkyttävä ja tästä ihmiset maksaa. Mitkään lisä laitteet ei toimi sen kanssa. Joutuu ostamaan kaikki uudet jos nekään toimii tämän vatsakatarin kanssa.
Ukraina tappaa siviilejä! Miksei EU puutu asiaan!
Ihme kaksinaamaisuutta. !!
:(
Trump kyseli onko vapunen karannut Ukrainasta.
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
W11 hajottaa ssd asemia,,
🔱 ♻️ 🔱 ♻️ 🔱 ♻️ 🔱 ♻️
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Mutta mites niitä voi poistaakkaan enää, kun BSODIA vaan pukkaa!!
"""
Hrenkilön todentaminen on aika vaikeaa sitten että kuka mitäkin laitetta on milläkin mikrosekuntina käyttänyt ja onko mahdollisesti hakkeroitu eli ainoa varma keino on olla joku henkilö tai mieluiten 4032 ihmistä seläntakana vahtimassa mitä kukakin ihminen tekee milloinkin ja milläkin tietokoneella...
Mitä ihmettä!
Hah hah... Vakoilu on W10:ssä kuin jäävuori. se mitä näkyy, sinulla on jonkinasteiset mahdollisuudet sulkea sitä. Microsoft puhuu mitä se haluaa. NSA:sta Microsoft ei puhu mitään.
Microsoft ei luovuta tietoja eteempäin, ei sen tarvi, NSA ottaa ne lennossa.
W10 vakoilu on niin laaja NSA:n takia. Microsoft moisella määrällä mitään tee.
Joskin jakaa wlanisi salasanaa naapuruston koneisiin jotta ne voitaisiin vakoilla ilman että niilä on netti päällä.
Ja NSA saa samalla pääsyn koneellesi ilman hakkerointia ja voi imasta lisää, jos sitä kiinostaa. mm tiedostoja ja töitäsi.
Hyvin Vaarallista. varo sitä.
Mitä ihmettä??? Sössötät.
W10 vuotaa.
Mutta Ei Windowsin käytölle ole mitään perusteita.
Suosittelen menoa lekuriin.
Umpihullu se on.
Kiristyshaittaohjelmiin erikoistunut hakkerijengi REvil väittää varastaneensa Applelta suuren määrän uusien tuotteiden piirustuksia, kirjoittaa Bleeping Computer. Applea vaaditaan ostamaan varastetut tiedot takaisin 1. toukokuuta mennessä tai uusia piirustuksia aletaan julkaista verkossa päivittäin.
Titanium Windows 10-takaovi
Turvallisuuden toimittajan Kaspersky tutkijat löysivät vahingollisen ja teknisesti edistyneen APT-haittaohjelman osan äskettäisessä Platinum APT -ryhmän toiminnan analyysissä . Titanium-takaovi itsessään on monimutkaisen infektiosarjan viimeinen teko. Infektiovektorin uskotaan käyttävän haitallista koodia paikallisissa intranet-verkkosivustoissa, mutta varsinainen seitsemän vaiheen jakso itsessään on sama kaikissa tutkijoiden analysoimissa tapauksissa.
Ensinnäkin käytetään hyödyntää, joka pystyy suorittamaan koodin "SYSTEM" -käyttäjänä. Ajattele tämän olevan sama kuin järjestelmänvalvojan oikeudet, mutta sitä käyttää Windows 10 -käyttöjärjestelmä ja sen alla toimivat palvelut. Useimmissa tarkoituksissa SYSTEM on Windowsille juuri sama kuin Root Linuxille.
Naapurin mummo oli kysynyt kollilta miksi hän hakee yksiönsä täyteen elektroniikajätettä.
Vihapappa oli vaan persilmäillyt takaisin. Vihasesti murahdelleen.
Tietoturva on heikkoa kaikissa opensourve-jutuissa, kun virusten tekijöiden on helppo nähdä miten on koodattu ja manipuloida koodia sitten mielin määrin, kuin Linuxissa, turvallisempaa on käyttää Windowsia kuin Linuxia, mutta kuka sitten hallinnoi niitä tietoja milloinkin.
Suuri vaara on kuten esim.l TOR-verkko eli darkweb yleistyi Linuxin ansiosta ja muidenkin opensource-teknologioiden takia.
Lunta tupaan,, outoo!
Älkää ostako Windows 10 koneita!
Älkää ostako Windows 10 koneita enään.
Jaa kun w10 vuotaa.
Älkää ostako Windows 10 koneita!
Nyt sen tiedän!
Windows on luopumista!
Mitä ihmettä!
Hah hah... Vakoilu on W10:ssä kuin jäävuori. se mitä näkyy, sinulla on jonkinasteiset mahdollisuudet sulkea sitä. Microsoft puhuu mitä se haluaa. NSA:sta Microsoft ei puhu mitään.
