Hiihtojoukkueen johto tahallaan hävisi viestimitalin

Anonyymi

Miesten viestimitali piti olla varma tapaus. Ei siksi, että suomalaiset ovat hyviä, vaan siksi, että nyt muutaman muun maan hiihtäjät ovat oudon huonoja. Mutta Ruotsi, Sveitsi ja Ranska karkasivat tosi helposti ankkuri Joni Mäeltä. Ja se oli varmasti joukkueenjohdon tiedossa. Mäki ei jaksanut hiihtää 15 km:n kisasta kuin kolmasosan. Sprinteissäkin hän pärjää aika-asjoissa, sitten ei jaksa. Kuntopohjaa ei ole. Miksi tämmöinen mies pistetään viestiin? Ja vielä ankkuriksi. Nyt hänestä tehtiin syyllinen siihen, että Suomi ei saanut mitalia. Oliko se tarkoituskin? Ei sitä mitalia ehkä olisi tullut muullakaan konstilla. Ja tietysti olisi ollut kovin rumaa pistää Iivo ankkuriksi ja häviämään mitali. Silloin olisi kirjoitettu, että häviö oli Iivon syy. Ja eihän hiihtosankaria voi sillä taoin syyllistää. Nyt Mäki uhrattiin syylliseksi.

6

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hiihtojohto muni pahan kerran panemalla Joni Mäen, jolka oli pehmeä jo 15 kilometrin hiihdossa, ankkuriksi. Samaan virheeseen lankesivat ns. asiantuntijat Ylen kyselyssä.

    • Anonyymi

      Syy miksi suomalaiset ei menesty on valtion urheilija-apurahoissa. Jos saa liikaa palkintorahoja niin valtio ei enää tue kun katsoo, että omat tulot riittävät ammattimaiseen urheiluun.

      • Anonyymi

        Kyllä tuo taitaa olla just toisinpäin. Suomalaiset hiihtäjät ei menesty siksi, kun saavat aivan liian helpolla palkintorahoja, tukirahoja ja sponsorirahaja vaikkapa joltakin energiajuomamerkiltä. Riitää se, että on puolenkymmenen parhaan hiihtäjän joukossa Suomessa. Raha juoksee, enempää ei tarvitse tehdä. Ei edes ole tarvetta pyrkiä maailman huipulle, koska ei se kovin paljon rahaa lisäisi. Ja vaatisi oikeasti paljon enemmmän treenaamista.


    • Anonyymi

      Eiköhän siinä ankkuriosuudella olis kuitenkin hyytynyt Perttu ja Rise ja Iivokin, jos sinne olisivat joutuneet. Tai en tiedä, vauhti ei ollut kovin kova 4. osuudella mutta silti Mäki hyytyi. Ei kestä niitä ylämäkiä.
      Suomessa ladut on semmosia että ylämäet on jyrkkiä mutta ei erityisen pitkiä. Tai sitten mäet on loivia ja melko jyhyitä.

    • Anonyymi

      Sanokaas mitä se joidenkin kilpahiihtäjien nimen perässä oleva paidan kuva merkitsee?

      Ainakin Hiihdon MC: Naisten 10km kisassa, amerikkalaisella oli keltainen, ja ruotsalaisella vihreä.

    • Anonyymi

      "Miksi tämmöinen mies pistetään viestiin?"

      Ei ole parempaakaan laittaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      36
      5184
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      67
      3079
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2950
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2851
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      22
      1640
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      88
      1584
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1576
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      413
      1253
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1130
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      223
      1072
    Aihe