Microsoft ei luovuta tietoja eteempäin, ei sen tarvi, NSA ottaa ne lennossa.
W10 vakoilu on niin laaja NSA:n takia. Microsoft moisella määrällä mitään tee.
Joskin jakaa wlanisi salasanaa naapuruston koneisiin jotta ne voitaisiin vakoilla ilman että niilä on netti päällä.
Ja NSA saa samalla pääsyn koneellesi ilman hakkerointia ja voi imasta lisää, jos sitä kiinostaa. mm tiedostoja ja töitäsi.
Hyvin Vaarallista. varo sitä.
Kasvaa+300%+vuodessa+vuodot!
Noh,, No mutta Pitää kuitenkin muistaa, että vain windows 10on tubutin.....†
Ubuntu on tietokoneen hieno k ä y t t ö j ä r j e s t e l m ä !
Ubuntu toimiikin.
Ubuntu toimiikin!
Ubuntu on loistavan hyvä!
Ubuntu on aivan mahtava!
Nyt vauhti on tuplaantunut!!!!
Ehditkö jo asentaa huhtikuun Windows 10 -päivitykset? Luvassa on ongelmia
Useat käyttäjät kärsivät Microsoftin päivitysten ongelmista joka kuukausi. Syynä on se, että erilaisia laitekokoonpanoja on niin monia, eikä kaikkien yhdistelmien testaaminen ole mahdollista.
Lunta tuuppaa.. w10 surkeus.
No mieti!
Kuvansumennus.
Se on sitä että näyttää kuin katselisi peliä verhon läpi ja tummat kontrastit on sumuisia ja taustaresoluutiot on puolittuneet. Sama koskee valkoisiin mutta niissä ei hyppää niin silmille.
Tämäkin vain w10 ongelma.
Lisäksi 4 ytimen ongelma.
Voe kamalaa! W10 vuotaa.
Sininen näyttövirhe (BSOD), joka tunnetaan myös nimellä Kernel Security Check Failure Error, on yksi yleisimmistä virheistä, joita näet Windows-käyttöjärjestelmässä. Oletetaan, että teet joitakin tärkeitä töitä toimistossasi tai pelaat videopelejä ja yhtäkkiä tämä Bluescreen ilmestyy järjestelmän eteen ja järjestelmä käynnistyy heti. Jos kohtaat tämän ongelman, olemme varmoja siitä, että Windows Kernelissä on ongelmia.
Onneton lelu!
Näin kävi, kun tietokone oli 24 tuntia suojaamattomana verkossa
28.4.202110:26
Tutkijat kokeilivat, mitä tapahtuu suojaamattomille tietokoneille verkossa. Vuorokaudessa tallennettiin yli 100 000 hyökkäystä.
Hyökkääjien ip-osoitteiden perusteella hyökkäyksistä 15 prosenttia Yhdysvalloista.
Älä katso videoita windowskoneella..
Vulnerability Details : CVE-2021-31192
Windows Media Foundation Core Remote Code Execution Vulnerability
Ja rahatkin menee..
Vulnerability Details : CVE-2021-31187
Windows WalletService Elevation of Privilege Vulnerability.
Windows on ajoilta milloin ainoat tietokoneet olivat pöytäkoneita.
Nyt pudonnut armotta kärryiltä.
Kaikki windowsir saastuneita!
Mm.. Windows SSDP Service Elevation of Privilege Vulnerability.
EU haluaa hätäjoukon "painajaisten" kyberhyökkäyksistä.
Siksi onkin tärkeää!
Jätä hyvästit Microsoftille
Aloita tietoturvan parantaminen jo tänään luopumalla Microsoftin palveluista ja ohjelmista.
Opi, miten voit vapauttaa itsesi Microsoftista lopullisesti.
Niin on hyvä!
Siihen riittää kun kieltää windowsin!
Kyllä windows saastuu pahasti!
Syytä muuttaa elään ilman Microsoftia!
Kyllä!
WINDOWS VUOTAA!
Ne on kaikki saastuneita!
Vahdoin Ubuntuun, se on hyvä eikä vakoile ja Ubuntu toimii.
........
💗 UBUNTU 🇫🇮
Luku vaan kasvaa! kaikki windowsit saastuneita!
Haluan eroon windowsista
Saastuva windows on kamala Windows on tietoturva katastrofi!...
Ihmettelen windowsin paskuutta
Taskaan mikään ei tunnu toimivan windowsissa.
Tohtori katseli kun koliseppo värisi kuin haavanlehti, vieroitusoireet windowsin säätämisestä ja sinolista. Ja pelkäsi hänen vajoavan winzompitilaa mytömaniaan.
Onkohan sillä varaa lääkeisiinsä? 💊
W12 sisltää vanhoja aukkoja, se saastuu! MS mokannut. Samoja joista kympistä varoitetaan!